• Odbierz prezent
blockchain New Connect

Coraz więcej spółek z GPW jest zainteresowanych technologią blockchain. Spółki z NewConnect informują o swoich planach rozwoju i rozpoczętych inwestycjach w tę technologię. Rynek reaguje entuzjastycznie na informacje o planowanych innowacjach.

 

Pionier na rynku płatności

9 października 2017 r. na NewConnect odbył się debiut spółki CWA, znanej z rozwiązań informatycznych dla administracji publicznej. Od ceny emisyjnej 0,80 zł kurs akcji spółki wzrósł na debiucie w pewnym momencie o 100%. W wywiadzie dla magazynu „Forbes” prezes spółki poinformował o planach spółki dotyczących innowacyjnego systemu płatności opartego na blockchain. W grudniu 2017 r. została zaprezentowana platforma transakcyjna SNIPAY, która umożliwia dokonywanie anonimowych płatności w różnych walutach, kryptowalutach i tokenach z możliwością ich wymiany na gotówkę. Aby z niej korzystać, wystarczy aplikacja w telefonie lub tablecie. Nowy system płatności otrzymał godło „e-jakość Odkrycie Roku 2017”. Jest to prestiżowa nagroda dla nowych produktów, które ukazały się na rynku. System SNIPAY może być używany w sklepach, obiektach usługowych i do płatności online. W planach jest też jego implementacja pod kątem potrzeb kasyn internetowych. Z nowego systemu płatności korzystają już niektóre sklepy i restauracje. Obecnie cena akcji CWA utrzymuje się w okolicach 0,90 zł.

 

 FXMAG akcje blockchain na newconnect - szansa na rozwój czy chwyt marketingowy? newconnect blockchain kryptowaluty bitevil 1

Wykres CWA Interwał dzienny

 

Nowa „kryptowaluta”

Spółka Bit Evil zadebiutowała na New Connect 12 lipca 2017 r. Zasłynęła z uruchomienia własnej „kryptowaluty” EraCoin i aplikacji do jej pozyskiwania. EraCoin działa jednak na innych zasadach niż prawdziwe kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Litecoin czy Ethereum. Bit Evil nawiązał współpracę ze spółką CWA w zakresie udostępnienia EraCoin na platformie SNIPAY. 22 grudnia 2017 r. spółka poinformowała o uruchomieniu aplikacji w wersji beta do pozyskiwania EraCoin, a 11 stycznia 2018 r. zaczęły odbywać się pierwsze płatności. Spółka planuje dalszy rozwój aplikacji, systemu rabatów oraz uruchomienie giełdy umożliwiającej wymianę EraCoin na inne waluty.

 

Fundusz venture capital wyrusza na podbój New Connect

11 stycznia 2018 r. Erne Ventures – fundusz kapitałowy notowany na NewConnect od 2008 r., ogłosił, że wzbogaci swoją strategię rozwoju o inwestycje w technologię blockchain. Spółka inwestuje w projekty o dużych szansach rozwoju poprzez nabywanie pakietów mniejszościowych. Do tej pory inwestowała w spółki z branży gier. Nowa strategia dotyczy projektów, w których planowane jest wdrożenie własnych rozwiązań opartych o blockchain, również w ramach ICO. Ze względu na duże ryzyko inwestycyjne związane z emisjami walut cyfrowych, fundusz postanowił skupić się na projektach spółek posiadających już gotowy produkt lub usługę.

W ramach nowej strategii fundusz nabył pakiety akcji dwóch spółek z New Connect. 7 lutego poinformował o nabyciu ponad 32% akcji Revitum SA w celu uruchomienia giełdy kryptowalut. Spółka Revitum do tej pory prowadziła sieć placówek biomedycznych. 5 marca poinformowała o zaprzestaniu prowadzenia dotychczasowej działalności, nie wykluczając w ramach nowej strategii uruchomienia giełdy kryptowalut zgodnie ze stanowiskiem Erne Venture.

 

FXMAG akcje blockchain na newconnect - szansa na rozwój czy chwyt marketingowy? newconnect blockchain kryptowaluty bitevil 2

Revitum SA Interwał dzienny

 

21 lutego fundusz wydał komunikat o nabyciu pakietu akcji grupy kapitałowej EBC Solicitors w celu wykorzystania jej potencjału inwestycyjnego. Spółka ta specjalizuje się w działalności doradczej i inwestycyjnej. Zarząd Erne Ventures wskazuje, że będzie dążyć do inwestowania EBC w projekty we wczesnej fazie rozwoju oparte o technologię blockchain, a szczególnie crypto mining.

 

 FXMAG akcje blockchain na newconnect - szansa na rozwój czy chwyt marketingowy? newconnect blockchain kryptowaluty bitevil 3

EBC Solicitors Interwał dzienny

 

Małe spółki o wielkich planach

Novina ASI SA jest spółką z NewConnect, zajmującą się działalnością inwestycyjną w przedsięwzięcia o dużym potencjalne wzrostu. W komunikacie z 18 stycznia 2018 r. poinformowała o zawiązaniu spółki z o.o. o nazwie Blockchain Technology. Novina ASI objęła całość udziałów w nowej spółce wnosząc wkład pieniężny na pokrycie kapitału zakładowego w skromnej wysokości 5000 zł. Przedmiotem działalności nowej spółki będą inwestycje wykorzystujące technologię blockchain. Pierwszym planowanym projektem jest inwestycja w crypto mining. Działalność Blockchain Technology będzie finansowana ze środków spółki Novina ASI oraz ze środków potencjalnych inwestorów. Po komunikacie o zawiązaniu nowej spółki kurs akcji Novina ASI wzrósł o 42%.

 

FXMAG akcje blockchain na newconnect - szansa na rozwój czy chwyt marketingowy? newconnect blockchain kryptowaluty bitevil 4

Wykres Novina ASI Interwał dzienny

Devoran to spółka zajmująca się inwestowaniem w nieruchomości komercyjne. 19 stycznia 2018 r. poinformowała w komunikacie o rozszerzeniu przedmiotu działalności. Spółka będzie się skupiać na budowie zaplecza serwerowni („koparek”) o wysokiej wydajności mocy obliczeniowych, nawiązaniu współpracy z podmiotami zagranicznymi celem rozwoju technologii blockchain i planach marketingowych dla społeczności blockchain. Po tej informacji kurs akcji dynamicznie rósł przez najbliższe dni od 0,70 zł do 1,67 zł.

 

FXMAG akcje blockchain na newconnect - szansa na rozwój czy chwyt marketingowy? newconnect blockchain kryptowaluty bitevil 5

Wykres Devoran Interwał Dzienny

19 lutego spółka poinformowała o nabyciu dwóch zestawów serwerów w celu wykorzystania w pierwszym etapie testów dotyczących wydobywania kryptowalut. W komunikacie spółka zobowiązała się, że po 4-tygodniowym okresie testów przedstawi ich wyniki i podejmie dalsze decyzje.

 

Spółka Letus Capital zajmuje się inwestycjami w rynek nieruchomości, akcje innych przedsiębiorstw i nowe technologie. 3 marca zarząd spółki wydał komunikat na temat wdrożenia pilotażowego projektu blockchain. Projekt ten opiera się na kopalni kryptowalut zbudowanej z dwóch zestawów komputerowych z kartą graficzną Gigabyte P104-100. Wydobywaną kryptowalutą jest Zcash. W ciągu 7 dni testów urobek wyniósł 240 dolarów. Szacowany okres zwrotu tej inwestycji to 6 - 8 miesięcy. W przypadku dalszego powodzenia projektu pilotażowego spółka rozważa inwestycję w blockchain na większą skalę.

 

 FXMAG akcje blockchain na newconnect - szansa na rozwój czy chwyt marketingowy? newconnect blockchain kryptowaluty bitevil 6

Wykres Letus Capital Interwał dzienny

 

Wszystkie spółki z NewConnect mające w planach zajęcie się kryptowalutami, podkreślają zalety technologii blockchain, którymi są: niskie koszty użytkowania, duże bezpieczeństwo, odporność na ataki hakerskie i awarie, anonimowość. Wiele z nich dostrzegło ogromny potencjał marketingowy w takich określeniach jak "blockchain" czy "coin".


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk