• Odbierz prezent
Poniżej 58 dolarów za baryłkę. Spadek liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej w USA

Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej na razie przynosi przewagę strony podażowej. Cena ropy WTI spadła poniżej 58 dolarów USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zniżkowały poniżej 63 dolarów USD za baryłkę. Kolejne godziny na tym rynku mogą być spokojne, głównie ze względu na brak aktywności amerykańskich inwestorów ze względu na dzisiejsze Święto Dziękczynienia.

Wczorajsze dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych

wsparły sprzedających na rynku tego surowca. Departament Energii USA potwierdził szacunki Amerykańskiego Instytutu Paliw, pokazując ubiegłotygodniowy wzrost zapasów ropy w USA. Dodatkowymi negatywnymi akcentami były informacje o znaczącej zwyżce zapasów benzyny w tym kraju, jak również o kolejnym wzroście produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, sięgającej w minionym tygodniu rekordowych 12,9 mln baryłek.

Spadek liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej w USA.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Negatywny wydźwięk danych dotyczących zapasów był częściowo neutralizowany przez dane zaprezentowane przez Baker Hughes, dotyczące liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA. Ze względu na dzisiejsze święto w USA, raport ten wyjątkowo został opublikowany wcześniej (w środę zamiast w piątek). W publikacji tej podano, że liczba funkcjonujących punktów wydobycia ropy w USA spadła o 3 do poziomu 668. Ten fakt potwierdza ostrożne podejście amerykańskich firm wydobywczych do inwestycji w infrastrukturę wydobywczą.

Spadek liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej w USA.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

CUKIER

Podwyższone prognozy deficytu na globalnym rynku cukru.

Ostatnie miesiące na rynku cukru były dość spokojnym okresem, zwłaszcza biorąc pod uwagę dynamiczne zmiany notowań na rynkach wielu pozostałych surowców z grupy soft commodities. W bieżącym tygodniu notowania cukru poruszają się w konsolidacji w rejonie 12,65-12,80 centów za funt i w najbliższych dniach trudno spodziewać się przełomowych wydarzeń w kontekście skróconego tygodnia na amerykańskich giełdach ze względu na Święto Dziękczynienia.

We wtorek Międzynarodowa Organizacja Cukru (International Sugar Organization, ISO) podwyższyła prognozy deficytu na globalnym rynku cukru w sezonie 2019/2020. Obecnie deficyt szacowany jest na 6,12 mln ton, podczas gdy wcześniejsza prognoza zakładała 4,76 mln ton. Globalna produkcja ma spaść o 3,12% do poziomu 170,4 mln ton, podczas gdy konsumpcja ma zwyżkować o 1,32% do 176,52 mln ton. Co więcej, ISO podało wstępne prognozy na sezon 2020/2021, zakładające deficyt na poziomie 3,5 mln ton.

Przedłużający się okres deficytu może w kolejnych miesiącach sprzyjać stronie popytowej na rynku cukru. Na razie, praktycznie od prawie dwóch lat, na tym rynku można było mówić jedynie o konsolidacji. Czynnikiem ograniczającym potencjał wzrostowy cen cukru są w pewnym stopniu niskie ceny ropy naftowej – ponieważ wykorzystanie cukru w produkcji etanolu zwiększyło korelację cenową między tymi aktywami.

Spadek liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej w USA.  - 3

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk