Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,26%
USD / PLN3,99-0,15%
CHF / PLN4,42+0,34%
GBP / PLN5,03-0,01%
EUR / USD1,08-0,10%
DAX18 501,15+0,13%
FT-SE7 959,96+0,35%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 782,63+0,06%
S&P 5005 251,17+0,05%
ROPA BRENT86,65+1,11%
ROPA WTI82,75+1,26%
ZŁOTO2 221,06+1,34%
SREBRO24,85+1,14%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ponad 11 tysięcy % rocznego zysku, czyli wielki powrót amerykańskich mistrzostw inwestowania!

Tomasz Symonowicz | 09:35 21 luty 2022
Ponad 11 tysięcy % rocznego zysku, czyli wielki powrót amerykańskich mistrzostw inwestowania!
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zarabianie na inwestowaniu to jedno, ale zawsze tam gdzie chodzi o wyniki niejako naturalnie wyrasta chęć konkurowania z innymi. A któż nie lubi oglądać takiej rywalizacji, która ma podwójne znaczenie: sprawdzić, to jest najlepszy, a przy okazji samemu się czegoś nauczyć w wymierny sposób.

W USA mamy już sławne The World Cup Trading Championships, w których kiedyś z astronomicznym wynikiem ponad 11 tysięcy % rocznego zysku wygrywał Larry Williams, a potem jego córka Michelle, znana aktorka. Z tego co wiem kilku Polaków próbowało startować, choć nie przypominam sobie sukcesów. Aktualne ->  rankingi

 


 Materiał pojawił się na portalu, dzięki uprzejmości blogi.bossa.pl

Reklama

Czytaj blogi.bossa.pl


 

Ale jest jeszcze jedna rozgrywka, która kiedyś rozpalała Amerykę, potem zniknęła, by 2 lata temu wrócić ponownie. To

UNITED STATES INVESTING CHAMPIONSHIP

Kibicuję tym rozgrywkom może nawet bardziej niż wcześniej wspomnianym, a ponieważ pojawiły się końcowe wyniki za 2021 rok, więc zdecydowałem się napisać o nich kilka słów.

Drugi powód tej notki to osoba – Mark Minervini

On bowiem po raz drugi wygrał właśnie w 2021 roku z rekordowym wynikiem +334,8% i to tylko na akcjach. Minervini jest jednym z bohaterów wywiadów w cyklu „Czarodzieje Rynków” z książek Jacka Schwagera. Bardzo mi pasuje od strony mentalnej i horyzontu czasowego jego podejście do aktywnego inwestowania, filozofia i książki, w których to świetnie opisał.

Reklama

Wynik tych mistrzostw można podglądnąć na stronie -> https://financial-competitions.com/ . Dla pewności zrobiłem zrzut ekranu, nie wiadomo bowiem czy znikną jak 20 lat temu.

Tak to wygląda jeśli chodzi o 3 pierwsze miejsca w 3 ligach dla 338 uczestników w 2021:

I dorzućmy zestawienie z roku 2020:

 

Pierwszy liga (division) należy do zarządzających profesjonalnie powierzonymi rachunkami, a muszą oni dysponować w konkursie min. 1 mln dolarów. I tu właśnie wygrał Minervini.

Reklama

Druga liga to każdy chętny z całego świata do inwestowania w akcje z rachunkiem min. 20 tys $.

Trzeci – dla tych, co lubią w kontrakty lub/i opcje.

 

Zasady inwestycyjne są dla akcji dość luźne

Można grać na spółkach z całego świata, na ETFach, po krótkiej czy długiej stronie, z lewarem lub bez. Liczy się końcowy wynik i przede wszystkim 425$ wpłaty za uczestnictwo.

A to ostatnie dlatego, że przy okazji musi zarobić twórca tego przedsięwzięcia i zarazem kontrowersyjny przedsiębiorca i geniusz matematyczny.

Reklama

 

Jest nim syn turecko-rosyjskich emigrantów Norman Zadeh

Po studiach matematycznych napisał książkę o ulubionej dziedzinie – pokerze i 10 lat był wykładowcą jako profesor. Kiedy zobaczył, że można na akcjach zarabiać nie tylko inwestując, wymyślił owe Mistrzostwa w 1982, żyjąc z wniesionych opłat. W miarę czasu i wzrostu minimalnego wkładu do gry do 1 mil $, do zawodów przystąpiły naprawdę wielkie nazwiska jak:

Paul Tudor Jones, Ed Thorpe, Tom Bassso, Robert Prechter (+444% w lidze opcyjnej), Marty Schwartz (6 razy w lidze futures z wynikami od +62 do 443%), Gerald Appel czy David Ryan.

 

W 1992 Zadeh wpadł na jeszcze lepszy pomysł –

otworzył ze wspólnikiem fundusz, a zarządzał wg. strategii … jednego z uczestników Mistrzostw (nieco tuningowanej). A ponieważ panowie nie posiadali licencji na zarządzanie, a przy tym posługiwali się zawodami dla celów marketingowych, dla nadzoru było to za dużo i zamknął fundusz z karami. W 1996 konkurs również zamknięto z powodu tych kontrowersji.

Reklama

Zadeh później jeszcze próbował bez sukcesów zarządzania sam, ale prawdziwe pieniądze zrobił w biznesie pisemek dla dorosłych, który zresztą w powodu rozpowszechnienia się internetu również padł. W takim razie Zadeh wpadł na pomysł, by do życia po raz drugi przywrócić w 2019 roku Mistrzostwa.

 

Zyski zwycięzców są imponujące, to prawda, która rozpala wyobraźnię

Czego jednak nie widać to fakt, że ledwo 20% uczestników wychodzi z tego z zyskami! Nawet więc wśród tak znakomitych inwestorów i traderów statystyka „80% traci” odciska swoje piętno. Zwykle w tego rodzaju zabawach nie uczestniczą profesjonaliści, a tutaj mają osobną ligę.

Skąd to parcie?

Odpowiedź wydaje się dość prosta: chcesz zarządzać w tym biznesie pieniędzmi innych albo sprzedawać im swoje biuletyny na tak konkurencyjnym rynku, to pokaż najpierw, że sam to praktycznie potrafisz. W poprzedniej turze Mistrzostw obok nazwisk pojawiały się nazwy firm, dla których pracują. Ich wyniki były audytowane ze szczególną uwagą.

 

W 1997 roku Minervini wygrał z wynikiem 155%, choć nie bez problemów

Reklama

Rok wcześniej był na prowadzeniu, ale rozgrywki przerwano z uwagi na kłopoty Zadeha z nadzorem. Dlatego stanął ponownie w kolejnym roku i nie zostawił złudzeń konkurencji, i to w dość trudnych warunkach – pod koniec roku rynek mocno spadał.

Przy tej okazji pojawia się to właściwsze pytanie: jako on/oni to robią?

Najłatwiej odpowiedzi znaleźć w książkach Minerviniego. Postaram się je w najbliższej przyszłości zaprezentować, zawierają sporo ciekawych podpowiedzi dla aktywnych inwestorów.

 

 

Oryginalny artykuł znajdziesz pod tym linkiem. Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Czytaj blogi bossa

Reklama


Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej