Advertisement Advertisement
  • Odbierz prezent
Potężne spadki na debiucie! Akcje tej spółki tracą ponad 25% podczas pierwszej sesji na GPW
fot. archiwum GPW

To nie jest dobry czas dla debiutów, szczególnie małych spółek i to w dodatku z branży gier. Dziś na parkiecie NewConnect zadebiutowała kolejna, trzecia w tym roku, spółka z Grupy PlayWay. Akcje Freemind Games na pierwszej sesji zanotowały jednak spory, ponad 25% spadek kursu. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Kolejny debiut na minusie

Spółka gamingowa Freemind Games, wchodząca w skład grupy kapitałowej PlayWay, zadebiutowała w poniedziałek na parkiecie giełdy NewConnect. Trudno jednak mówić o udanym pierwszym dniu notowań na publicznym rynku, ponieważ akcje spółki spadły na otwarciu o ponad 23%. Cena emisyjna wynosiła 15 PLN, zaś kurs akcji tuż po otwarciu notowań spadł do poziomu poniżej 11 PLN. Kapitalizacja rynkowa Freemind Games spadła tym samym poniżej 13 mln złotych, do 12,72 mln PLN.

Krakowski producent gier skupia się przede wszystkim na tworzeniu niskobudżetowych symulatorów - w 2021 roku wydała gry House Builder (symulator budowniczego domów) oraz Farmer’s Life, w której gracz wciela się w rolę rolnika, prowadzącego własne gospodarstwo. Obie gry wciąż są dostępne na Steam w wersji wczesnego dostępu, jednak jak dotąd uzyskały wysokie oceny graczy.

Z planów wydawniczych na ten rok Freemind Studio ma zamiar wypuścić symulator odśnieżania miasta (Snow Plowing Simulator), symulator prowadzenia restauracji (Restaurant Simulator) oraz symulator budowy średniowiecznych maszyn oblężniczych (Medieval Machines Builder). W 2024 roku światło dzienne ma ujrzeć gra Be My Mommy, czyli symulator matki noworodka.

Zaledwie kilka dni temu swój debiut miała gra Pool Cleaning Simulator (wersja we wczesnym dostępie), w której gracz zajmuje się czyszczeniem basenów. W ciągu pierwszych pięciu dni od premiery w serwisie Steam kupiło ją 2467 osób, co przy cenie 11,99 USD przyniosło przychody niecałych 29,6 tys. dolarów.

W pierwszej połowie 2023 roku spółka odnotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 1,621 mln złotych, zysk ze sprzedaży 42 681 PLN oraz zysk netto 44 257 złotych.

Zobacz także: Rusza wezwanie na sprzedaż akcji znanej spółki z GPW. Oferowana cena za akcję jest zaskakująca

 

 FXMAG giełda potężne spadki na debiucie! akcje tej spółki tracą ponad 25% podczas pierwszej sesji na gpw  co dalej z freemind games, co z akcjami freemind games, co z debiutem, co z debiutem freemind games, co z freemind games, debiut giełdowy freemind games, debiut gpw, debiut na newconnect freemind games, debiut newconnect, freemind games debiut, freemind sa, grupa playway, ile spółek liczy grupa playway, ile za akcje freemind games, newconnect freemind games, playway, playway akcje, playway notowania, po ile akcje freemind games, po ile freemind games, spółki gamingowe, spółki playway,freemind games 1

 

Freemind Games jest ósmą spółką debiutującą na „małym parkiecie GPW” w tym roku. Jak dotąd w 2023 roku na NewConnect pojawiły się takie spółki jak: producent sprzętu treningowego Olymp, producent gier Frozen Way, spółka informatyczna Prosta Giełda, producent oprogramowania (CRM) YetiForce, spółka zapewniająca obsługę magazynów wysokiego składowania Robs Group Logistic, producent gier VR Fabric oraz spółka gamingowa Demolish Games.

Warto dodać, że wszystkie debiutujące w tym roku na NewConnect spółki z sektora gamingowego (poza VR Fabric) należą do Grupy PlayWay.

O tym, że nie jest to dobry czas dla debiutów małych spółek może świadczyć fakt, że żadna z jak dotąd debiutujących w tym roku spółek z NewConnect nie zanotowała dodatniej stopy zwrotu, licząc od kursu zamknięcia debiutanckiej sesji. Nie wszystkie debiuty były jednak spadkowe - spółka Olymp zanotowała ponad 100% wzrost kursu na pierwszej sesji w stosunku do ceny emisyjnej. Od tamtego kursu (2,2500 PLN), który jednocześnie wyznaczył historyczne szczyty notowań, akcje Olymp straciły już ponad 70%.

Zobacz także: Cena ropy naftowej zaczęła reagować na manipulacje rynkiem. Sprawdź 5 WYKRESÓW TYGODNIA


Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk