• Odbierz prezent
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin odradza transakcje „twarzą w twarz” i ostrzega przed MLM

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin po raz kolejny wystosowało list otwarty do społeczności walut cyfrowych, w którym ostrzega użytkowników i inwestorów kryptowalut przed nieuczciwymi praktykami, mającymi miejsce na polskim rynku.

 

 

Lepiej na giełdzie niż twarzą w twarz

PSB zaleca dokonywania transakcji kryptowalutowych wyłącznie na giełdach walut cyfrowych lub w stacjonarnych kantorach, jednocześnie odradzając wymiany podczas spotkań „twarzą w twarz” lub wpłacania środków na indywidualne konta osób prywatnych, gdyż może to w łatwy sposób prowadzić do utraty swoich środków.

Stowarzyszenie przypomina, że większość polskich giełd kryptowalut nie tylko prowadzi weryfikację swoich użytkowników, ale także stosuje się do Kanonu dobrych praktyk podmiotów rynku kryptowalutowego, co w wymierny sposób ułatwi klientom dochodzenie swoich ewentualnych roszczeń.

 

Uwaga na MLM i piramidy finansowe

W liście otwartym możemy przeczytać również ostrzeżenie przed produktami opartymi o model dystrybucji MLM (Multi Level Marketing), próbującymi podszywać się pod waluty cyfrowe. PSB przypomina, że kryptowaluty mają zdecentralizowany charakter, a ich emisja nie jest oparta na modelu dystrybucji marketingu wielopoziomowego.

Co więcej, w Polsce obecne są zagraniczne piramidy finansowe, które tworzą autorskie tokeny cyfrowe, określając je mianem kryptowaluty. Stowarzyszenie ostrzega przed piramidami finansowymi, które mimo wizji początkowych zysków, finalnie będą musiały upaść, co wynika z ich nieuczciwego modelu biznesowego.

 

DYOR

PSB przypomina również, że przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych niezwykle istotna jest wiedza. Stowarzyszenie zaleca dokładne zapoznanie się z konkretnym projektem kryptowaluty, tokenu, czy jakiegokolwiek innego waloru cyfrowego przed podjęciem decyzji o inwestycji. Warto praktykować tzw. podejście DYOR (Do your own research), co również zaleca i propaguje redakcja FXMAG.

 

Co powinieneś wiedzieć o DasCoinie?

 

Pełna treść listu PSB:

 

LIST OTWARTY DO SPOŁECZNOŚCI WALUT CYFROWYCH W POLSCE

 

Szanowni Państwo!

 

Po pewnym czasie spokoju, ponownie zaczęły do nas docierać przykre informacje dotyczące nieuczciwych praktyk mających miejsce na polskim rynku walut cyfrowych.

W związku z tym ponownie przypominamy, że bezpiecznym miejscem na zawieranie transakcji kryptowalutowych są dedykowane temu celowi podmioty prawne - giełdy wymiany kryptowalut lub stacjonarne kantory. Odradzamy zawierania tego typu transakcji w ramach spotkań “twarzą w twarz” lub wpłacając środki na indywidualne konta osób prywatnych czy nabywając kryptowaluty w zamian za opłacenie innych zakupów. Prosimy pamiętać, że w takich okolicznościach możecie Państwo zostać oszukani i bezpowrotnie stracić swoje środki.

Przypominamy, że na mocy przyjętego ponad rok temu “Kanonu dobrych praktyk podmiotów rynku kryptowalutowego w Polsce” większość działających w naszym kraju giełd i kantorów walut cyfrowych dokonuje weryfikacji tożsamości oraz utrzymuje przez kilka lat historię transakcji. Ułatwia to później dochodzenie swoich roszczeń. Kanon oraz lista podmiotów, które otrzymały certyfikat potwierdzający przystąpienie do ww. porozumienia są na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji: https://www.gov.pl/cyfryzacja/strumien-blockchain-dlt-i-waluty-cyfrowe

Przypominamy również, że prawdziwe kryptowaluty mają charakter zdecentralizowany, zaś ich emisja nie oparta jest na schematach typu MLM. Prosimy, zwłaszcza osoby początkujące na rynku walut cyfrowych, nie mające wystarczającej wiedzy technicznej do samodzielnego ocenienia celu inwestycji, by nie ulegały namowom innych osób, zwłaszcza że nie są one licencjonowanymi doradcami inwestycyjnymi.

Sugerujemy pogłębianie swojej wiedzy - zweryfikowane informacje na temat technologii blockchain i walut cyfrowych są m.in. na naszej stronie internetowej: www.bitcoin.org.pl

Ponadto, nadal w naszym kraju rozwijają się zagraniczne piramidy finansowe, które tworzą własne tokeny cyfrowe, nazywając je kryptowalutami. Ostrzegamy przed takimi zjawiskami oraz informujemy, że współpracujemy z organami Państwa dla ich eliminowania. Przypominamy osobom zaangażowanym w ich rozwój, że ostatnio w naszym kraju zostało zaostrzone prawo w tym zakresie, karając twórców piramid finansowych. Postulujemy rozszerzenie kar również o świadomych ich współpracowników. Wizja szybkich zysków początkowo nawet osiąganych nie powinna przesłaniać rzeczywistego modelu biznesowego, na których oparte są schematy piramid finansowych - prędzej czy później wszystkie one upadają. Po raz kolejny przypominamy także, że kluczem do trafnego inwestowania jest wiedza. Przed każdym zakupem jakiejkolwiek kryptowaluty czy innego waloru cyfrowego zalecamy dokładnie zapoznać się z jej specyfiką oraz otoczeniem (praktyka DYOR). Jako Stowarzyszenie służymy pomocą oraz doradztwem w tym zakresie, natomiast nie mamy możliwości pomocy osobom już poszkodowanym.

 

Filip Pawczyński
Prezes Stowarzyszenia

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk