Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,21%
USD / PLN3,99-0,16%
CHF / PLN4,42-0,14%
GBP / PLN5,03-0,16%
EUR / USD1,08-0,06%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spadki euro, funta, jena i złota. Kurs dolara w górę, trzeci miesiąc mocnych wzrostów. Pytanie brzmi: co dalej? Prognozy na jesień i zimę

Cinkciarz.pl | 13:55 04 wrzesień 2022
Potężne spadki euro (EUR), funta (GBP), jena (JPY) i złota (XAU)! Kurs dolara wystrzelił, trzeci miesiąc mocnych wzrostów. Pytanie brzmi: co dalej? Prognozy na jesień i zimę
Pytanie brzmi: co dalej z rynkiem walutowym? Prognozy
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Koniec miesiąca to często czas podsumowań. Dodatkowo koniec sierpnia to również koniec wakacji — jakże gorących, nie tylko w pogodzie, ale także w gospodarce i na rynkach finansowych. Przejdźmy zatem do krótkiego podsumowania wydarzeń i ewentualnych perspektyw na jesień i zimę.

 

Giełda szura po dnie, za to inflacja rośnie ... i to jak!

 

Reklama

Z punktu widzenia rynków finansowych głównym tematem zdaje się być to, dokąd będą zmierzać stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych w terminie do końca roku oraz gdzie znajdą się w roku przyszłym. Na tę chwilę rynek zdaje się wyceniać możliwość podwyżki stóp 21 września o 75 pb. na prawie 70 proc. Tym samym przedział dla stopy Fed mógłby wzrosnąć do 3,00-3,25 proc. To według inwestorów może nie być jeszcze koniec cyklu podwyżek. Ten może zakończyć się dopiero przy poziomie 3,75-4,00 proc. Przedział ten może zostać osiągnięty na początku 2023 r.

Czytaj również: wzrosty euro, franka i dolara! Kursy EURPLN, USDPLN w górę; EURUSD i EURCHF w dół na rynku FOREX

 

Wzrost oczekiwań na podwyżki stóp w USA mógł wpłynąć w ostatnim czasie na dolara amerykańskiego oraz na ceny złota. Indeks USD zdaje się w sierpniu zakończyć trzeci miesiąc wzrostów z rzędu. Tylko od początku miesiąca EUR do USD wydaje się tracić ponad 2 proc., a funt brytyjski ponad 4 proc. Natomiast spoglądając na zmianę kursów od sierpnia 2022 r., EUR i GBP mogą tracić około 15 proc., będąc najsłabszymi walutami z grona głównych walut świata, poza Japońskim jenem, który w rok zdaje się odnotowywać stratę rzędu 20 proc. Walutami, które najmniej mogły tracić do USD w skali miesiąca i roku wydają się być AUD oraz CAD.

 

Reklama

 

Wygląda na to, że mocny dolar oraz relatywnie wysokie oczekiwania na podwyżki stóp procentowych przez Fed mogą odciskać swoje piętno na rynku złota. Cena kruszcu wydaje się spadać już piąty miesiąc z rzędu. Tylko w sierpniu złoto mogło potanieć o 2,75 proc., zaś w relacji do lata roku ubiegłego spadek ceny może wynosić ponad 4,5 proc. To i tak zdaje się być niewielkie obsunięcie w relacji do cen srebra, które w ujęciu rocznym mogą znajdować się o 23 proc. niżej.

Czytaj również: tak mocnego dolara nie widzieliśmy od dekad

 

Otwartym pytaniem pozostaje to, jak USD oraz rynki w nim wycenianie mogą zachowywać się jesienią. Z jednej strony cykl podwyżek przez Fed może być już dość dobrze wyceniony przez rynek. Dodatkowo podwyżki stóp w strefie euro, Wielkiej Brytanii czy Australii mogą być bardziej agresywne niż w USA, co z punktu widzenia stopy procentowej mogłoby wspierać EUR, GBP i AUD. Niemniej zwłaszcza w przypadku tych dwóch pierwszych walut pozostaje druga strona — kryzysu energetycznego. W tej sytuacji same stopy procentowe mogą nie pomagać, jeśli trzeba będzie racjonować gaz czy energię elektryczną. Niemniej na tę chwilę, kiedy rynek może dyskontować najgorszy scenariusz dla Europy, w USA potrzebny byłby nowy katalizator, który mógłby również tej jesieni wspierać USD.

Czytaj również: paniczna wyprzedaż, główne waluty znów nas zaskoczyły

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama

Czytaj dalej