• Odbierz prezent
Portfele sprzętowe

Wchodząc do świata Bitcoina i kryptowalut należy pamiętać o jednej, zasadniczej kwestii. O tym, że ty sam jesteś odpowiedzialny za przechowywanie i bezpieczeństwo swoich środków. Nie ma tu organizacji finansowych czy banków, które mają przechowywać i gwarantować bezpieczeństwo Twoich środków. Bankiem jesteś ty sam. Gdzie więc trzymać bezpiecznie swoje Bitcoiny czy inne kryptowaluty?

Na rynku obecnie dostępnych jest kilka, różnych rodzajów portfeli. Możemy je podzielić ze względu na nośnik:

  • przeglądarkowe
  • komputerowe
  • mobilne
  • sprzętowe
  • papierowe i fizyczne

Portfele przeglądarkowe należą do tych najmniej bezpiecznych. Działają za pomocą serwisów internetowych oferujących usługę portfela. Ich zaletą jest dostęp do swoich środków z każdego urządzenia z dostępem do Internetu. Za tą wygodę płacimy jednak bezpieczeństwem.

Dużo mniej mobilne, ale za to bardziej bezpieczne są portfele komputerowe. Działają na zasadzie aplikacji instalowanej na swoim komputerze. Portfele komputerowe dzielą się na lekkie oraz pełne. Lekkie to takie, w których łańcuch bloków (blockchain) jest przechowywany na serwerach zewnętrznych. Charakteryzują się one  szybkością i dostępnością. Portfele pełne ściągają na komputer cały łańcuch bloków, co powoduje dłuższy czas synchronizacji oraz większe potrzeby dyskowe. Jednym z najpopularniejszych i polecanych portfeli komputerowych jest Electrum.

Portfele, które można instalować na swoich telefonach oraz tabletach to portfele mobilne. Ich największą zaletą jest mobilność oraz możliwość bezpośredniego płacenia kryptowalutami za swoje zakupy. Są bardzo podobne do lekkich portfeli komputerowych ze względu na fakt przechowywania blockchain na zewnętrznym serwerze. Dzięki takiemu rozwiązaniu portfel nie wymaga zużycia dużych zasobów pamięci urządzenia. Obecnie na rynku dostępny jest bardzo duży wybór portfeli mobilnych na wszystkie systemy operacyjne. Do najbardziej popularnych należą: MyceliumJaxx czy Samourai Wallet.

Najbardziej bezpieczne do przechowywania środków są portfele papierowe i fizyczne. Obsługa ich polega na zapisaniu na kartce papieru lub innym nośniku swoich kluczy prywatnych. Takim portfelem fizycznym jest np. Coldbit Steel  czy Cryptosteel. Coldbit i Crypto Steel pozwalają na zapisaniu swoich kluczy na metalowych, kwasoodpornych, nierdzewnych i ognioodpornych płytkach. Dość bezpieczny sposób na zachowanie swoich kluczy prywatnych. J

FXMAG kryptowaluty portfele sprzętowe portfel portfele sprzętowe portfel sprzętowy 1

Ostatnim rodzajem portfeli są portfele sprzętowe. Łączą one ze sobą bezpieczeństwo przechowywania środków z mobilnością. Są to najczęściej małe urządzenia, wielkości pendriva. Większość łączy się z komputerem przy pomocy portu USB, ale są też takie, które wykorzystują do tego Bluetooth. Portfele sprzętowe przechowują klucze prywatne w trybie offline. Przeważnie są zaopatrzone w wyświetlacz oraz można je dodatkowo zabezpieczyć hasłem. Jest to dodatkowa ochrona w przypadku zgubienia lub kradzieży.  Nikt nie będzie miał dostępu do naszych środków. Za bezpieczeństwo i wygodę się  płaci. Dla osób, które dbają o bezpieczeństwo, takie wydatek nie będzie jednak dużym kosztem.

Na rynku możemy znaleźć portfele sprzętowe od kilku producentów:

Ledger Nano S – jeden z najpopularniejszych portfeli sprzętowych, w którym możemy przechowywać, wysyłać i odbierać przelewy kryptowalutowe. Kopia zapasowa zabezpiecza nas w przypadku utraty lub zniszczenia portfela. Wysokiej jakości komponenty w połączeniu z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi to sukces tego portfela.

Cena Ledger Nano S to 289 zł brutto.

Portfel sprzetowy

Trezor One - to bardzo popularny portfel sprzętowy używany do przechowywania, wysyłania i odbierania kryptowalut. Dzięki kodowi open source społeczność kryptowalut darzy ten model sympatią i zaufaniem.

Monochromatyczny wyświetlacz w połączeniu z dwoma przyciskami zapewnia minimalistyczną konstrukcję przy jednoczesnej maksymalizacji ergonomii użytkowania. Trezor ONE obsługuje ponad 700 różnych walut - w tym najpopularniejsze Bitcoin, Ethereum, Litecoin i DASH. Wszystkie te cechy uzupełnia wysoka jakość urządzenia, które może być używane przez długi czas.

Cena Trezora One to  238,99 zł brutto.

Portfel sprzętowy

Trezon Model T - to znany i godny polecenia producent portfeli sprzętowych. Model T został zaprojektowany, aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników poszukujących bezkompromisowych rozwiązań. Kolorowy, dotykowy ekran pozwala na intuicyjne korzystanie z portfela i jeszcze szybszą nawigację między różnymi kryptowalutami.

Cena Trezora Model T to  659,99 zł brutto.

FXMAG kryptowaluty portfele sprzętowe portfel portfele sprzętowe portfel sprzętowy 2

Archos Safe-T mini -  portfel sprzętowy stworzony przez francuską grupę Archos. Na Safe-T Mini możemy przechowywać 7 kryptowalut. Urządzenie ARCHOS Safe-T mini generuje i przechowuje prywatny klucz w portfelu, w trybie offline i uniemożliwia hakerom dostęp do tego klucza prywatnego po podłączeniu urządzenia. 

Cena Archos Safe-T mini to  239,99 zł brutto.

FXMAG kryptowaluty portfele sprzętowe portfel portfele sprzętowe portfel sprzętowy 3

SecuX W20 - to portfel sprzętowy firmy SecuX Technology Inc. Posiada certyfikat CC EAL 5+ i zabezpiecza klucz prywatny i PIN urządzenia przed atakami. Zabezpieczenie przed oprogramowaniem wbudowanym i mechanizm aktualizacji. Spersonalizowany kod PIN lub jednorazowe hasło do kontroli dostępu do aplikacji urządzenia, lub portfela. Randomizowana klawiatura cyfrowa, aby uniknąć następujących naciśnięć klawiszy. Fizyczne potwierdzenie każdej transakcji, aby uniknąć ataków typu man-in-the-middle. Opakowanie antysabotażowe.

Cena SecuX W20 to  379,99 zł brutto.

Portfele sprzętowe

Portfele sprzętowe warto kupować bezpośrednio u producenta albo u oficjalnych dostawców. Takim oficjalnym sprzedawcą większości portfeli sprzętowych jest FlyingAtom. Portfel i inne przedmioty związane z kryptowalutami znajdziecie w ich sklepie – FlyingAtom Shop.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk