• Odbierz prezent
Poprawa w Europie jeszcze nie teraz. Indeksy PMI dla całego Eurolandu pokazują słabsze odczyty

Jak można było oczekiwać po wynikach z Francji i Niemiec, indeksy PMI dla całego Eurolandu pokazały słabsze odczyty z przemysłu, choć pewnym zaskoczeniem były niższe poziomy w usługach.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować! 

Kontrakty CFD na indeksy bez swapów!
DE30, US500, WIG20 0,00 PLN SWAP
Spready na:
EUR/USD - 0,8 pipsa,
- DAX - 0,9 pkt,
- złoto - 0,15 dolara

 

Chcesz zarabiać na swoich analizach, ideach, komentarzach? 

SPRAWDŹ

Nadzieje na silniejszą poprawę w niemieckim przemyśle nie zostały spełnione. W kwietniu indeks PMI dla tego sektora wzrósł tylko do 44,5 z 44,1 w marcu, choć oczekiwano odbicia do 45. Marnym pocieszeniem jest wzrósł wskaźnika dla usług do 55,6 z 55,4 (prog. 55). EUR/USD zjechał z 1,1295 do 1,1270. Agencja Markit napisała, że ogólny obraz prywatnego sektora nie uległ większej zmianie. „Przy sygnałach pogarszającej się sytuacji w sektorze motoryzacyjnym, silnej konkurencji w ramach Europy i generalnie stłumionym popycie globalnym, dane wskazują na kolejny silny spadek eksportu i najniższy od 6,5 roku poziom zaufania przedsiębiorców.

W komentarzu do danych z Francji napisano, że nawet po oczyszczeniu danych z wpływu protestów żółtych kamizelek, uwidacznia się osłabienie popytu. Nowe zamówienia spadły piąty miesiąc z rzędu przy szóstym miesiącu kurczenia się eksportu.

W efekcie PMI Composite spadł do 51,3 z 51,6 (prog. 51,8). Dane sugerują, że słabość na peryferiach Eurolandu (Hiszpania, Włochy) może być większa niż w centrum. EUR przyjęło kolejna dawkę wyprzedaży i EUR/USD został zepchnięty w okolice 1,1250.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk