• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
Ponad 15% spółek z GPW jest na liście dłużników

Krajowy Rejestr Długów opublikował coroczny raport „Długi spółek giełdowych”, w którym analizuje dane dotyczące publicznych podmiotów notowanych na głównym rynku GPW. Wynika z nich, że ponad 15% spółek z głównego parkietu znajduje się w KRD, co jest wzrostem w stosunku do poprzedniego roku i to mimo tego, że liczba podmiotów na warszawskim zmalała.

 

Ze wszystkich 416 krajowych spółek notowanych na głównym parkiecie GPW 64 z nich znajduje się w Krajowym Rejestrze Dłużników. Ich łączne zadłużenie wynosi 42,6 mln złotych, zaś całkowita kapitalizacja rynkowa niecałe 122 mld złotych. 35 z 64 zadłużonych spółek osiągnęła w zeszłym roku zysk z działalności operacyjnej.

W poprzedniej edycji raportu (z marca 2018 r.) w KRD znajdowało się 57 spółek z GPW, mimo tego że wówczas na głównym parkiecie warszawskiej giełdy notowanych było więcej, bo 425 spółek. Łączna wartość ich zadłużenia wynosiła wówczas 37,88 mln złotych.

Z tegorocznego raportu KRD wynika, że najwięcej zadłużonych spółek giełdowych działa w branży budowlanej (23% wszystkich), 17% to spółki będące producentami, zaś 14% to podmioty działające w branży finansowej. Jedenaście spółek jest zadłużona na kwotę wyższą niż milion złotych, zaś najbardziej zadłużona z nich ma dług w wysokości niemal 7,5 mln PLN. Branża budowlana przodowała w rankingu giełdowych dłużników również we wcześniejszych latach, co wynika z jej specyfiki, która sprzyja powstawaniu zatorów płatniczych. Chodzi m.in. o rozbudowaną siatkę podwykonawców konkretnych prac budowlanych, która sprawia że regulowanie należności wydłuża się od kilku miesięcy nawet do ponad roku.

Krajowy Rejestr Długów opublikował raport „Długi spółek giełdowych” po raz siódmy. rozpoczynając od listopada 2015 r.

 

Czytaj także: Rynek kapitałowy w pierwszym półroczu 2019

W czerwcu wzrosły notowania akcji na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W tym roku najwięcej zarobili inwestujący w sektor telekomunikacyjny. Na koniec czerwca 2019 roku na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie były notowane 410 spółki krajowe o kapitalizacji 594,4 mld .. Czytaj
Rynek kapitałowy w pierwszym półroczu 2019


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk