• Odbierz prezent
Powracają rozmowy nad TTIP - ryzyko polityczne dla rynków
Z artykułu dowiesz się:

- Jak polityka wpływa na rynki

Dziś światowa scena polityczna jest nieco wyciszona. Z samego rana jednak z Berlina otrzymaliśmy informację o rozmowach kanclerz Angeli Merkel z sekretarzem handlu USA – Wilburem Rossem. Europejskie rynki obiegła niepokojąca informacja o licznych atakach hakerskich na przedsiębiorstwa. W Polsce rusza dziś przesłuchanie twórcy gdańskiej piramidy finansowej Amber Gold.

 

Merkel i Ross za TTIP

Od 2013 roku prowadzone są bezskuteczne rozmowy na temat porozumienia o wolnym handlu Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi - TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji). Jeśli chodzi o samo TTIP, to ma ono swoich zwolenników i przeciwników. Według tej pierwszej grupy miałaby ono otworzyć rynki i ułatwić handel między dwiema stronami oceanu. Ci drudzy twierdzą, że TTIP to zagrożenie dla suwerenności państw UE. Co innego myślą jednak główni bohaterowie wczorajszej debaty.

Wczoraj Angela Merkel miała spotkać się z amerykańskim sekretarzem handlu – Wilburem Rossem. Ten niespodziewanie odwołał spotkanie, ale wziął udział w wideokonferencji. Zarówno kanclerz jak i sekretarz handlu wypowiedzieli się za współpracą USA i UE w kwestiach wolnego handlu i wznowieniem rozmów nad TTIP. Stanowisko Rossa przedstawia nieco przeciwstawne poglądy do Prezydenta USA, który nie jest skory do porozumień międzynarodowych. Donald Trump ma własny pogląd na zawieranie umów i renegocjonowanie ich. Co ciekawe, Trump nie skomentował rozmów Rossa z Merkel.

Mimo zgody Rossa i Merkel w sprawie TTIP, sekretarz handlu skomentował praktyki „dumpingowego importu”. Miał tu na myśli zarzuty wobec Niemiec, które miałyby manipulować handlem i walutą. Ross miał także pretensje do UE, o to, że sprawa porozumienia z USA została odstawiona na bok. UE podpisała już umowy handlowe z Kanadą i Meksykiem. Merkel wyraziła także swoje obawy. Kanclerz niepokoi obecna administracja rządowa USA, na czele której stoi Donald Trump. Ten prowadzi swój model polityki, a Merkel obawia się, że zmierza on ku protekcjonizmowi handlowemu.

Brak porozumień na linii USA – UE, to kolejny stan niepewności rynkowej. Nie wiemy zatem, czy dojdzie do podpisania umowy i czy obie strony wynegocjują dogodne warunki.

 

Przesłuchanie przed komisją

W warszawskim Sądzie Okręgowym od 10:00 komisja śledcza przesłuchuje byłego szefa Amber Gold. Sprawa dotyczy Marcina P. – twórcy jednej z najgłośniejszych, polskich piramid finansowych. Jej wynik nie będzie mieć wpływu na chociażby europejskie rynki. Jednak od 5 lat budzi kontrowersje i poddaje pod wątpliwość polski system finansowy. Ciągnące się latami śledztwo obnaża również słabość organów rządowych, które nie potrafią skutecznie zadbać o bezpieczeństwo finansowe polskich obywateli.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk