• Odbierz prezent
Potężne spadki cen złota. Prognozy długotrwałego osłabionego popytu na ropę naftową

Po poniedziałkowej wzrostowej sesji, wczoraj notowania ropy naftowej skierowały się mocno w dół, a dzisiaj rano spadkowy trend jest kontynuowany. Na rynek ropy ewidentnie powrócił pesymizm, który zresztą jest uzasadniony fundamentami tego rynku.

Wczorajsza chaotyczna debata prezydencka na linii Trump-Biden przyczyniła się do utrzymania nerwowości na globalnych rynkach finansowych, aczkolwiek częściowo ta nerwowość jest równoważona lepszymi od oczekiwań danymi makro, które pojawiły się w USA i w Chinach.

Nie zmienia to faktu, że perspektywy potencjalnego wzrostu popytu na ropę naftową na świecie pozostają mgliste, a inwestorzy na rynku ropy powinni raczej przygotować się na bardzo powolny powrót do normalności. Według ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters wśród największych traderów ropą na świecie, osłabiony popyt na ropę na świecie będzie utrzymywał się przez cały 2021 rok i dopiero w 2022 roku będzie można liczyć na jego wyraźniejsze ożywienie.

Prognozy długotrwałego osłabionego popytu na ropę naftową.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Powyższe oczekiwania sprawiają, że OPEC+ może zdecydować się na rewizję swojego porozumienia naftowego. Kartel, wraz z kilkoma państwami spoza organizacji, wstępnie planuje zwiększenie produkcji o kolejne 2 mln baryłek dziennie począwszy od stycznia. Jeśli jednak druga fala pandemii się przedłuży, to taki ruch ze strony OPEC+ poskutkowałby prawdopodobnie tąpnięciem notowań ropy naftowej – a to może skłonić „rozszerzony kartel” do zmiany swoich planów.

Wspomniane prognozy zakładają, że potencjał do zwyżek cen ropy naftowej jest niewielki, a przyszły rok może przynieść co najwyżej odbicie notowań do okolic 50 USD za baryłkę. Takie ostrożne założenia są realistyczne – większe zwyżki są mało prawdopodobne w obliczu m.in. obniżonej aktywności branży lotniczej.

Prognozy długotrwałego osłabionego popytu na ropę naftową.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Złoto na drodze do najgorszego miesiąca od 4 lat.

Chociaż pierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku złota przyniosła delikatne ożywienie kupujących, to cały bieżący miesiąc zamknie się dla złota na sporym minusie. Ceny złota, które rozpoczynały wrzesień od testu poziomu 2000 USD za uncję jako technicznego oporu, ostatecznie spadły poniżej 1900 USD za uncję.

Najprawdopodobniej ten około 5-procentowy spadek notowań złota stanie się faktem po dzisiejszej, ostatniej we wrześniu sesji. Jeśli tak, to będzie to najgorszy miesiąc na rynku tego kruszcu od listopada 2016 roku, czyli od prawie 4 lat.

Notowania złota w mijającym miesiącu przede wszystkim pozostawały pod dużym wpływem siły amerykańskiego dolara, która wywierała presję na zniżkę notowań kruszcu. Dzisiaj także powrót do spadku cen złota wynika z wyhamowania zniżki wartości USD.

Prognozy długotrwałego osłabionego popytu na ropę naftową.  - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk