• Odbierz prezent
Ponad 60 milionów kary od UOKiK dla trzech banków za "spekulowanie" kursami walut

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na trzy banki karę finansową o łącznej wysokości ponad 60 mln złotych. Jest to kolejny element rozliczania sektora bankowego za nadużycia do jakich dochodziło w ostatnich latach przy oferowaniu klientom kredytów m.in. we franku szwajcarskim. Wg Urzędu, klauzule stosowane przez ukarane banki dotyczące zasad ustalania kursów walut były niedozwolone i mogły działać na niekorzyść kredytobiorców.

 

UOKiK nałożył trzy kary finansowe o łącznej wartości ponad 60 mln złotych - najwyższą karę otrzymał BNP Paribas (26,6 mln złotych), Santander Bank Polska będzie musiał zapłacić 23,6 mln złotych, zaś Bank Millennium 10,5 mln złotych.

Wszystkie trzy banki otrzymały karę za to samo nadużycie. Chodzi o zapisy zawarte w aneksach umów kredytowych, które nieprecyzyjnie określały zasady ustalania kursów walut obcych. A to właśnie na ich podstawie banki wyliczały wysokość rat kredytów indeksowanych m.in. we franku szwajcarskim.

Wg UOKiK, praktyki stosowane przez ukarane banki pozwalały im na stosowanie subiektywnego ustalania kursów walutowych, co mogło doprowadzić do zawyżania rat swoich klientów. Oprócz tego, kredytobiorcy nie mieli wglądu w kursy referencyjne, gdyż banki odsyłały ich do serwisu Reuters, nie podając przy tym symbolu instrumentu na podstawie którego ustalano kurs, a także nie biorąc pod uwagę, że informacje z serwisu Reuters nie są ogólnodostępne i wymagają wykupienia abonamentu, przeznaczonego głównie dla instytucji finansowych.

Oprócz tego UOKiK skrytykował zapisy w umowach kredytowych BNP Paribas i Santander Bank Polska, które zastrzegały możliwość zmiany źródła danych, na podstawie których wyliczane są kursy walut bez podania ich nazwy.

 

Wg prezesa UOKiK, Tomasza Chróstnego: Stosowane przez banki kryteria dotyczące ustalania tzw. spreadu rażąco naruszają interesy konsumentów. Kredytobiorcy nie mają możliwości sprawdzenia, w jaki sposób banki wpływają na kursy walut publikowane w ich tabelach i w efekcie, czy nie naliczają im zbyt wysokich rat kredytu. Banki poprzez zapisy klauzul niedozwolonych zapewniły sobie możliwość subiektywnego ustalania wysokości kursów walutowych, w efekcie czego konsumenci mogli płacić zawyżone raty kredytów. Jest to sytuacja niedopuszczalna. Zasady ustalania zobowiązań finansowych muszą być uczciwe, przejrzyste i weryfikowalne przez konsumentów.

Czytaj także: UOKiK: Spłaciłeś kredyt przed czasem? Możesz domagać się zwrotu części kosztów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzje dotyczące klientów, którzy przed terminem spłacili kredyt konsumencki. Decyzja Urzędu dotyczy kredytów zaciągniętych w trzech firmach: Vivus Finance, Bank Pocztowy oraz Zaplo. Chodzi o sytuacje, w której mimo wcześniejszej spłaty zobowiązania, fi.. Czytaj
UOKiK: Spłaciłeś kredyt przed czasem? Możesz domagać się zwrotu części kosztów

 

Notowania: CHFPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/CHFPLN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk