• Odbierz prezent
Porsche blockchain
Z artykułu dowiesz się:

- W jaki sposób Porsche wykorzysta blockchain

Do wykorzystania technologii blockchain przymierza się coraz więcej przedsiębiorstw. Japoński Rakuten z branży e-commerce, brokerzy rynku nieruchomości. Swoje zamiary ogłosiło również przedstawicielstwo Porsche. W wysokiej klasy samochodach zastosowane będą nowoczesne rozwiązania oparte o technologię blockchain. W jaki sposób Porsche wykorzysta technologię?

 

Porsche pionierem

Porsche we współpracy z berlińskim start-upem XAIN (świadczącym usługi w oparciu o technologię blockchain) prowadzi prace nad zastosowaniem blokchain w aplikacjach dostępnych w samochodach. Informacja ta wypłynęła wprost od źródła, w nocie prasowej opublikowanej 22 lutego tego roku. Biuro prasowe Porsche poinformowało o rozpoczęciu prac bezpośrednio w produkowanych przez fabryki autach. Porsche jest pierwszym producentem aut, który testuje blockchain, o czym poinformowano w publikacji prasowej.

 

Aplikacje z blockchain

Porsche wśród korzyści, które mają płynąć z wykorzystania blockchain w samochodach podaje m.in. bezpieczeństwo i szybsze procesy. Technologia testowana jest na takich aplikacjach jak: zamykanie i otwieranie samochodu, tymczasowy dostęp. Aplikacje oparte na blockchain przysłużą się w dużej mierze bezpieczeństwu klientów. Aplikacja pozwalająca na otwieranie i zamykanie samochodu ma ochronić właściciela także przed kradzieżą. Drugim atutem, jest oszczędność czasu i przyspieszenie procesu. Dzięki blockchain możliwe będzie bezpośrednie połączenie offline, zamknięcie/otworzenie samochodu będzie o sześć razy szybsze niż dotychczas. Kolejną aplikacją opartą o blockchain będzie ta umożliwiająca tymczasowy dostęp do pojazdu. Połączenie będzie ustalane za pomocą blockchain w sposób bezpieczny i efektywny.

 

Nie tylko aplikacje

Oprócz wykorzystania blockchain bezpośrednio w systemie Porsche, mówi się o planach wykorzystania technologii w modelach biznesowych. Chodzi o przesył i zarządzanie danymi. Technologia blockchain umożliwiłaby przesyłanie danych np. pomiędzy samochodami. Naprzeciw temu rozwiązaniu wychodzi start-up XAIN, który wygrał przetarg na wdrażanie blockchain w Porsche. Strateg finansowy Porsche – Oliver Döring opisuje charakter innowacyjnego projektu:

„Możemy użyć blockchain do szybszego i bezpieczniejszego przesyłania danych, dając przy tym więcej spokoju naszym klientom w przyszłości, bez względu na to czy płacą za parking lub potrzebują serwisu, tymczasowego dostępu do auta. Przekładamy innowacyjną technologię na bezpośrednią korzyść dla naszego klienta”.

 

XAIN

Berlińska firma wygrała latem ubiegłego roku Konkurs Innowacji dla Porsche w tematyce wykorzystania blockchain. XAIN pokonał aż setkę rywali. Po zakończeniu konkursu, utworzono zespoły interdyscyplinarne z Porsche i XAIN, które przez trzy miesiące pracowały i testowały aplikacje. Testowano je na żywym organizmie jakim był model Porsche Panamera. Blockchain wykorzystano przy użyciu energooszczędnego procesu wydobywczego z XAIN. Obecnie trwają prace nad aplikacjami do parkowania i ładowania.

XAIN oferuje rozwiązania oparte o blockchain i sztuczną inteligencję. Projektuje inteligentne aplikacje dla przedsiębiorstw. Twórcy start-upu zaczynali swoją karierę właśnie w Porsche i są powiązani z branżą samochodową.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk