• Odbierz prezent
Poranny komentarz walutowy – Nieudana misja Janet Yellen
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynku walutowym

czorajsze przesłuchanie Janet Yellen miało przynieść rynkom długo wyczekiwaną ulgę. Gołębia prezes FED mogła uspokoić wyjątkowo rozchwiane rynki akcji i dać szanse na krótkoterminowe odbicie. Swoim optymizmem oraz pewną postawą mogła także wesprzeć amerykańskiego dolara i przywrócić wiarę w kolejne podwyżki stóp procentowych w USA.

Zadanie nie było zbyt trudne - wyjść i swoim spokojem urzędnika uspokoić przestraszonych inwestorów. Powiedzieć, że przecież rynek pracy jest w doskonałej kondycji a zachwianie w aktywności gospodarczej chwilowe. Że niskie ceny ropy bolą przemysł teraz, ale pomogą konsumentowi, a Chiny nie stanowią tak istotnego zagrożenia dla amerykańskiej gospodarki. Janet Yellen próbowała, ale się nie udało. Prezes FED starała się być umiarkowanie optymistyczna, podkreślała bardzo dobrą kondycję amerykańskiego rynku pracy, ale jednak sprawiała wrażenie mocno niepewnej i przytłoczonej przesłuchaniem, co nie wsparło dolara i zatopiło rynek akcji .

 

Na całym tym zamieszaniu najbardziej korzysta japoński jen, który w okresie niepewności ponownie rozkochuje w sobie inwestorów. Jen tylko od początku lutego zyskał do dolara ponad 7%, wymazując cały efekt zaskakującej obniżki stóp procentowych w Japonii oraz docierając do poziomów nienotowanych od blisko 2 lat. Na rynku już pojawiają się spekulacje, a wczoraj nawet pewnie poszlaki, świadczące o tym, iż taka sytuacja jest mocno nie na rękę Bankowi Japonii, który nie zawaha się zainterweniować w celu osłabienia japońskiej waluty. W okresie wojen walutowych tak potężne umocnienie jena to z pewnością nie jest coś, co chcieliby widzieć japońscy decydenci i nie jest wykluczone, iż w najbliższym czasie czekają nas kolejne niespodzianki ze strony BoJ. Wraz ze wzrostem niepokoju na rynkach zyskują także euro oraz frank szwajcarski, a ich cena ponownie powróciła ponad granicę 4,40 zł oraz 4,00 zł. Dopóki rynek żył będzie niepokojami co do kondycji światowej gospodarki ciężko jest oczekiwać wyraźnego osłabienia tychże walut i to pomimo bardzo prawdopodobnego łagodzenia polityki przez Europejski Bank Centralny. Dziś warto także zwrócić uwagę na szwedzki Riksbank, który najprawdopodobniej obetnie stopy procentowe i być może rozszerzy swój program skupu aktywów.

 


Jakub Stasik

W X-Trade Brokers zajmuje się głównie analizą rynków walutowych oraz wpływu zachodzących procesów makroekonomicznych na rynek. Jest autorem komentarzy walutowych pojawiających się w serwisach ogólnopolskich. Praktyk rynku akcyjnego oraz rynku walutowego Forex. Zwycięzca XXVI edycji ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Biegle posługuje się językiem angielskim oraz językiem francuskim.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk