• Odbierz prezent
Poluzowanie fiskalne w USA?

W obliczu zagrożenia pogłębieniem globalnego spowolnienia obok działań banków centralnych na polu ekspansji monetarnej pojawiają się głosy o aktywnej polityce fiskalnej. Pierwsze kilka miesięcy temu były Chiny, w ostatni weekend pomysłu wydatków budżetowych poruszono w Niemczech, a wczoraj swoje trzy grosze dorzuciły USA. Prezydent Trump potwierdził spekulacje prasowe, że Biały Dom dyskutuje nad tymczasowym obniżeniu podatku dochodowego dla wsparcia ożywienia gospodarczego. „Podatek od wynagrodzeń to coś, o czym myślimy i wiele osób chciałoby to zobaczyć”, powiedział.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Jednocześnie Trump w swoim stylu zapewniał,

że gospodarka jest silna (choć mogłaby być silniejsza, gdyby Fed się zreflektował i szybciej przeszła do obniżek stóp procentowych). Zatem, mimo że na wiecach Trump jest gotów obstawać przy podkreślaniu potęgi gospodarczej USA, na zapleczu administracja USA rozważa opcje na wypadek zagrożenia recesją. W obliczu przyszłorocznych wyborów prezydenckich wizja spowolnienia gospodarczego jest koszmarem dla sztabu Trumpa, stąd mobilizacja, by przeciwdziałać takiemu scenariuszowi.

Jednakże perspektywy obniżenia podatków nie są pewne,

gdyż taka decyzja wymaga akceptacji Kongresu, a Partia Demokratyczna kontroluje Izbę Reprezentantów. Mimo to, obniżka podatków od wynagrodzeń ma swój precedens w podobnej decyzji prezydenta Obawy (dwuletnia redukcja podatków, która przyniosła ok. 250 mld USD dodatkowego dochodu). Kongresmeni z ramienia Demokratów mogą przystać na takie rozwiązanie, które przyniosłoby bezpośrednie korzyści klasie średniej. Z drugiej strony przeszkodą natury politycznej jest popieranie prezydenckiej legislacji w roku wyborczym.

Rynek dolara USD

i rentowności USA na razie nie reagują w związku z niepewną aprobatą Kongresu. Kwestia może jednak być istotna, gdyż ekspansja fiskalna może wpłynąć na oczekiwania rynkowe wobec polityki Fed.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk