• Odbierz prezent
gaming gpw

Warszawska giełda w udany sposób zakończyła tydzień wzrostów. Szczególnie dobrze prezentowały się w tym okresie duże spółki. Zdecydowanie najgłośniej w ostatnich dniach mówiło się jednak o spółkach gamingowych.

 

Piątkowa sesja dobrym podsumowaniem tygodnia

W piątek indeks WIG zyskał 1,15%. Wzrosty na giełdzie obserwowaliśmy praktycznie przez cały dzień, z korektą w godzinach wczesnopopołudniowych.

W podobnym tempie do indeksu szerokiego rynku rósł indeks WIG20, który zyskał 1,16%. Tylko 3 z 20 blue chipów odnotowały dziś spadek. Były to: Cyfrowy Polsat (-0,92%), PGE (-0,28%) i JSW (-0,21%). Najmocniejszą spośród dużych spółek był w piątek Pekao, którego akcje wzrosły o 2,88%. Świetnie wypadły także spółki odzieżowe – akcje CCC wzrosły o 2,80%, a LPP o 2,66%.

Jeszcze lepiej od blue chipów wypadły średnie spółki – indeks mWIG40 zyskał 1,54%. Nieco słabiej wypadły małe podmioty – indeks sWIG80 wzrósł tylko o 0,48%.

 

W przekroju sektorowym najlepiej wypadły te sektory, których liderzy dominowali wśród spółek indeksu WIG20, a więc odzieżówka i paliwa. Indeks WIG-ODZIEZ zyskał 2,54%, a WIG-PALIWA 1,67%. Najsłabiej wypadli z kolei sprzedawcy leków – indeks WIG-LEKI spadł o 1,84%.

W ujęciu całego parkietu (łącznie z rynkiem NewConnect) więcej mieliśmy spółek rosnących. Było ich 147 (35%), przy 132 spółkach (31%), których akcje spadały.

 

Długo wyczekiwane odbicie

W tym tygodniu na warszawską giełdę powrócił optymizm. Indeks WIG odbił się po 3 spadkowych tygodniach z rzędu, zaliczając najlepszy tydzień od wielu miesięcy. Początek tygodnia nie zapowiadał tak optymistycznego scenariusza, gdyż dopiero pod koniec wtorkowej sesji rozpoczął się ruch wzrostowy. Dzięki świetnym trzem sesjom indeks WIG zakończył tydzień zyskując 3,23%. Jest to w głównej mierze zasługa dużych spółek, gdyż indeks WIG20 wzrósł aż o 4,30%. Nieźle na przestrzeni tygodnia prezentowały się średnie spółki, ale słabo wypadły małe podmioty – indeks mWIG40 zyskał 1,81%, a sWIG80 spadł o 0,32%.

 

WIG20 – CD Projekt znów liderem

Dzięki wzrostowi o 4,30% indeks WIG20 powrócił powyżej granicy 2,3 tys. punktów. Tylko 1 z grona 20 kluczowych spółek giełdy nie zaliczy tego okresu do udanych. Jest to PZU, którego akcje spadły o 2,83%. Pozostałe blue chipy notowały w większości mocne wzrosty, a drugi tydzień z rzędu najsilniejszą spółką w tym gronie był CD Projekt. W tym tygodniu akcje spółki gamingowej wzrosły aż o 16,09%. Wystarczy wskazać przy tym, że druga najmocniejsza spółka z indeksu WIG20 – CCC – zyskała ‘tylko’ 8,04%. Wyróżnić pod względem wzrostów można BZ WBK (+7,89%) i mBank (+7,13%).

 

wig20

 

5 mocnych sektorów

W przekroju sektorowym możemy wyróżnić aż 5 branż, które w tym tygodniu dały sporo zarobić inwestorom. Najlepiej zaprezentowały się spółki wydobywcze, a indeks WIG-GORNIC zyskał 5,56%. Niewiele słabiej zaprezentował się sektor energetyczny – indeks WIG-ENERG wzrósł o 5,46%. Trzeci najmocniejszy sektor to odzieżówka – indeks WIG-ODZIEZ zyskał 5,12%. Mocno w górę szły także dwa kluczowe dla warszawskiej giełdy sektory – banki i paliwa. Indeks WIG-BANKI zyskał 4,40%, a WIG-PALIWA 4,22%. Tylko 2 z 14 indeksów sektorowych zanotowały spadki, ale wyraźnie traciły tylko spółki budowlane – indeks WIG-BUDOW spadł o 3,11%.

 

gpw

 

Rajd producentów gier

Producenci gier komputerowych nie mają swojego indeksu sektorowego, choć lider tej grupy spółek zalicza się do największych spółek giełdy. Miniony tydzień był dla tego sektora niezwykle udany i w mediach co chwilę mówiło się o wzrostach, jakie notują producenci gier. Wzrosty CD Projektu na poziomie 16,09%, spowodowane informacjami dotyczącymi prezentacji wyczekiwanej gry Cyberpunk 2077 na targach E3 2018, to nic w porównaniu do tego, co prezentowały inne spółki z sektora gier. Akcje trzeciej pod względem kapitalizacji spółki gamingowej na głównym parkiecie GPW – PlayWay – wzrosły aż o 33,63%. Z kolei druga największa spółka gamingowa – 11 bit studios – która w tym tygodniu zaprezentowała swoje wyniki finansowe, zyskała 27,09%. Jeszcze większym sukces odniosła debiutująca w piątek na GPW spółka Ten Square Games. Już na otwarciu sesji jej akcje zyskiwały kilkanaście procent, a dzień zakończył się na poziomie o 34,78% wyższym od ceny odniesienia. Pozostałe 3 spółki gamingowe z głównego parkietu wypadły już słabiej. Akcje CI Games rosły o 6,74%, a Vivid Games o 4,37%. Spadek zaliczyła z kolei spółki Artifex Mundi (-6,10%), która jest przykładem tego, że nie każdy producent gier na warszawskim parkiecie to gwarantowany sukces inwestycyjny. Akcje Artifex Mundi od czasu debiutu w 2016 roku spadły z poziomu 22,50 zł do 7,70 zł, czyli o 65,78%.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk