• Odbierz prezent
Powrót do normalności na rynku ropy naftowej. Więcej optymizmu na rynku miedzi

Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej był nerwowy za sprawą ograniczeń w produkcji tego surowca w niektórych częściach świata. Chodzi przede wszystkim o objętą strajkiem pracowników sektora naftowego Norwegię oraz owładnięty huraganem rejon Zatoki Meksykańskiej. Oba te wydarzenia wywoływały presję na wzrost notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu.

Niemniej, w obu wspomnianych rejonach świata sytuacja zaczyna powoli powracać do normalności. W Norwegii nie spełnił się najczarniejszy scenariusz, czyli nie doszło do zamknięcia największego pola naftowego w tym kraju (a jednocześnie w całej Europie Zachodniej), a to oznacza, że nie doszło do łącznego spadku produkcji o prawie milion baryłek dziennie. Na skutek wypracowania nowych warunków pracy (w tym nowych płac) zakończenie strajku zostało ogłoszone przez obie strony negocjacji, co oznacza perspektywę wzrostu produkcji ropy naftowej w Norwegii w kolejnych dniach.

Powrót do normalności na rynku ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Przejściowe problemy kończą się także w rejonie Zatoki Meksykańskiej, gdzie dużym zagrożeniem w minionym tygodniu był huragan Delta. Uderzył on w południowe wybrzeże USA w piątek, a tymczasem już w niedzielę niektóre firmy wydobywcze podały, że część ich załogi powraca do pracy na platformach wiertniczych. Stopniowy powrót do „normalności” potwierdziły takie firmy jak Chevron, BHP i Royal Dutch Shell. Sezon huraganów w Stanach Zjednoczonych powoli się już kończy, co oznacza, że prawdopodobieństwo kolejnych przerw w wydobyciu ropy w Zatoce Meksykańskiej jest niewielkie.

Powyższe informacje sprzyjają stronie podażowej na rynku ropy naftowej. Już od piątku widzimy odreagowanie spadkowe cen tego surowca, a dzisiaj rano notowania ropy nadal osuwają się w dół.

Powrót do normalności na rynku ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Więcej optymizmu na rynku miedzi.

Notowania miedzi wyraźnie zwyżkowały w poprzednim tygodniu. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych powróciła ponad poziom 3 USD za funt i zakończyła piątkową sesję w rejonie 3,08 USD za funt. Dzisiaj rano wzrosty wyhamowały, jednak notowania miedzi nie spadają z okolic piątkowego zamknięcia.

W ostatnich dniach na rynku miedzi pojawiło się więcej optymizmu za sprawą kilku czynników. Po pierwsze, wciąż istnieją nadzieje na kolejne działania stymulacyjne w Stanach Zjednoczonych. Po drugie, Chiny zapowiedziały ogromne inwestycje w sieć energetyczną – a to jest sektor, który wykorzystuje ogromne ilości miedzi, więc oznacza to najprawdopodobniej wzmożony popyt na ten metal.

I w końcu po trzecie, ostatnie dni były czasem spadku wartości amerykańskiego dolara. To przełożyło się na zwyżki notowań wielu surowców, w tym właśnie miedzi. Ten czynnik jednak już dzisiaj nie działa, ponieważ zniżka wartości USD dziś rano wyhamowała, co zapowiada mniejszy potencjał wzrostowy cen miedzi. Warto też mieć na uwadze fakt, że notowania miedzi dotarły właśnie do okolic tegorocznych maksimów, a więc ważnego poziomu oporu.

Powrót do normalności na rynku ropy naftowej - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (BRENT)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/UKOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk