• Odbierz prezent
Ponad miliard dolarów USD wartości! Estońskie start-upy: Skype, Playtech i reszta. Poznaj drogocenne jednorożce

29 czerwca 2018 roku prezydent Estonii pochwaliła się na Twiterze faktem posiadania 4 jednorożców w kraju z populacją sięgającą 1,3 mln ludzi. Już po tej krótkiej wiadomości możemy się domyślić, jakim krajem jest Estonia, jaka jest mentalność ludzi podejmujących najważniejsze decyzje oraz jaki jest kierunek rozwoju, konsekwentnie realizowany przez ostatnie 30 lat.

Ponad miliard dolarów USD wartości! Estońskie start-upy: Skype, Playtech i reszta. Poznaj drogocenne jednorożce! - 1

https://publish.twitter.com/?query=https%3A%2F%2Ftwitter.com%2FKerstiKaljulaid%2Fstatus%2F1012637533925191680&widget=Tweet

Unicorn

Termin „unicorn” (pol. jednorożec) został wymyślony w 2013 roku przez Aileen Lee, inwestorkę lokującą kapitał w przedsięwzięcia tzw. wysokiego ryzyka, w odniesieniu do prywatnej firmy o wartości ponad 1 miliarda dolarów.


4 unicorny, o których wspominała Prezydent Estonii to:

  • Skype - (nie trzeba przedstawiać). To właśnie sukces tej spółki rozpoczął boom start-upowy, kiedy Microsoft kupił go za 8,5 mld USD, a jego założyciele zainwestowali wszystkie zyski w swoim kraju. W 2013 jednocześnie z usługi korzystało 50 mln ludzi)
  • Taxify (Bolt) - aplikacja przewozowa, założona w 2013 r. w Tallinie przez ówczesnego 19-letniego studenta Markusa Villiga, który był sfrustrowany czasem oczekiwania i wydatkami na taksówki w stolicy Estonii - szczególnie w weekendowe noce. Obecnie Bolt działa w ponad 30 krajach i w ponad 150 miastach na całym świecie.
  • Playtech - oprogramowanie hazardowe. Firma Playtech została założona w 1999 r. przez izraelskiego przedsiębiorcę (Teddy Sagi) w Tartu w Estonii. Obecne przychody spółki to ponad 1 mld EUR.
  • TransferWise - przelewy pieniężne. TransferWise został uruchomiony na początku 2011 roku przez Estończyków – Taavet Hinrikus (pierwszy pracownik Skype) i Kristo Käärmann. Firma zaczęła od przelewów między funtem brytyjskim a euro, ale z upływem czasu rozszerzyła swoje usługi o inne waluty. Firma stała się rentowna w 2017 roku i obecnie posiada ponad 1000 pracowników w biurach na całym świecie.

Historia sukcesu

Po rozpadzie ZSRR, każda z byłych republik zmagała się z tymi samymi problemami. W Polsce mieliśmy Plan Balcerowicza. Estonia w połowie lat 90. rozpoczęła swoją transformację.

W następstwie sowieckiej kontroli stosunkowo młody rząd postawił ryzykowanie na to, co było wówczas obiecującą technologią: internet. Opłaciło się. Teraz Estoński system zarządzania jest prawdopodobnie najmniej biurokratyczną i najbardziej przyjazną dla użytkownika infrastrukturą i stanowiącą podstawę dobrze prosperującego kraju start-upów.

Przyczyną szybkiego rozwoju i kluczową częścią, która doprowadziła do tego wzrostu był estoński system edukacji, który jest prawdopodobnie najlepszy w Europie. Presja na kraj, aby szybko się rozwijał i uniezależniał by móc sprostać i przeciwdziałać zbliżającemu się zagrożeniu ze strony Rosji była na tyle duża, że wraz z ze względnie młodą kadrą rządu estońskiego na wczesnych etapach transformacji, pozwoliła na tak dynamiczny rozwój infrastruktury cyfrowej.

Estonia (nie całkiem nordycka, cały czas pod rosnącą presją polityczną ze strony Europy Wschodniej i ze znaczną mniejszością rosyjskojęzyczną) jest obecnie najbardziej cyfrowym krajem na świecie, a gospodarka kraju koncentruje się na usługach on-linie.

Estonia rywalizowała z Norwegią, która miała ropę naftową, Finlandią, posiadającą rynek telefonii komórkowej oraz szwedzkim designem. Wybierając Internet, estońska infrastruktura jest teraz całkowicie online - od biletów autobusowych, przez policję, aż po system opieki zdrowotnej. Obywatele z dowolnego miejsca na świecie mogą zostać
e-rezydentem Estonii. Już w 2002 r. rząd zbudował bezpłatną sieć Wi-Fi, która obejmowała większość zaludnionych obszarów.

Od samego początku wdrażania planu transformacji, w tym przejścia całkowicie na zarządzanie online, rząd postanowił nie zatrudniać wewnętrznych programistów, ale zlecić produkcję rządowej infrastruktury informatycznej prywatnym firmom. Zapewniło to nie tylko najnowocześniejsze oprogramowanie, ale także ze względu na ilość wymaganej pracy wzmocniło konkurencyjność estońskiego sektora IT.


Dzięki tym wszystkim działaniom (odpowiedzialnym i rozsądnym), ustawodawstwu oraz koncentracji wyłącznie na kluczowych obszarach dla państwa, według EU-Startups.com Estonia została nazwana „najbardziej zaawansowanym społeczeństwem cyfrowym na świecie”.

Kolejka potencjalnych Unicornów

Każdy kolejny sukces napędza twórców do tworzenia kolejnych innowacji, rząd wspiera przy tym kolejne gałęzie nowoczesnej gospodarki w tym szczególnie AI, Blockchain, Crypto. Poniżej lista wyjątkowo obiecujących estońskich startup-ów, które mogą stać się kolejnymi unicornami:

Veriff.me  - Veriff (z siedzibą w Tallinie) zapewnia innowacyjne rozwiązania do weryfikacji tożsamości online dla firm. Startup opracował sposób weryfikacji tożsamości ludzi poprzez analizę filmów. Veriff łączy wszystkie możliwe technologie identyfikacji (w tym rozpoznawanie twarzy, identyfikator społecznościowy, identyfikator urządzenia i optyczne rozpoznawanie znaków), aby stwierdzić czy dana osoba jest tym, za kogo się podaje, na podstawie dostarczonych danych. Firma Veriff, założona w 2015 r., Zebrała w 2018 r. 7,7 mln USD rundy serii A.

Value – najmłodszy w zestawieniu (założony w 2019 roku), blockchainowy startup z siedzibą w Tallinie. Value zajmuje się rozwiązaniami finansowymi wykorzystującymi technologię blockchain.  W ramach Value funkcjonuje kilka projektów budujących kompletny ekosystem, który ma pozwolić kolejnym podmiotom tokenizować swoje udziały i pozyskiwać kapitał na dalszą działalność. Poprzez markę Value Tech spółka dostarcza firmom rozwiązania technologiczne i finansowe oparte o technologię blockchain. Na własnym przykładzie ukazują, w jaki sposób za pomocą smart contrats i security tokens, można taniej, szybciej i bezpieczniej pozyskiwać kapitał. Z kolei poprzez Value Equity (zależną kapitałowo, prywatną spółkę inwestycyjną) koncentruje się na inwestycjach w dojrzałe spółki. Zebrał 1,6 miliona euro w pierwszej rundzie finansowania poprzez innowacyjną formę STO.

eAgronom  - założony w 2016 roku, ten agtech startup zapewnia rolnikom zestaw wygodnych i intuicyjnych narzędzi cyfrowych, które upraszczają codzienne i sezonowe zarządzanie gospodarstwem. Platformy internetowe i mobilne startupu pozwalają rolnikom zarządzać oraz nadzorować całą farmę, pracowników, pola uprawne w czasie rzeczywistym. Jako narzędzie planowania i zarządzania, eAgronom pomaga hodowcom zbóż w podejmowaniu lepszych decyzji finansowych i zmniejszaniu ryzyka poprzez odpowiednie planowanie oraz prowadzenie harmonogramu zadań. Studia przypadków wykazały, że eAgronom może zaoszczędzić rolnikom dziesiątki do setek tysięcy euro rocznie. EAgronom z siedzibą w Tartu rozszerzył się już na dziewięć krajów i jest wykorzystywany do zarządzania ponad 700 000 hektarów gruntów zbożowych, a w 2018 r. zebrał 1 milion euro.

MeetFrank  - anonimowa aplikacja rekrutacyjna HR z siedzibą w Tallinie liczy już 125 000 aktywnych użytkowników w Estonii, Finlandii, Szwecji, Łotwie, Litwie i ostatnio w Niemczech. Ponad 2000 firm korzysta obecnie z usługi MeetFrank, aby przyciągnąć nowych pracowników dzięki aplikacji rekrutacyjnej - w Niemczech wiele dużych firm, takich jak: Daimler, Eon, Delivery Hero, Blinkist, High Mobility i MyTaxi. Potencjalni pracownicy rejestrują się anonimowo za pośrednictwem aplikacji MeetFrank i otrzymują odpowiednie oferty pracy na podstawie swoich kwalifikacji oraz aspiracji zawodowych. Założony w 2017 roku MeetFrank zebrał 1 milion euro w 2018 roku z Hummingbird VC, Karma VC i Change Ventures.

Modash  - założony w 2018 roku, nowy startup pozwala marketerom znajdować i współpracować z siecią 100 milionów wpływowych Użytkowników mediów społecznościowych na Twitchu i Instagramie, w celu tworzenia skutecznych kampanii marketingowych na dużą skalę. Jego platforma umożliwia firmom dostęp do najbardziej cennych danych odbiorców na całym świecie, identyfikowanie i komunikowanie się z najlepszymi podmiotami wpływającymi na rynek, przydzielanie im zadań i śledzenie ROI kampanii marketingowych. Modash ma już wśród swoich klientów inne estońskie startupy, w tym Lift99, Taxify i Veriff, i zebrał 100 tys. € w grudniu 2018 r.

HealthCode AI  - (założony w 2018 r. w Tallinie) startup opracowuje opartą na sztucznej inteligencji platformę diagnostyczną dla lekarzy. Platforma próbuje rozwiązać problem globalnego niedoboru lekarzy - którzy często pracują ponad 50 godzin tygodniowo, spędzają średnio tylko osiem minut z pacjentami i coraz częściej cierpią z powodu wypalenia zawodowego. HealthCode AI łączy pacjentów z ich lekarzami, dostarczając dane za pośrednictwem platformy uczenia maszynowego. Rozwiązanie startupu, ułatwia lekarzowi wystawienie wstępnej oceny, przygotowanie przeglądu choroby i postawienie prawdopodobnej diagnozy. HealthCode AI zatrudnia obecnie zespół ludzi o ponad 50-letnim doświadczeniu w służbie zdrowia.


Sławomir Żarczyński

Absolwent Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego, współzałożyciel start-upu blockchainowego Value wycenianego na prawie 5 mln EUR. Aktywny od kilkunastu lat inwestor na rynkach kapitałowych w tym private equity. Pasjonat nowoczesnych technologii - głównie sztucznej inteligencji. Analityk nowych trendów w światowej gospodarce. Wieloletni przedsiębiorca, aktywnie promujący podejście Value Investingu poprzez think tanki, warsztaty oraz konferencje.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk