• Odbierz prezent
Poranny handel na FOREX: Sentyment będzie ważył na złotym (PLN)

Nieoczekiwany ruch ze strony Chin, które jeszcze w piątek zredukowały o 50 p.b. stopę rezerw obowiązkowych dla banków w zasadzie nie przełożył się na sentyment wokół rynków EM. Nadal mocniejszy na szerokim rynku jest dolar, co można przypisać dalszej ucieczce inwestorów od ryzykownych aktywów w kontekście obaw związanych z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta na świecie. Wątek powracających restrykcji nie jest już tylko problemem Azji. W weekend premier Holandii poinformował o stopniowym przywracaniu części obostrzeń na miesiąc w kontekście niepokojących statystyk.

Przełożenie na notowania EURUSD nie jest na razie duże, choć rośnie prawdopodobieństwo powrotu poniżej 1,1846. W tle mamy też komentarze Christine Lagarde, która stwierdziła, że spodziewa się zaakceptowania nowej strategii inflacyjnej na posiedzeniu 22 lipca, a także utrzymania luźnej polityki monetarnej także w 2022 r., oraz zmiany dotychczasowego formatu programu skupu aktywów PEPP.

Niemniej to zachowanie EURUSD może mieć duże znaczenie dla kształtowania się kursu złotego, któremu nie sprzyjają też "gołębie" sygnały od krajowych decydentów, jakie mieliśmy w końcu ubiegłego tygodnia (prezes Glapiński i pozostali członkowie RPP nie widzą zbytnio konieczności sygnalizowania zmian w polityce monetarnej). Dzisiaj o godz. 10:00 opublikowane zostaną szczegóły projekcji inflacyjnej, ale w kontekście tego, co powyżej, nie mają one większego znaczenia. Analiza techniczna podpowiada, że złoty po krótkiej konsolidacji może wejść w falę osłabienia, której motorem będzie pogarszający się globalny sentyment.

Sentyment będzie ważył na złotym - 1

Wykres dzienny EURPLN

Sentyment będzie ważył na złotym - 2

Wykres dzienny USDPLN

Dla EURPLN kluczowe jest "przeskoczenie" strefy oporu przy 4,55-4,56, co otworzy drogę do testowania okolic 4,58 w kolejnych dniach. Wsparcie to okolice 4,5250, co może implikować krótkoterminową konsolidację 4,5250-4,5500. Dla USDPLN opory są przy 3,85. Wsparcie to okolice 3,8050.

Nota prawna


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk