• Odbierz prezent
Powell gotowy na dalsze podwyżki stóp. Analizujemy kurs dolara do złotego oraz dolara australjskiego

Podwyższona zmienność towarzyszy rynkom finansowym, co ma związek z utrzymującymi się czynnikami niepewności. Pierwszym z nich jest zatwierdzenie wstępnej umowy ws. Brexitu na szczycie UE zaplanowanym na 25 listopada. Nierozwiązana pozostaje też kwestia włoskiego budżetu – w przyszłym tygodniu KE wyda opinię odnośnie nowej propozycji ze strony tamtejszego rządu.

Weź udział w darmowym kursie o zarządzaniu kapitałem

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Poza czynnikami politycznymi dochodzą także kwestie gospodarcze związane z oczekiwaniami na niższe tempo wzrostu światowej koniunktury. Trzeba przyznać, ze w takim otoczeniu świetnie radzi sobie polska gospodarka, która pozostaje odporna na zawirowania na rynkach globalnych.

Zgodnie z konsensusem rynkowym wzrost gospodarczy w strefie euro

spowolnił do 1,7% z 2,2% w skali roku. W ujęciu kwartalnym wzrost wyhamował do 0,2% z 0,4% w drugim kwartale 2018 roku. Produkcja przemysłowa ustabilizowała się we wrześniu na poziomie 0,9% r/r a zatrudnienie w III kw. wzrosło nieco poniżej oczekiwań o 1,3%. Dane wspierają dotychczasowe dość ostrożne podejście Europejskiego Banku Centralnego w kwestii normalizacji polityki pieniężnej. Z kolei z obranej ścieżki stopniowego zacieśniania polityki pieniężnej nie zamierza rezygnować szef Rezerwy Federalnej. Podczas wczorajszego wystąpienia Powell w transparentny sposób potwierdził chęć podwyżki stóp procentowych w grudniu pomimo utrzymującej się podwyższonej zmienności na rynkach finansowych, podkreślając jednocześnie dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki w obliczu spowolniającego tempa światowej gospodarki. Wczorajsze dane o inflacji CPI, która w październiku przyśpieszyła do 2,5% r/r, także wspierają oczekiwania na wzrost kosztu pieniądza w USA. Co prawda inflacja bazowa CPI nieznacznie wyhamowała do 2,1% r/r, jednakże w dalszym ciągu pozostaje powyżej celu inflacyjnego Fed. W dzisiejszym kalendarium mamy ważne dane o sprzedaży detalicznej w USA, które powinny potwierdzić wciąż silne chęci zakupowe gospodarstw domowych.

Wsparciem dla australijskiej waluty dziś w nocy okazały się dane z rynku pracy

Zatrudnienie wzrosło w październiku o 32,8 tys., powyżej konsensusu rynkowego i wynikało głównie ze wzrostu liczny umów na pełny etat. Stopa bezrobocia ustabilizowała się na poziomie 5,0% wobec oczekiwanego wzrostu do 5,1% r/r. Wzrosła również stopa partycypacji. Dobra kondycja australijskiego sektora pracy powinna przyczynić się do wzrostu dynamiki płac i inflacji, co byłoby przesłanką do podwyżki stóp procentowych w Australii w kolejnych kwartałach.

Kurs dolara do złotego USD/PLN - akualna analiza techniczna

USD/PLN jak na razie ma trudności z wyjściem powyżej lokalnych szczytów, które wyznaczają strefę oporu w rejonie 3,8360-3,8400. Jak na razie można zaobserwować próbę odreagowania ostatnich wzrostów.

Wykres kursu dolara do złotego na interwale dziennym
Wykres kursu dolara do złotego na interwale dziennym

Dziś kurs dotarł w rejon wsparcia 3,7740/60, który jak na razie jest broniony. W przypadku przełamania wspomnianych okolic para otworzy sobie drogę do kontynuacji spadków w okolice 50-okresowej średniej EMA w skali D1 przebiegającej w rejonie okrągłego poziomu 3,7500.

Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego AUD/USD - analiza techniczna

Notowaniom AUD/USD udało się dziś ponownie wyjść powyżej 100-okresowej średniej EMA w skali D1.

Wykres kursu dolara australijskiego do dolara amerykańskiego AUD/USD na interwale dziennym
Wykres kursu dolara australijskiego do dolara amerykańskiego AUD/USD na interwale dziennym

Kurs powrócił tuż poniżej maksimum lokalnego z 8.XI. na poziomie 0,7301. W przypadku przełamania okolic 0,7300/15 para otworzy sobie drogę do wyższych poziomów cenowych - 0,7350 – gdzie przebiega 200-okresowa średnia EMA w skali D1. W przeciwnym wypadku notowania mogą kierować się ponownie w rejon 0,7235.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Anna Wrzesińska

Senior Dealer w Noble Securities S.A. Aktywnie związana z rynkiem walutowym od 2005 roku. W handlu koncentruje się głównie na Price Action i poziomach Fibonacciego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk