• Odbierz prezent
Potencjał spadkowy akcji CD PROJEKT oraz ALLEGRO wyczerpany? „Powrót do normalności”

Wtorkowa sesja znowu przebiegała dość spokojnie, choć w tym przypadku był to raczej stan pożądany. Lepsze generalnie od oczekiwań dane z Wielkiej Brytanii tylko częściowo równoważyła wyraźnie słabsza lutowa produkcja przemysłowa we Włoszech, ale o przebiegu dnia miały zadecydować informacje o amerykańskim CPI.

Chociaż inflacja sięgnęła poziomu 2,6% r/r i okazała się o 0,1pp wyższa od konsensusu,

odczyt został powitany przez rynek jak pozytywna niespodzianka, co pokazuje, że ubiegłotygodniowe dane o PPI mogły wyraźnie wpłynąć na oczekiwania. Kurs EURUSD zareagował natychmiastowym wzrostem, który po krótkiej korekcie jest kontynuowany aż do godzin porannych. Test szczytów z marcowego odbicia jest właściwie przesądzony, w ich sforsowaniu może pomagać generalnie niska awersja do ryzyka. Przed rentownościami 10-latek stoi egzamin w postaci wsparcia na 1,6%.

Na poziomie indeksów giełdowych oznacza to tymczasowo w naszej opinii widoczny od ubiegłego tygodnia „powrót do normalności”

Podczas gdy główne indeksy europejskie przyniosły stopy zwrotu od -0,1% (IBEX) do 0,6% (FTSE MiB), DJIA stracił -0,2%, a NASDAQ wzrósł o 1,1%. Nadchodzący sezon wynikowy przynosi u inwestorów refleksję nad trwającym od listopada zachowaniem rynku. Wprawdzie wg Factset energetyka jest obecnie sektorem, który z perspektywy rekomendacji analityków ma największy potencjał do wzrostu (15,6%), ale tuż za nim plasuje się sektor medyczny (14,2%) i IT (11,6%). Spółki przemysłowe (3,9%) w tym momencie zamykają stawkę. Również pod względem rewizji prognoz z początku roku IT wygląda bardzo dobrze (obecny konsensus to 22,4% r/r vs. 11,6% r/r na początku stycznia), co jest zasługą przede wszystkim rosnących oczekiwań wobec Microsoftu i Apple.

Choć wczorajsza sesja, podczas której WIG20 spadł o 0,4%, mWIG40 o 0,5%,

a sWIG80 o 0,3% wydaje się sugerować co innego, wierzymy, że ostatni spadek obrotów i relatywna słabość GPW jest tymczasowa. Po utracie 1/3 wartości od początku roku przez Allegro i CD Projekt ich potencjał spadkowy wydaje się w dużej mierze wyczerpany, a na szerokim rynku trudno oczekiwać wielkiego popytu w miarę wydłużania restrykcji COVID-owych.

Na początku dnia nastroje pozostają dobre, sesja azjatycka przyniosła wzrosty,

a rynek całkowicie lekceważy poza wyższą inflacją także potencjalne opóźnienia w dystrybucji szczepionki Johnson&Johnson. Przed IPO Coinbase Bitcoin generuje nowe szczyty, a zachowanie spółki po debiucie może mieć dzisiaj duży wpływ na sentyment.


Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk