• Odbierz prezent
Powiew hossy na WIG20

WIG20 w sierpniu wyraźnie przyspieszył hossę, która eksplodowała pod koniec ubiegłego roku. Indeks warszawskich blue chipów przebił w ostatnim czasie szczyty z 2015 roku, pokazując, iż obawy inwestorów, co do wewnętrznej niepewności politycznej, zeszły na dalszy plan. Czy dobra passa warszawskiego benchmarku ma szansę być podtrzymana? 

Hossa na warszawskim parkiecie, podobnie jak w przypadku innych rynków wschodzących, rozpoczęła się w drugiej połowie listopada ubiegłego roku, kiedy panowało przekonanie, że prezydentura Donalda Trumpa w połączeniu z większością Republikanów w Kongresie da pozytywny impuls światowej gospodarce. W efekcie obserwowaliśmy większe apetyty na ryzyko, co objawiało się szukaniem przez inwestorów wyższych stóp zwrotów na mniej popularnych aktywach. Co prawda w międzyczasie wyparowały nadzieje na reformy fiskalne w Stanach Zjednoczonych, ale w zamian doszło do imponującego ożywienia koniunktury w strefe euro, które także w dużej mierze jest odpowiedzialne za bardzo dobrą formę polskiej gospodarki. Poprawa wskaźników makroekonomicznych ze Starego Kontynentu może zachęcić Europejski Bank Centralny do ograniczenia skali luzowania monetarnego, co powinno być w pewnym stopniu negatywnym czynnikiem dla rynków akcyjnych, niemniej do pełnej normalizacji polityki pieniężnej w Eurolandzie jeszcze długa droga. Warto też dodać, iż pomimo dużych obaw nie nastąpiło tąpnięcie w Chinach, co do tej pory stanowiło największe zagrożenie dla światowych rynków fnansowych. Wręcz przeciwnie. Pekinowi udało się ustabilizować wzrost gospodarczy na bardzo przyzwoitym poziomie, nieosiągalnym dla krajów rozwiniętych. Choć można się spierać, czy ta sielanka ma stabilne fundamenty (mówi się, że tamtejsze władze robią wszystko, aby móc jesienią rozpocząć w blasku Kongres Komunistycznej Partii Chin), ale jak na razie fakty są takie, że stamtąd nie nadszedł kolejny globalny kryzys. 

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Michał Dąbrowski

Młodszy analityk rynków finansowych XTB. Autor wielu publikacji branżowych. Gość programów o tematyce Finansowej. Na rynku ceni wskazania analizy technicznej, szczególnie strategii Price Action. Dużą wagę przykłada również do czynników fundamentalnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk