• Odbierz prezent
uzależnienia kryptowaluty trading

W Szkocji powstała klinika leczenia uzależnień od kryptowalut. Jest to pierwsza placówka tego typu. Oferuje specjalistyczną pomoc osobom, dla których trading stał się nałogiem.

 

28 maja portal „Evening Standard” poinformował, że pewien szkocki szpital – Castle Craig Hospital leczy ludzi uzależnionych od handlu kryptowalutami. Jest to pierwsza w Wielkiej Brytanii „krypto-klinika”. Placówka znajduje się w Peeblesshire w Szkocji i oferuje leczenie stacjonarne dla osób uzależnionych od kryptowalut.

Według ekspertów, handel kryptowalutami może stać się formą uzależnienia behawioralnego, w którym traderzy obsesyjnie śledzą wahania rynkowe cen ich ulubionych aktywów minuta po minucie. Stąd też opracowany program leczenia jest zbliżony do leczenia uzależnienia od hazardu.

Chris Burn – terapeuta uzależnienia od hazardu w Castle Craig Hospital w wywiadzie dla „Evening Standard” wypowiedział się następującymi słowami: „Wysokie ryzyko, zmienność cen na rynku kryptowalut przypominają problem hazardu. Dostarczają podekscytowania i ucieczki od rzeczywistości. Na przykład bitcoin cieszył się dużymi obrotami, był źródłem dużych zysków i strat. To klasyczna sytuacja bańki.”

Tony Marini – niegdyś uzależniony od hazardu i kokainy, obecnie prowadzi w tym ośrodku niektóre nowe rodzaje terapii. Jak stwierdza, „kluczowe jest wprowadzenie odpowiednich zmian w swoim życiu”. Następnie dodaje: „Spostrzegam handel kryptowalutami u pewnych ludzi jako sposób ucieczki od samych siebie w inny świat, ponieważ nie lubią świata, w którym żyją. Pierwszy etap leczenia polega na połączeniu się z innymi uzależnionymi w ramach grupy terapeutycznej i dzieleniu się z nimi historiami życiowymi. To pomaga im identyfikować się z innymi i zdać sobie sprawę z tego, że nie są sami.”

Castle Craig Hospital nie podał na razie żadnych danych dotyczących liczby uzależnionych od kryptowalut, jednak na świecie jest około 13 mln aktywnych traderów.

 

W zeszłym roku magazyn „Cointelegraph” poinformował o pewnym inwestorze w bitcoina, który wykorzystał swój dom jako zabezpieczenie pożyczki w wysokości 325000 USD w celu osiągnięcia zysku w średnim terminie na tej kryptowalucie. Większość użytkowników kryptowalut uznała tę inwestycję za hazard.

 

Przedsięwzięcie szkockiej kliniki jest niewątpliwie innowacyjne. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że uzależnienie od tradingu  nie jest nowym zjawiskiem. Wielu z nas zna osoby, które całymi dniami śledzą wykresy w oczekiwaniu na najmniejszy ruch na rynku. Może to dotyczyć zarówno giełdy, forexu, jak i kryptowalut.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk