• Odbierz prezent
Potężna zachęta do spekulacji carry-trade. Inwestorzy kupują randa, rubla i lirę turecką

Na rynkach wschodzących triumfowała turecka lira, ale zwróćmy uwagę, że ten rynek jest bardzo zmienny. W każdym razie inwestorzy próbują rozgrywać wątek potencjalnego ocieplenia relacji Turcja-USA, a dodatkowo mamy informacje mogące sugerować, że sektor bankowy może poradzić sobie ze złymi długami.

Zgarnij książkę Zawód Inwestor giełdowy. Nowe ujęcie w promocyjnej cenie

Sprawdź promocje!

 


Potężna zachęta do spekulacji carry-trade

W tle jest lepszy sentyment wokół rynków EM, oraz potężna zachęta do spekulacji carry-trade za sprawą wysokich stóp procentowych. Inwestorzy nadal kupowali też randa po tym, jak tamtejsze władze kilka dni temu podjęły działania mające wesprzeć gospodarkę. Na fali był też rubel – spekulacje o łagodniejszych sankcjach ze strony USA, oraz drożejąca ropa.


Polski złoty, korona czeska spadają

Na drugim biegunie nasz region z koroną czeską na czele – Bank Czech podniósł stopy po raz trzeci z rzędu (1,50 proc.), ale wstrzymał się z zapowiedziami posunięć w przyszłym roku.

Notowania FXMAG


Ogólnie wpływ na nasz region mogły mieć jednak informacje z Włoch, które w końcu tygodnia podcięły skrzydła euro. Z kraju w przyszłym tygodniu mamy posiedzenie RPP, na którym decydenci mogą już ustosunkować się do nowej projekcji inflacyjnej – niemniej nie wydaje się, aby doszło do zmian w retoryce zakładającej brak podwyżek do końca przyszłego roku.

Nota prawna

Czytaj także: Intensywny tydzień dla euro dolara i funta. Co tak bardzo zaskoczyło rynki?

Miniony tydzień przyniósł odbicie notowań dolara po wcześniejszych spadkach względem większości walut, wyjątkiem okazały się tylko rand, rubel i lira. Trudno jednak wskazać na proste uzasadnienie dla tej sytuacji. Wydarzeniem tygodnia było posiedzenie FED w środę, ale Rezerwa zachowała się dość….. Czytaj
Intensywny tydzień dla euro dolara i funta. Co tak bardzo zaskoczyło rynki?

Notowania: USDTRY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDTRY/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk