• Odbierz prezent
Poprawa nastrojów na giełdowych parkietach sprzyjała krajowej walucie (PLN), chwila ulgi także dla SPW
fot. freepik.com

Krajowe obligacje także zyskały na wycenie kilka punktów bazowych we wtorek. Naszym zdaniem była to próba nadgonienia zmian na rynkach bazowych oraz konsekwencja konsumpcji informacji o planowanym przedłużeniu tarczy inflacyjnej na ceny energii elektrycznej. Z wyjątkiem krótkiego końca (2Y), gdzie zmienił się benchmark, krzywa obniżyła się średnio o 4 pb. do odpowiednio 6,77% (2Y), 7,32% (5Y), 6,96% (10Y). Co istotne, stawki FRA pozostały niemal niewzruszone, co pokazuje, że oczekiwania na dalsze podwyżki bynajmniej nie maleją. WIBOR 1Y osiągnął 6,79%.

Jutro MF planuje przetarg zamiany, na którym będą sprzedawane papiery OK0724, PS0527, WZ1127, WS0428, WZ1131 i DS0432 w zamian za OK0722, WS0922, WZ1122, PS0123 i OK0423.

Dziś spodziewamy się stabilizacji wycen krajowych papierów. Zaskoczenia w górę odczytami inflacji z krajów regionu powinny wspierać oczekiwania na podobny scenariusz w kraju i „chronić” krajowe dochodowości przed marszem w dół w ślad za spodziewanym zachowaniem rynków bazowych.

Chwila ulgi także dla SPW. Poprawa nastrojów na giełdowych parkietach sprzyjała krajowej walucie (PLN) - 1

 

Złoty drepcze w konsolidacji

Poprawa nastrojów na giełdowych parkietach sprzyjała krajowej walucie, EURPLN już drugą sesję z rzędu obniżał się, we wtorek o 1,7 gr do 4,6760, choć w ciągu dnia chwilowo podchodził pod 4,70. Warto przy tym zauważyć, że zapowiedzi wyższych stóp procentowych zdają się nie robić już na rynku wrażenia.

Dziś spodziewamy się kontynuacji umocnienia złotego w ślad za rosnącym EURUSD. Z technicznego punktu widzenia miejsca na spadki EURPLN nie jest jednak zbyt wiele. Stąd uważamy, że jeżeli EURPLN w dłuższym terminie ma wypaść z konsolidacji 4,65-4,70, to raczej górą.

Chwila ulgi także dla SPW. Poprawa nastrojów na giełdowych parkietach sprzyjała krajowej walucie (PLN) - 2


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk