• Odbierz prezent
Polski rynek VC Q1 2019 - 21 transakcji z kwotą 103,3 mln zł

Bieżący rok rozpoczął się bardzo imponująco i ma potencjał stać się najlepszym w historii polskich startupów i funduszy VC. Liderem Q1 2019 okazał się Packhelp, który zebrał 38 mln złotych inwestycji, tuż za nim Tylko - 15 mln zł. Poniżej przedstawiamy wyniki i podsumowanie pierwszego kwartału 2019 roku przygotowane przez Inovo Venture Partners.

Pierwszy kwartał 2019 r. wygląda bardzo obiecująco - zostało przeprowadzonych 21 transakcji na łączną kwotę 103,3 mln zł. Jest to znacząca poprawa w porównaniu z poprzednim kwartałem (14 transakcji o wartości 35,1 mln zł), a także z analogicznym pierwszym kwartałem 2018 r. (również 14 ofert z sumą 75,3 mln zł).

1

  • W ostatnim czasie zbadaliśmy wyniki polskich venture capital i ekosystemu startupów próbując uchwycić trendy i podsumować transakcje w celu oszacowania wielkości całego rynku. Od tego czasu postanowiliśmy włączyć do analizy nie tylko rundy pozyskiwania funduszy przez polskie startupy, ale także inwestycje polskich funduszy venture capital w spółki zagraniczne - daje to lepszy obraz tego, jak lokalne VC rozdzielają swój kapitał, mówi Tomasz Swieboda, Partner Zarządzający funduszu Inovo Venture Partners

Imponujący początek roku

Z analizy wynika, że polskie fundusze są bardziej skłonne do inwestowania w rodzime startupy. Kwota takich inwestycji przekroczyła 50 mln zł, co stanowi ponad połowę wszystkich transakcji VC w Q1. Zagraniczne inwestycje polskich funduszy wynoszą 8,96 mln zł. Z czego większość tej wartości została wygenerowana przez kilka kluczowych transakcji. 1

Liderem został Packhelp, internetowa platforma do tworzenia i zamawiania niestandardowych opakowań, której udało się zebrać 38 milionów złotych, ponad jedną trzecią wartości wszystkich transakcji w zeszłym kwartale. Inwestorami byli między innymi White Star Capital - międzynarodowy fundusz z oddziałami w Londynie, Paryżu, Tokio i Nowym Jorku, Speedinvest z Austrii, PROfounders z Wielkiej Brytanii oraz lokalny fundusz - Market One Capital.

Tylko, marka D2C (direct to consumer), który opracował wyjątkową aplikację pozwalającą samodzielnie zaprojektować meble dostosowane do konkretnego pomieszczenia, przyciągnął również imponującą rundę finansowania w wysokości 15 mln zł od TDJ Pitango Ventures.

W zeszłym kwartale było też kilka innych rund: Archdesk - 4,3 mln zł z Credo Ventures, Manta Ray i Data Ventures, eyerim - 6,5 mln zł z Inovo Venture Partners i 3TS Capital Partners, a także Fluentbe - 3 mln zł z bValue VC.

Najlepszy rok dla startupów i VC

Zebrane dane wskazują, że ten rok ma potencjał stać się najlepszym w historii polskich startupów i ekosystemu VC. Według Swiebody łączna wartość transakcji w tym roku może przekroczyć poziom 100 mln USD. Jednak do wyciągnięcia wniosków, określenia trendów i porównania naszego rynku do globalnego rynku potrzebne są dokładne dane dot. wszystkich przeprowadzonych transakcji.

Do przygotowania raportów używamy publicznie dostępnych źródeł. Z tego względu rekomendujemy wszystkim założycielom i ich inwestorom dzielenie się informacjami nt. wykonanych transakcji - w formie danych umieszczanych w ogólnodostępnych bazach startupowych (np. Crunchbase) lub poprzez komunikaty prasowe, wyjaśnia Michał Rokosz, Partner Zarządzający funduszu Inovo Venture Partners.

Metodologia:

Do zebrania danych o rundach finansowania korzystaliśmy z ogólnodostępnych danych z następujących źródeł:

1. MamStartup (mamstartup.pl) - wiodący portal newsowy pokrywający zdecydowaną większość transakcji odbywających się na polskim rynku

2. Trzy internetowe bazy danych agregujące informacje o firmach prywatnych i publicznych: o Crunchbase (crunchbase.com), o Pitchbook (pitchbook.com), o Dealroom (dealroom.co)

Po zebraniu informacji z powyższych stron prześledziliśmy każdą z nich, starając się potwierdzić wszystkie transakcje, a także wyeliminować błędy, powtórki i wsparcia w formie grantów. Od tego roku dodaliśmy także inwestycje polskich funduszy venture capital w spółki zagraniczne.

Jako Inovo Venture Partners wierzymy, że efektywny ekosystem startupowy powinien kierować się przede wszystkim transparentnością. W związku z tym planujemy wypuszczać cokwartalne raporty podsumowujące najważniejsze zdarzenia na polskiego sektora venture capital.

Co więcej, apelujemy do wszystkich uczestników rynku VC, aby starali się dbać o aktualizowanie ich inwestycji w ww. źródłach do 10 dnia każdego miesiąca rozpoczynającego nowy kwartał. Od siebie rekomendujemy Crunchbase, jako darmowe rozwiązanie crowdsourcingowe.

Poniżej prezentujemy infografikę podsumowującą Q1 2019:

Q1 2019 summary VC


Inovo Venture Partners

Jako Inovo Venture Partners wierzymy, że efektywny ekosystem startupowy powinien kierować się przede wszystkim transparentnością. W związku z tym planujemy wypuszczać cokwartalne raporty podsumowujące najważniejsze zdarzenia na polskiego sektora venture capital. Co więcej, apelujemy do wszystkich uczestników rynku VC, aby starali się dbać o aktualizowanie ich inwestycji w ww. źródłach do 10 dnia każdego miesiąca rozpoczynającego nowy kwartał. Od siebie rekomendujemy Crunchbase, jako darmowe rozwiązanie crowdsourcingowe.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk