• Sklep
  • Odbierz prezent
Ponad 1000 fałszywych dokumentów zwrotu podatku VAT! CBA zatrzymało 14 celników za fikcyjne dokumenty! Tax Free

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w ramach własnego śledztwa czternastu obecnych i byłych celników z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego – dowiedziała się w czwartek PAP. Mieli oni wystawiać fałszywe poświadczenia pozwalające na zwrot podatku VAT - Tax Free.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził w czwartek PAP, że zatrzymań dokonali w środę agenci z rzeszowskiej delegatury CBA. "Śledztwo podjęliśmy na podstawie własnych materiałów operacyjnych" – zaznaczył.

Agenci CBA

ustalili, że działający na Podkarpaciu przedsiębiorcy wystawiali dokumenty zwrotu VAT dla podróżnych - Tax Free, w których podawali nieprawdziwe informacje o sprzedaży towarów - albo w ogóle nie dochodziło do transakcji, albo w znacznie mniejszych ilościach, niż wpisane do deklaracji - wyjaśnił Kaczorek w rozmowie z PAP.

Takie fikcyjne dokumenty trafiały do odprawy celnej, gdzie funkcjonariusze celni w zamian za łapówki mieli potwierdzać, że towar we wpisanej do deklaracji ilości opuszcza obszar Unii Europejskiej. Za takie nielegalne działanie mieli jednorazowo brać od obywateli Ukrainy do kilku tysięcy zł - dowiedzieli się agenci Biura.

Czytaj także: Jak FED utracił kontrolę nad gospodarką?

Minęło blisko 10 lat od wybuchu kryzysu finansowego. Przez większość tego okresu, realny wzrost gospodarczy w USA był mierny – średnio na poziomie 1,4%, co jest wartością około dwukrotnie mniejszą niż przed kryzysem finansowym. Dopiero szacunki PKB na rok 2018 roku wskazują na szybsze tempo wzrostu.. Czytaj
Jak FED utracił kontrolę nad gospodarką?

"Według ustaleń CBA obowiązywała niepisana stawka 2-3 proc. wartości deklaracji Tax Free" – powiedział PAP Kaczorek. Według śledczych, każdy z zatrzymanych celników mógł za łapówki dokonać od kilkudziesięciu do nawet dwustu takich nielegalnych odpraw - zaznaczył.

Kaczorek podał, że wszyscy zatrzymani

trafili do nadzorującego śledztwo CBA podkarpackiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej, gdzie usłyszeli lub usłyszą w czwartek zarzuty.

W komunikacie na stronach internetowych dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że zatrzymane osoby w latach 2013-14, których dotyczą zarzuty, były zatrudnione w Oddziale Celnym w Korczowej (Podkarpackie) jako funkcjonariusze Służby Celnej na przejściu granicznym z Ukrainą. Sześciu z nich nadal pracuje podkarpackim UC-S w Przemyślu.

Według prokuratury, która przedstawiła zatrzymanym przez CBA zarzuty: łapownictwa, poświadczenia nieprawdy dla osiągnięcia korzyści majątkowej oraz pomocnictwa do oszustwa, mieli oni przyjmować kwoty od ok. 330 zł do 4 tys. zł. Z takich przestępstw grupa zrobiła sobie stałe źródło dochodu. Prokuratura zaznaczyła, że podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, a część złożyła wyjaśnienia.

Łącznie ponad tysiąc fałszywych dokumentów zwrotu podatku VAT dla podróżnych tylko od jednej z firm zrealizowano na kwotę 715 tys. zł - wynika z ustaleń śledczych.

Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności - przypomniał dział prasowy PK.

Prokuratura zdecyduje, czy wystąpić do sądu o zgodę na areszt dla zatrzymanych przez Biuro celników czy zastosować wolnościowe środki – np. poręczenia majątkowe.

CBA i prokuratura zaznaczyły, że cała sprawa jest w toku, a śledczy badają kolejne wątki dotyczące uszczuplenia podatków i przestępczości transgranicznej, dlatego nie wykluczają kolejnych zatrzymań.


PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk