• Odbierz prezent
Poświąteczny tydzień zapowiada się bardzo ciekawie

Przyszły tydzień będzie obfitować w ciekawe publikacje danych makroekonomicznych, a także do gry może powrócić temat Brexitu, ponieważ brytyjski Parlament wraca do pracy po przerwie oraz zapewne powróci wątek rozmów między partyjnych na linii May-Corbyn.

Do tej pory nic kluczowego nie wynikało z rozmów między partią rządzącą a partią opozycyjną, jednak ważne, że się toczą, dając nadzieję na porozumienie. Celem w negocjacjach między Theresą May i Jeremym Corbynem jest wypracowanie porozumienia, które większość będzie w stanie zaakceptować, aby zakończyć impas związany z tematem Brexitu. Warto jednak pamiętać, że oprócz zdania samych przywódców istotne będzie też to, co do powiedzenia mają ich partie polityczne, jeśli chodzi o większość głosów.

Jeśli jednak porozumienie nie zostanie wypracowane, to wracamy do punktu wyjścia, czyli może pojawić się kolejny szereg głosowań w Parlamencie za różnymi opcjami Brexitu, w tym ponowne głosowanie nad planem premier May czy np. głosowanie za kolejnym referendum.

Istotnym wydarzeniem w przyszłotygodniowym kalendarium makroekonomicznym będzie publikacja danych dotyczących amerykańskiego PKB za pierwszy kwartał. Kwartał, podczas którego trwał tzw. government shutdown, czyli część pracowników “budżetówki” miała przymusowe wolne, ponieważ amerykańscy politycy nie byli się w stanie porozumieć w sprawie wydatków i limitu długu. Szacunki wskazują na możliwość wzrostu o 1,8 proc., jednak należy pamiętać, że pierwszy kwartał tego roku, mimo częściowego zamknięcia rządu, nie był taki zły i możliwe, że zobaczymy tu pozytywną niespodziankę.

Warto również zwrócić uwagę na Kanadę ze względu na decyzję w sprawie stóp procentowych. Sytuacja kanadyjskiej gospodarki w ostatnim czasie nie jest najlepsza oprócz rynku pracy. Niemniej jednak dobra kondycja na tym rynku nie przekłada się na pozostałe dane, zwłaszcza te dotyczące inflacji - ale z tym problem mają wszystkie główne gospodarki świata. Dodając do tego zapowiedzianą przez FED pauzę w podwyżkach stóp procentowych, Bank Kanady może pozostać w trybie zależnym od danych. Tym samym możemy usłyszeć dość gołębie, albo jeszcze bardziej niż poprzednio, stanowisko BoC już w nadchodzącą środę.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk