• Odbierz prezent
Ponowny wzrost zapasów ropy naftowej. Cena złota w górę

Po kilku zniżkowych sesjach, wczoraj notowania ropy naftowej odbiły delikatnie w górę. Niemniej, już dzisiaj zwyżka wyhamowała, a poranek na wykresie cen ropy jest spokojny. Widać, że nastroje na rynku ropy naftowej nieco się uspokoiły.

Tak czy inaczej, czeka nas okres pełen wyzwań dla inwestorów na rynku ropy naftowej, a przede wszystkim dla krajów i przedsiębiorstw działających w tej branży. Sezon letnich wyjazdów, który powoduje okresowy wzrost popytu na benzynę czy paliwa lotnicze, właśnie dobiega końca, więc osłabienie popytu na paliwa jest bardzo prawdopodobne.

Na rynku ropy oznacza to możliwość drugiej fali wzrostu zapasów tego surowca. W Stanach Zjednoczonych wczoraj opublikowany został raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API), który pokazał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 2,97 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich spadku o nieco ponad milion baryłek.

Ponowny wzrost zapasów ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dzisiaj swój raport przedstawi amerykański Departament Energii, który dysponuje dostępem do większej ilości danych. Niemniej, jest duża szansa, że raport ten również pokaże zwyżkę zapasów, ponieważ w ponad 75% przypadków oba raporty pokazują ten sam kierunek zmian zapasów ropy.

Warto też wspomnieć o tym, że jesień jest na ogół czasem prac konserwacyjnych w amerykańskich rafineriach, co także przełoży się najprawdopodobniej na spadek popytu na ropę naftową. Na osłabiony popyt na paliwa przygotowują się także firmy z tej branży – obecnie wyraźnie widoczny jest wzmożony proces rezerwacji tankowców do przechowywania tego surowca.

Ponowny wzrost zapasów ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Cena złota w górę, ECB w centrum uwagi.

Powrót do zniżek wartości amerykańskiego dolara pozwolił złotu na odbicie w górę. Notowania kruszcu, po wcześniejszym przetestowaniu wsparcia w okolicach 1920 USD za uncję, ruszyły w górę i obecnie na nowo przekraczają poziom 1950 USD za uncję.

Dzisiaj w centrum uwagi na rynku złota będzie Europejski Bank Centralny. ECB ma podjąć decyzję w sprawie stóp procentowych, podać projekcje makroekonomiczne oraz – prawdopodobnie – potwierdzić zamiar dalszego wspierania gospodarki Wspólnoty ze względu na trudną sytuację powiązaną z pandemią. Informacje ze strony ECB mogą wyraźnie przekładać się na notowania walut, w tym kursu EUR/USD – co z kolei może wpływać na ceny złota.

Na razie jednak oczekiwania rynkowe oraz ogólne nastroje na rynkach finansowych wskazują na to, że o ile ECB może próbować wywrzeć presję na osłabienie euro, to ogólnie strategie głównych banków centralnych nie powinny się istotnie zmieniać. To zaś oznacza, że złoto ma szansę pozostawać na wysokich poziomach.

Ponowny wzrost zapasów ropy naftowej - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk