• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Powiew bessy
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na światowych giełdach

Dzisiejsza pierwsza od dłuższego czasu poważniejsza sesja spadkowa na światowych parkietach giełdowych była pewnego rodzaju niespodzianką dla byków. Prawdą jest, że w dużej mierze wywołały to dane z Chin - spadek importu o 20% r/r to ciężko nazwać gorszym odczytem, to po prostu fatalne dane. Ale nie tylko Chiny są głównym punktem uwagi inwestorów, gdyż dane makro nie zachwycają ogólnie na świecie, w tym także w strefie euro i w Stanach Zjednoczonych.

Wygląda na to, że rynki wreszcie przeszły w pełni do reagowania na złe dane, porzucając wcześniejszą zasadę „złe dane to dobre dane", gdyż po raz pierwszy od 2008 roku prognozy wyników spółek pogarszają się znacząco w wyniku mocnej rewizji popytu krajowego w Chinach, co odróżnia obecne spadki na giełdach od tych wcześniejszych, gdy np. DAX tracił „bo Grecja".

Jednocześnie mocno maleją nadzieje byków na dalsze wzrosty, gdyż po tym jak musiały wycofać się z koncepcji V-kształtnego wybicia po czarnym poniedziałku koncepcja podwójnego dna wydaje się tracić momentum i popyt na rynku do dalszych wzrostów. W związku z tym inwestorzy giełdowi na całym świecie zadają sobie pytanie czy trzeba przyzwyczaić się do spadków. Obecny i nadchodzący tydzień przeważą w odpowiedzi na to pytanie.

 


Paweł Ropiak

Analityk rynków finansowych w XTB. Specjalizuje się w analizie rynków walutowych i fixed income. Ceni precyzyjne podejście fundamentalne i poświęca sporo czasu polityce pieniężnej najważniejszych banków centralnych. Autor bieżących analiz najważniejszych par walutowych. Biegle włada językiem angielskim, zna język hiszpański.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk