• Odbierz prezent
Europejski Bank Centralny panikuje?

Przed dzisiejszą decyzją EBC zdania odnośnie tego, kiedy poznamy nowe program TLTRO, były podzielone. Okazało się jednak, że EBC nie ma zamiaru zbyt długo zwlekać z komunikatem i potwierdzenie nowych, tanich pożyczek otrzymaliśmy już dziś. Z takiego obrotu sprawy zadowolone są giełdowe byki, gdyż indeksy zaczęły piąć się w górę.

Euro z kolei straciło na wartości, ponieważ oprócz zapowiedzi TLTRO odsunięto w czasie podwyżki stóp procentowych. W poprzednim komunikacie była mowa o utrzymaniu stóp na obecnym poziomie przynajmniej do lata 2019 roku, a w obecnym do końca roku. Co więcej część członków EBC uznała, że warto ten okres przedłużyć do marca 2020 roku.

W rezultacie rynek przesunął jeszcze dalej w czasie swoje oczekiwania odnośnie zacieśniania polityki monetarnej w strefie euro, osłabiając wspólną walutę. Europejski Bank Centralny również obniżył prognozy dla wzrostu gospodarczego i dla inflacji.

1

Projekcje EBC. Źródło: EBC

Zrewidowanie ścieżki dla PKB i dla inflacji w relacji do grudniowej prognozy jest bardzo znaczące. Spadek z 1,6 do 1,2 proc. dla inflacji oraz z 1,7 do 1,1 proc. dla wzrostu to istotna zmiana.

Można zatem odnieść wrażenie, że EBC zbyt długo bagatelizował nadchodzące spowolnienie uważając, że będzie ono płytkie i przejściowe. Obecnie widzimy, że ani nie jest płytkie, ani przejściowe, stąd tak szybkie działania Europejskiego Banku Centralnego, który zdaje się trochę panikować.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk