• Sklep
  • Odbierz prezent
Powrót do ryzykownych aktywów
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynku walutowym

Dzisiaj w Chinach rozpoczął się złoty tydzień, więc najważniejsze indeksy giełdowe pozostaną zamknięte do przyszłego czwartku. Taka sytuacja może sprzyjać odreagowaniu na indeksach giełdowych oraz walutom ze szczególną ekspozycją na Chiny, na przykład dolarowi australijskiemu.
 
 
Rynek z dużą uwagą przyglądał się dzisiejszemu odczytowi PMI z Chin, wstępny odczyt wskazał ogromny spadek do najniższego poziomu od 6.5 lat, jednak dzisiejsze, finalne odczyty wypadły lepiej od konsensusu, a na pewno lepiej od oczekiwań rynkowych. Największym zwycięzcą takiego obrotu wydarzeń został dolar australijski,  z kolei waluty uznawane za bezpieczną przystań notowały straty. Jen pozostaje relatywnie stabilny, ze względu na stosunkowo dobre dane z Japonii, w tym indeks Tankan, który negatywnie rozczarował jedynie w przypadku sektora przemysłowego. Nikkei wyraźnie zyskiwał, zamknął się prawie 2% nad kreską. 
 
 
Trwający obecnie tzw. Złoty tydzień może pozytywnie wpłynąć na sektor detaliczny w Chinach, odpoczywający Chińczycy wydadzą podczas niego miliardy dolarów. Jednak może również wpłynąć negatywnie na produkcję przemysłową, która i tak wygląda coraz gorzej. Jeśli chodzi o dzisiejsze dane, rządowy, oparty na większej próbie odczyt PMI, w przeciwieństwie do wstępnego publikowanego przez Markit, wskazał na delikatną poprawę sytuacji w przemyśle. Wskaźnik finalny Markit wzrósł do 47.2 z 47.0, w przeciwieństwie do wstępnego odczytu który spadł do najniższego poziomu od 6.5 lat. Wskaźnik rządowy wskazał na wzrost do 49.8 wobec konsensusu oraz poprzedniej prognozy na poziomie 49.7.
 
 
O 10.30 poznaliśmy najważniejsze do tej pory dane z sesji europejskiej, finalny PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii, który wbrew oczekiwaniom rynkowym wyniósł 51.5. W górę zrewidowano także poprzedni odczyt. GBP umocnił się po danych, spadające ceny surowców obniżają koszty brytyjskich spółek, mocny pozostaje popyt wewnętrzny, jedynie mocny funt oraz spowolnienie w Chinach negatywnie wpływają na eksport.
 
 
Jeśli chodzi o krajowe podwórko, poznaliśmy odczyt PMI dla przemysłu, teoretycznie odczyt wypadł gorzej od konsensusu, jednak wciąż wskazuje na ekspansję sektora, a słabsze EUR w połączeniu z relatywnie stabilnym złotym przerywa siedmiodniową serię wzrostów na EURPLN. EUR kosztuje obecnie 4.237, USD 3.799, CHF 3.892, a GBP 5.7572 i pozostaje jedyną umacniająca do złotego walutą.
 
 
Adam Puchalski

 


X-Trade Brokers

XTB jest jednym z wiodących europejskich brokerów i największym polskim brokerem. Zapewnia inwestorom dostęp do ponad 1500 instrumentów, wliczając w to waluty, indeksy, akcje i towary. Obecnie posiada oddziały w 11 krajach.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk