• Odbierz prezent
Poprawa sentymentu i nowe rekordy rentowności polskich 10-letnich obligacji skarbowych
fot. pexels.com

Z uwagi na obchody Dnia Wyzwolenia w USA poniedziałkowa sesja miała przynieść spokojny i umiarkowanie pozytywny początek tygodnia po niezwykle trudnym ubiegłym. Plan ten udało się zrealizować w 100%. Główne rynki europejskie po dodatnim otwarciu stopniowo przesuwały się w górę, by finalnie zyskać od 0,64% (CAC40, pod presją po utracie absolutnej większości w parlamencie przez ugrupowanie E. Macrona) do 1,72% (IBEX). Powyżej 1,05 przynajmniej tymczasowo powrócił kurs EURUSD, pomimo presji w godzinach nocnych o kontynuację odbicia z powodzeniem walczyły kryptowaluty.

 

Sesja na GPW przyniosła ponownie bardzo niewielkie, wynoszące około 654 mln zł obroty

WIG20 wzrósł o skromne 0,19%, sWIG80 spadł nawet o 0,28%, ale mWIG40 zyskał 2,17%. Wbrew pozorom na głównym indeksie działo się całkiem dużo ale, wzrosty Cyfrowego Polsatu o 7,82% oraz Allegro o 4,15%, połączone z solidnymi zwyżkami banków zostały zrównoważone przez niemal pięcioprocentową przecenę KGHM, przecenę PGNiG o 2,66% i rafinerii o około półtora procent. Wśród średnich spółek mieliśmy tymczasem jednocześnie potężne ruchy na Budimeksie (+5,29%), Enei (+6,56%), Kruku (+3,15%), 11Bit (+8,88%) czyLivechat (+6,75%). Wiele, niestety nic pozytywnego dla inwestorów, wydarzyło się także na polskim długu. Rentowności polskich 10-letnich obligacji skarbowych przekroczyły 8%, wyznaczając nowe szczyty.

 

 

Giełdy azjatyckie w większości wyraźnie dziś rosną, zwyżki Nikkei przekraczają 2%

Notowania kontraktów futures na indeksy amerykańskie także się nie zatrzymują, tworząc perspektywę rozpoczęcia dnia w USA nawet od półtoraprocentowych wzrostów. W Europie można liczyć na około półprocentowe dodatnie luki. W ciągu dnia najciekawszymi danymi będzie amerykańska sprzedaż domów na rynku wtórnym – tempo hamowania rynku nieruchomości w USA jest niezwykle szybkie, w maju możemy zobaczyć liczby niewidziane od kwietnia 2020 r.

Spośród innych ciekawych informacji warto wspomnieć o wczorajszych słowach J. Yellen, która powiedziała, że USA pracują z europejskimi partnerami nad wyłączeniem zakazu ubezpieczania transportów rosyjskiej ropy przy nałożeniu limitu cenowego dla niej (chęć zwiększenia podaży przy ograniczeniu korzyści odnoszonych przez Rosję). Bloomberg zwraca również uwagę, że w cieniu paniki inflacyjnej poprawia się sytuacjia na rynku surowców rolnych. Od początku tygodnia o ponad 10% przecenił się olej palmowy, za sprawą nadspodziewanie dobrych prognoz plonów w Rosji tanieją zboża.

 

Nota prawna


Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk