• Odbierz prezent
Poranne notowania na GPW (komentarz): akcje PKN ORLEN i walory PGNiG najmocniejszymi  wśród blue chipów
fot. Materiał własny

Poprzednia sesja w skrócie

Czwartkowa sesja na polskim parkiecie odbywała się w atmosferze pozytywnych wzrostów i oczekiwania na decyzję EBC i dane o PKB Stanów Zjednoczonych. Kondycja największej gospodarki świata "wymazała" techniczną recesję i umocniła optymistyczny sentyment na rynkach, dając nadzieję na miękkie lądowanie. Wzrosty na akcjach oparte są na kalkulacji, że dobry stan ekonomii spowoduje mniejsze podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną na grudniowym posiedzeniu decyzyjnym.

Poranne notowania na GPW (komentarz): akcje PKN ORLEN i walory PGNiG najmocniejszymi  wśród blue chipów  - 1

We wczorajszych popołudniowych godzinach działy się najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne w tym tygodniu , czyli październikowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i publikacja szacunku PKB Stanów Zjednoczonych. Od lipca EBC zacieśnia warunki swojej polityki pieniężnej podnosząc stopy procentowe. Na październikowym spotkaniu decydenci podnieśli stopy procentowe o 75 pb, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Opublikowany również został wstępny szacunek PKB w Stanach Zjednoczonych, który wzrósł o 2.6% w trzecim kwartale w ujęciu annualizowanym, powyżej oczekiwań konsensusu. Solidny wzrost w ubiegłym kwartale potwierdził solidne podstawy amerykańskiej gospodarki i umocnił argumentacje Rezerwy Federalnej w kontekście kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Poranne notowania na GPW (komentarz): akcje PKN ORLEN i walory PGNiG najmocniejszymi  wśród blue chipów  - 2

WIG wzrósł o 1,03 proc. a WIG20 o 1,29 proc. Relatywnie mniejsze były zarówno mWIG40 (0,61 proc.), jak i sWIG80 (0,34 proc.). Łączny obrót wyniósł 1,25 mld zł, z czego 1,12 mld związane było z WIG20. W WIG20 najlepiej przez całą sesję radziły sobie łącznie PKN Orlen (4,32 proc.) i PGNiG (3,51 proc.) PKN Orlenowi agencja Moody's podniosła rating, a PGNiG pochwalił się odkryciem istotnie dużych złóż gazu na terenie Wielkopolski.

Poranne notowania na GPW (komentarz): akcje PKN ORLEN i walory PGNiG najmocniejszymi  wśród blue chipów  - 3

 

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Dzisiaj poznamy szereg wstępnych szacunków inflacji w krajach europejskich. Uwaga rynków może skupić się przede wszystkim na danych z Francji i Niemiec. W ubiegłych miesiącach dynamika cen we Francji wyraźnie zwalania. Z kolei w Niemczech odnotowała wyraźny wzrost, co jednak związane było z zakończeniem rządowego pakietu ulg energetycznych w letnich miesiącach.

Poranne notowania na GPW (komentarz): akcje PKN ORLEN i walory PGNiG najmocniejszymi  wśród blue chipów  - 4


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk