• Odbierz prezent
Ponad 70 mln złotych strat - byli prezesi i pracownicy Plus Banku zatrzymani przez CBA

W poniedziałek 8 lipca Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało osiem osób podejrzanych o wyłudzenie podatku VAT, a także o udzielenie kredytu bez zachowania procedur. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, wśród zatrzymanych są byli prezesi, członkowie zarządu i pracownicy należącego do Zygmunta Solorza-Żaka Plus Banku oraz prezesi podwarszawskich spółek, którzy brali udział w procederze. Wysokość wyłudzonej kwoty podatku VAT ma sięgać 23 mln złotych, zaś szkoda Plus Banku miała wynieść 50 mln złotych.

 

Jak wynika z komunikatu CBA, byli pracownicy komercyjnego banku (którym najprawdopodobniej jest Plus Bank), wśród których znajdują się byli prezesi, doradca klienta i szef departamentu analiz, zostali zatrzymani pod zarzutem wyrządzenia szkody majątkowej na wysoka skalę. Chodzi o udzielenie kredytu z ramienia Plus Banku na pozorny zakup nieruchomości wystawowej w Opolu, pomimo braku odpowiedniej zdolności kredytowej i bez określenia sposobu zabezpieczenia jego spłaty, ignorując wszelkie zasady. Proceder był tuszowany poprzez kilkukrotne aneksowanie umowy kredytowej i odraczanie terminów spłaty, co mogło narazić bank nawet na 50 mln złotych straty.

Dodatkowo, transakcja zakupu opolskiej nieruchomości była fikcyjna, za co dwaj przedsiębiorcy, którym przyznano kredyt, chcieli uzyskać nienależny podatek VAT w wysokości 23 mln złotych.

 

Aktualnie informacja na temat banku, w którym doszło do opisanego oszustwa nie są oficjalne i potwierdzone, większość dowodów wskazuje jednak na Plus Bank, należący do grupy kapitałowej Cyfrowy Polsat.

Czytaj także: Ponad ćwierć wieku VAT - najważniejszego podatku dla budżetu Polski

Podatek od towarów i usług, powszechnie nazywany VAT-em (ang. value-added tax) obowiązuje w Polsce już od ponad ćwierćwiecza, dokładnie rok temu obchodząc dwudziestopięciolecie swojego istnienia. Jest to kluczowy podatek z punktu widzenia finansów państwa, odpowiadający za niemal połowę wpływów do b.. Czytaj
Ponad ćwierć wieku VAT - najważniejszego podatku dla budżetu Polski

 

Notowania: Cyfrowy Polsat SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:CPS/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk