Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,29%
CHF / PLN4,42-0,27%
GBP / PLN5,03-0,18%
EUR / USD1,08+0,08%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Blockchain, smart kontrakty i prawo - powstała pierwsza krypto-kancelaria

Zespół FXMAG | 18:00 17 maj 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Technologia blockchain wstrząsnęła światem prawniczym. Tak przynajmniej twierdzą Angela Angelovska-Wilson i Lewis Cohen, którzy otworzyli w USA kancelarię prawną zajmującą się wyłącznie sprawami z tej branży.

 

Firma o nazwie DLx Law LLP, rozpoczęła działalność w tym miesiącu i przyjmuje klientów w dwóch biurach ulokowanych w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Jej założyciele, Angelovska-Wilson, wcześniej CCO i szefowa działu prawnego w startup'ie Digital Asset, oraz Cohen, prawnik specjalizujący się w papierach wartościowych, chcą prowadzić swą kancelarię w sposób nieszablonowy, lepiej dopasowany do specyfiki rynku kryptowalut i technologii blockchain.

 

Reklama

Przykładowo, zrezygnowali ze słowa „partnerzy” w nazwie firmy, aby uniknąć swoistej pretensjonalności i narzucania klientom poczucia dystansu. Jak twierdzi Cohen, zespół chce zbudować swój autorytet na podstawie realnej wiedzy i umiejętności, a nie sztucznie narzucanej hierarchii. Ponadto, DLx, jako jedna z niewielu kancelarii prawnych, przyjmuje płatności w bitcoinach i etherach. W planach jest także rewizja standardowej praktyki naliczania honorariów według stawek godzinowych i zastąpienie jej inteligentnymi kontraktami (smart contracts) lub innymi nowatorskimi metodami wypłacania wynagrodzeń.

 

Przede wszystkim jednak założyciele firmy twierdzą, że dzięki specjalizacji w technologii blockchain będą mogli znacznie lepiej i precyzyjniej doradzać klientom w szacowaniu ryzyka związanego z ich działalnością. Potencjalną grupę docelową stanowią więc różnorodne startup'y, giełdy kryptowalut czy emitenci tokenów. „Było dla nas jasne, że świadczenie tego typu porad prawnych w dużej kancelarii jest nierealne. A tydzień z perspektywy branż blockchain jest jak miesiąc”- stwierdził Cohen.

 

Jeden z takich krytycznych momentów miał miejsce wiosną, gdy w Stanach Zjednoczonych zaczęto dyskutować na temat tego, czy dwie z trzech kryptowalut o największej kapitalizacji, ether (ETH) i XRP, są papierami wartościowymi z punktu widzenia prawa. Spekulacje dodatkowo podsycały wypowiedzi Gary'ego Genslera, byłego przewodniczącego Commodity Futures Trading Commission (niezależnej agencji powołanej do regulacji rynku kontraktów futures) oraz doniesienia o inwestorach z Doliny Krzemowej nieoficjalnie lobbujących za przyznaniem etherowi wyjątkowego statusu.

Reklama

 

Cohen jednak uspokaja, że obawy o retroaktywnym uznaniu etheru za papier wartościowy, cztery lata po wejściu na rynek, są nieco przesadzone. „Zdaję sobie sprawę, że istnieją pewne racje przemawiające za takim rozwiązaniem. Ale jest też sporo argumentów przeciwko uznaniu na chwilę obecną ETH za papier wartościowy, jak choćby hard fork, który miał miejsce po niepowodzeniu DAO. ETH w dzisiejszym obrocie nie jest tym samym ETH, co na początku. To fork tamtego łańcucha.”- powiedział Cohen.

 

Wieloletnie doświadczenie Cohena w dziedzinie światowych rynków kapitałowych świetnie uzupełnia Angelovska-Wilson ze swym zamiłowaniem do technologii. Obecnie planują już zatrudnienie pięciu dodatkowych prawników, ponieważ o pomoc zwróciło się do nich przeszło 40 potencjalnych klientów- wśród nich m.in. Colleen Sullivan, CEO firmy CMT Digital, oraz Matt Corva, szef działu prawnego w opartym na ethereum startup'ie ConsenSys.

 

Reklama

Zauważyłem, że prawnicy nie zawsze potrafią udzielić nam wsparcia, jakiego byśmy oczekiwali”- stwierdził Corva wskazując, że przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być zarówno niejasne regulacje, jak i konflikty interesów związane z obsługą klientów spoza branży blockchain. „Dlatego cieszę się, że Lewis otwiera kancelarię skoncentrowaną wyłącznie na tej dziedzinie”-dodał.

 

Jednocześnie DLx Law będzie współpracować z większymi firmami prawniczymi. „Utworzyliśmy coś na kształt nieformalnej kooperacji z licznymi specjalistami w konkretnych gałęziach prawa, które mogą okazać się istotne przy doradzaniu naszym klientom. Dzięki temu możemy świadczyć kompleksową obsługę”- powiedziała Angelovska-Wilson, dodając, że „ uważamy, iż prowadzenie kancelarii w erze blockchainu przejdzie duże zmiany i chcemy być liderami wytyczającymi nowe szlaki”.

 

Przykładowo, Cohen stwierdził, że nie wyklucza zatrudnienia w przyszłości developerów. „Chcielibyśmy, aby nasza firma była dopasowana do klientów również w kwestii decentralizacji. Rozważamy współpracę z developerami w celu dostarczania produktów odpowiednich dla społeczności”.

Reklama

 

W międzyczasie wspólnicy bacznie obserwują rozwój projektu OpenLaw, platformy opartej na ethereum, która pozwala zastąpić tradycyjne umowy smart kontraktami, czyli prostymi partiami kodu automatycznie wykonującymi zobowiązania, jak np. obrót akcjami czy sprzedaż nieruchomości. Niezależnie od kierunku, w jakim projekt podąży, Dlx chce mieć w tym swój udział. „Usługi prawne mogłyby być świadczone na wiele różnych, znacznie wydajniejszych sposobów”- stwierdził Cohen, po czym dodał: „Rozwiązania wykorzystujące technologię blockchain będą stanowić istotny element naszej działalności”.

 

W dłuższej perspektywie, Angelovska-Wilson rozważa wykorzystanie smart kontraktów do elastycznego naliczania honorariów za porady prawne, opartego na prawie popytu i podaży oraz stopniu komplikacji spraw. Tutaj pojawia się jednak problem, ponieważ niektóre stany w USA zabraniają prawnikom pobierania wynagrodzeń w formie jednej, z góry ustalonej kwoty. Dlx będzie jednak szukało sposobów na obejście tego typu przeszkód. Jednocześnie Angelovska-Wilson podkreśliła, że „stawki godzinowe wpływają negatywnie na wartości, jakie prawnicy mogliby wnieść do projektu. Ponadto, ograniczają też faktyczny ich udział w całym procesie tworzenia produktów i usług.”.

 

Reklama

Czytaj także: Dlaczego KNF wpisał giełdy kryptowalut na listę ostrzeżeń publicznych?

W ostatnich dniach dwie polskie giełdy kryptowalut (BitBay i Abucoins) zostały wpisane na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. W tym tekście postaram się rozbić na czynniki pierwsze te decyzje, opisać ich tło oraz zarysować możliwe prawne podstawy tych działań.   Siłą rzeczy t.. Czytaj
Dlaczego KNF wpisał giełdy kryptowalut na listę ostrzeżeń publicznych?

 

Źródło: Cointelegraph
Tłumaczenie: Michał Sikora 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Zespół FXMAG

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 


Reklama

Czytaj dalej