• Odbierz prezent
Ponad 50 milionów złotych kary dla sieci Plus (Cyfrowy Polsat) za bezprawne naliczanie dodatkowych opłat

Nowy rok nie rozpoczął się zbyt dobrze dla spółek należących do Zygmunta Solorza-Żaka. Na początku stycznia Cyfrowy Polsat otrzymał 35 mln złotych kary za utrudnianie dostępu do darmowych kanałów podczas piłkarskiego Euro 2016. Teraz zaś UOKiK nałożył jeszcze wyższą karę na Polkomtel, spółkę będąca operatorem sieci komórkowej Plus. Tym razem chodzi o nieuzasadnione naliczanie klientom dodatkowych opłat za korzystanie z serwisów video.

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów 22 stycznia nałożył na Polkomtel karę finansową w wysokości 50,6 mln złotych za zbiorowe naruszanie interesu klientów sieci komórkowej Plus.

Operator w latach 2013-2017 naliczał  dodatkowe opłaty klientom posiadającym wykupiony pakiet internetowy za video streaming, czyli oglądanie filmów, treści video w internecie, a także słuchanie radia on-line. Opłata za taką usługę wynosiła 40 gr za minutę. Dodatkowe opłaty nie były odpowiednio wyszczególnione na fakturze, gdyż widniały w pozycji „Połączenia i SMS-y w kraju”, co utrudniało klientom odkrycie pochodzenia wyższych rachunków.

Wg prezesa UOKiK, opłaty naliczane przez Polkomtel nie były zgodne z prawem i naruszały zasadę otwartego internetu - klient, który wykupił pakiet danych do wykorzystania w sieci nie może być obciążany przez operatora dodatkowymi opłatami za dostęp do zasobów internetu.

 

Poszkodowani konsumenci mogą powołać się na decyzje UOKiK i złożyć reklamację w sieci Plus, domagając się zwrotu opłat.

 

Jak dotąd jest to najwyższa kara finansowa nałożona na operatora komórkowego. Co ciekawe, poprzedni rekord (niecałe 40 mln złotych) również należał do Polkomtelu i pochodził z maja zeszłego roku:

Czytaj także: Rekordowa kara od UOKiK dla operatora sieci Plus (Cyfrowy Polsat) za niechciane "umilanie czasu"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w czwartek 30 maja poinformował o nałożeniu na operatora sieci telekomunikacyjnej Plus - należącą do Cyfrowego Polsatu spółkę Polkomtel - kary finansowej w wysokości niemal 40 mln złotych. UOKiK zdecydował, że operator bezprawnie pobierał opłaty od swoich klie.. Czytaj
Rekordowa kara od UOKiK dla operatora sieci Plus (Cyfrowy Polsat) za niechciane "umilanie czasu"

 

Polkomtel nie jest notowany na giełdzie, jednak wszystkie udziały spółki należą do cyfrowego Polsatu, który na środowej sesji traci ponad 2% (kurs: 28,1600 PLN).

Notowania: Cyfrowy Polsat SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:CPS/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk