• Odbierz prezent
Polujesz na akcje TESLI? Sprawdź te dwa ETF-y, które pomogą „podłączyć się” do rajdu cen spółki Muska
fot. freepik.com

Osoby inwestujące w akcjeTesli (NASDAQ:TSLA) odnotowali w październiku solidne zyski. Listopad również rozpoczął się od mocnego akcentu. Akcje TSLA wzrosły o około 55% w ciągu ostatniego miesiąca i o 70% w tym roku.

 

2 ETFy, które pomogą „podłączyć się” do akcji Tesli - 1

TSLA Daily Chart

 

Zakres 52-tygodniowy dla Tesli wynosi 392,30 - 1 209,7 dol., podczas gdy kapitalizacja rynkowa wynosi znacznie ponad 1,15 biliona dol. Biorąc pod uwagę ostatni gwałtowny wzrost cen, wielu inwestorów zastanawia się, czy na akcjach Tesli może dojść do krótkoterminowej realizacji zysków.

W rzeczywistości, wśród 37 analityków ankietowanych przez Investing.com, akcje mają neutralną ocenę. Akcje mają 12-miesięczną cenę docelową na poziomie 787,92 dolarów, co oznacza spadek o około 30% od obecnych poziomów. A 12-miesięczny przedział cenowy wynosi obecnie od 236 do 1300 dolarów.

 

2 ETFy, które pomogą „podłączyć się” do akcji Tesli - 2

Consensus Estimates Of Analysts Polled By Investing.com

 

Wcześniej opisywaliśmy Teslę, jak również kilka funduszy ETF, których jest ona głównym udziałowcem. Dziś przedstawiamy dwa kolejne fundusze. Mogą one zainteresować inwestorów, którzy chcieliby mieć pewną ekspozycję na producenta samochodów, ale niekoniecznie chcą krótkoterminowej zmienności, która towarzyszy akcjom.

1. ARK Autonomous Technology & Robotics ETF

  • Obecna cena: 87.42 dol.
  • 52-tygodniowy przedział: 57.93 - 101.11 dol.
  • Wskaźnik kosztów: 0,75% rocznie

ARK Autonomous Technology & Robotics ETF (NYSE:ARKQ) inwestuje w wiodące przedsiębiorstwa z branży autonomicznego transportu, automatyki, robotyki, magazynowania energii, druku 3D, a także eksploracji kosmosu. Od momentu powstania we wrześniu 2014 r. aktywa netto osiągnęły poziom 2,5 mld dol.

 

2 ETFy, które pomogą „podłączyć się” do akcji Tesli - 3

ARKQ Weekly Chart.

 

Aktywnie zarządzany fundusz ETF ARKQ posiada obecnie 38 tytułów uczestnictwa. 10 największych nazw stanowi około 55% funduszu. Największą wagę ma Tesla - 12,83%.

Następne w kolejce są Trimble (NASDAQ:TRMB), który dostarcza produkty pozycjonujące dla rządów i przedsiębiorstw, grupa programistyczna Uipath (NYSE:PATH), która koncentruje się na automatyzacji procesów robotycznych, Kratos Defense & Security Solutions (NASDAQ:KTOS), która znana jest m.in. z wojskowych dronów, oraz Unity Software (NYSE:U), która oferuje platformę do tworzenia treści 3D.

ARKQ jest w górę o ponad 15% YTD i 50% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Po osiągnięciu rekordowego poziomu w połowie lutego, nazwy w funduszu znalazły się pod presją. 4 października fundusz zanotował wielomiesięczne minimum na poziomie 75,89 dol.. Od tego czasu ETF zyskał jednak ponad 14%.

Wiele z firm w ARKQ jest uważanych za te, które znajdują się na czele Czwartej Rewolucji Przemysłowej, która "charakteryzuje się fuzją technologii, która zaciera granice pomiędzy sferą fizyczną, cyfrową i biologiczną... [i obejmuje] takie dziedziny jak sztuczna inteligencja, robotyka, Internet Rzeczy, pojazdy autonomiczne, druk 3D, nanotechnologia, biotechnologia, materiałoznawstwo, magazynowanie energii i obliczenia kwantowe."

W związku z tym, prawdopodobnie w przyszłości usłyszymy więcej o tych firmach. Zainteresowani czytelnicy mogą potraktować potencjalne spadki funduszu jako okazję do zainwestowania w szereg akcji, wśród których znajduje się Tesla.

 

2. First Trust NASDAQ Global Auto Index Fund ETF

  • Obecna cena: 64.78 dol.
  • 52-tygodniowy zakres: 40.51 - 65.00 dol.
  • Zysk z dywidendy: 0,72%
  • Wskaźnik kosztów: 0,70% rocznie

Fundusz First Trust NASDAQ Global Auto Index Fund (NASDAQ:CARZ) inwestuje w globalnych producentów samochodów. Obejmują one zarówno tradycyjnych producentów samochodów, jak i tych, którzy inwestują w pojazdy elektryczne i samokierujące się. Fundusz rozpoczął działalność w maju 2011 roku i posiada około 74,5 miliona dolarów w aktywach, co czyni go znacznie mniejszym od ARKQ.

 

2 ETFy, które pomogą „podłączyć się” do akcji Tesli - 4

CARZ Weekly Chart.

 

CARZ, który ma 34 udziały, śledzi zwrot z indeksu NASDAQ OMX Global Auto Index. Największy udział mają japońscy producenci samochodów - 31,37%. Za nimi plasują się producenci samochodów z USA (20,99%), Niemiec (20,33%), Chin (9,75%) i Korei Południowej (7,45%).

Ponieważ 10 największych nazw stanowi 63% ETF-u, jest to fundusz o dużym ciężarze gatunkowym. Po raz kolejny na pierwszym miejscu znajduje się Tesla z udziałem 11,88%, a następnie Daimler (OTC:DDAIF), General Motors (NYSE:GM), Toyota Motor (NYSE:TM), Honda Motor (NYSE:HMC) i Ford Motor (NYSE:F) to pozostałe czołowe nazwy w zestawieniu.

W ciągu ostatniego roku fundusz wzrósł o około 60%, a w 2021 roku zwrócił 25,5%. W ostatnich dniach osiągnął rekordowy poziom. Czytelnicy poszukujący ETF-u w sektorze motoryzacyjnym mogą chcieć bliżej przyjrzeć się CARZ.

Oryginalny artykuł pojawił się na: https://pl.investing.com/analysis/2-etfy-ktore-pomoga-zainwestowac-w-akcje-tesli-200249082 


Tezcan Gecgil

Ph.D. pracowała w zarządzaniu inwestycjami w Nowym Jorku, Princeton (NJ), Greenwich (CT) i Londynie (U.K.) Posiada tytuł doktora (studia biznesowe) oraz tytuły magistra (bankowość inwestycyjna i handel), MBA i BA (ekonomia) uzyskane na wiodących uniwersytetach w USA i Wielkiej Brytanii, a także ukończyła wszystkie 3 poziomy egzaminu Chartered Market Technician (CMT). Jej pasją jest handel opcjami w oparciu o analizę techniczną silnych fundamentalnie spółek. Ponieważ posiada również kwalifikacje hipnoterapeuty klinicznego na poziomie absolwenta, prowadzi szkolenia z psychologii tradingu dla traderów i inwestorów HNW.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk