• Odbierz prezent
Ponad 6 proc. spadek kursu Biomed-Lublin oraz Millenium. Zniżka notowań Celon Pharma pokłosiem informacji o mega emisji akcji

Czwartkowa sesja zakończyła się nieznacznym wzrostem amerykańskich indeksów, a więc delikatnym poprawieniem historycznych maksimów. Nieco bardziej zauważalny wzrost odnotował indeks spółek technologicznych Nasdaq. Spośród walorów akcje Intela zyskały przeszło 6%, spółka opublikowała już wyniki za IV kw. 2020 r. – zysk na akcję wyniósł 1,52 USD (tyle samo co w IV kw. 2019 r.) wobec konsensusu analityków 1,10 USD.

Z pozostałych tematów Parlament Europejski wydał niewiążącą rezolucję wzywającą do wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2, co więcej zachęca do wypracowania nowych zasad współpracy z Rosją, niewykluczone są dodatkowe sankcje m.in. na rosyjskich oligarchów. Ruch ze strony Europarlamentu jest pokłosiem aresztowania rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Wczorajszego dnia do udanych nie zaliczą krajowe indeksy. Indeks WIG20 przecenił się o 1,6% przez co oddalił się już o niemal 50 punktów od okrągłego poziomu 2000 pkt. Wśród blue chipów najmocniejszy, dwucyfrowy spadek odnotowały walory JSW. W mediach pojawiły się informacje o przeszukaniu siedziby spółki JSW Innowacje – czynności dokonano w ramach śledztwa ws. niegospodarności (w mediach pojawiły się doniesienia o możliwym zmarnowaniu 80 mln zł).

W indeksie nie straciły jedynie walory PGNiG, CD Projektu i Dino. W indeksie mWIG40 ponownie najsłabszym walorem był Biomed-Lublin, skala spadku przypomina wcześniejszą i wyniosła 6,7%. Drugim najsłabszym walorem były akcje Millennium, które przeceniły się o 6% w rezultacie zalecenia KNF o wstrzymaniu dywidendy w pierwszym półroczu 2021 roku.

Na podium spadków znalazły się także walory Celon Pharmy, która ogłosiła zamiar głosowania na WZ w celu upoważnienia zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję do 15 mln akcji. W indeksie małych spółek uwagę przyciąga Astarta, która zyskuje na fali umacniania się segmentu agro i rosnących cen cukru.


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk