• Odbierz prezent
Polskie spółki gamingowe wciąż na fali - kontynuacja hossy czy ostatnie tchnienie przed spadkami? CD Projekt, Playway i Ten Square Games na szczytach

Nie od dziś wiadomo, że sektor gamingowy jest najszybciej rozwijającym się na polskim rynku kapitałowym. Duża część spółek, z CD Projekt na czele, w ciągu ostatnich lat zanotowała ogromne wzrosty, które jednak nie mogą trwać wiecznie. Głosów mówiących o tym, że spółki gamingowe są zbyt wysoko wyceniane i powoli tworzy się na nich hiperbola, która prędzej czy później zostanie odreagowana jest coraz więcej. Biorąc pod uwagę perspektywy i aktualną sytuację na wykresie m.in. CD Projekt, PlayWay, czy Ten Square Games, trudno liczyć na nagłe odwrócenie trendu i gwałtowne spadki.

 

CD Projekt bez wytchnienia w górę

Są takie spółki, w przypadku których informowanie o wybiciu nowych historycznych szczytów notowań nie ma zbyt wiele sensu, gdyż trzeba by było robić to nawet kilkanaście razy w miesiącu. Do ich grona od jakiegoś czasu z pewnością należy CD Projekt, którego akcje rosną w zasadzie bez większych korekt od ostatniego kwartału 2018 r. Tak silnego trendu wzrostowego nie zdołała zatrzymać informacja o opóźnieniu premiery najbardziej oczekiwanej produkcji spółki - gry Cyberpunk 2077. W połowie stycznia CD Projekt ogłosił bowiem, że potrzebuje więcej czasu na dopracowanie Cyberpunka 2077, czego skutkiem będzie przeniesienie premiery z połowy kwietnia na 17 września. Informacja spotkała się wówczas z dynamiczną reakcją akcjonariuszy - notowania CD Projekt otworzyły się z niemal 12% luką spadkową, zaś sesja zakończyła się z ponad 9% stratą. Wówczas historyczne maksima z połowy stycznia wynosiły 291,8000 PLN. Dla części analityków informacja o przełożeniu premiery Cyberpunka 2077 była sygnałem wstrzymania dalszych wzrostów CD Projekt. Tak się jednak nie stało - po chwilowym ostudzeniu nastrojów, już na początku lutego akcje CD Projekt wyznaczyły nowe historyczne szczyty cenowe, zaś we wtorek przekroczyły psychologiczną granicę 300 złotych za akcję. Do utrzymania optymizmu akcjonariuszy lokujących kapitał w akcjach CD Projekt przyczynić mogła się również korzystna decyzja Krajowej Informacji Skarbowej z 24 stycznia. Wówczas CD Projekt otrzymał indywidualną interpretację podatkową, która umożliwia spółce skorzystanie z preferencyjnych zasad opodatkowania dochodów ze sprzedaży gier, tzw. IP BOX. Daje to duże szanse na opodatkowanie dochodów na preferencyjnym poziomie 5%. Nie bez znaczenia pozostaje również „druga młodość” aktualnie flagowej produkcji spółki - Wiedźmina III. Gra, która miała swoją premierę w 2015 r., na początku stycznia tego roku po niemal pięciu latach powróciła na listę bestsellerów portalu Steam, jednocześnie ustalając nowy rekord liczby osób grających w danym momencie w grę od CD Projekt. Rekord ten został przebity aż o 10 tys. graczy - po premierze Wiedźmina III wyniósł on 92 tys. osób, zaś na początku stycznia było to ponad 102 tys. Sytuacja, w której gra pięć lat po swojej premierze staje się najpopularniejszą na świecie w danym momencie nie należy do częstych. Wzrost zainteresowania grą CD Projekt ma swoje źródło w serialu Netflixa opowiadającym o przygodach Geralta z Rivii, który okazał się ogromnym sukcesem.

Nie da się również ukryć, że akcjonariusze liczą na ogromny sukces Cyberpunka 2077, przynajmniej na miarę Wiedźmina III. Spółka najprawdopodobniej zaprezentuje rekordowe wyniki finansowe za 2019 r. (sprawozdanie za zeszły rok zostanie opublikowane 8 kwietnia), co również nie będzie obojętne dla wyceny jej akcji. Stąd też, stwierdzenie że trend wzrostowy na akcjach CD Projekt utrzyma się przynajmniej do wrześniowej premiery długo oczekiwanej gry ma swoje racjonalne uzasadnienie. Aktualnie CD Projekt warty jest ponad 29,1 mld złotych, wyprzedzając takich gigantów jak Pekao, czy KGHM i plasując się tuż za podium najwyżej kapitalizowanych spółek na warszawskim parkiecie, będąc przy tym najdroższą spółką bez udziału Skarbu Państwa.

 

https://www.fxmag.pl/artykul/elon-musk-rzuci-monete-wiedzminowi-tesla-i-cd-projekt-moga-rozpoczac-wspolprace-dzieki-netflixowi

 

Symulator zarabiania na giełdzie

Co ciekawe, CD Projekt nie jest jedyną spółką gamingową, której akcje przekroczyły dziś granicę 300 złotych za sztukę. PlayWay, czyli druga pod względem kapitalizacji spółka z sektora, również osiągnęła na wtorkowej sesji historyczne szczyty na poziomie 317,5000 PLN, przekraczając po raz pierwszy w historii wycenę 2 mld złotych (co notabene pokazuje jak ogromną dominację w sektorze ma warty niemal piętnastokrotnie więcej CD Projekt). Mimo, że dzisiejsze kilkuprocentowe wzrosty nie miały żadnego konkretnego uzasadnienia fundamentalnego, nie powinny specjalnie dziwić, gdyż spółka od końca listopada znajduje się w mocnym trendzie wzrostowym. Wówczas jej akcje były wyceniane poniżej 180 złotych, a mocne wzrosty rozpoczęły się po publikacji wyników finansowych za trzeci kwartał zeszłego roku, w których PlayWay wykazał wzrost zysków o 280%, który był znacznie wyższy od rynkowych oczekiwań. Niemal pewne jest, podobnie jak w przypadku CD Projekt, że spółka wykaże rekordowe wyniki za zeszły rok, na co jednak trzeba będzie poczekać do końca kwietnia. Oprócz tego, spółka specjalizująca się w produkcji budżetowych symulatorów opartych na tym samym silniku graficznym, planuje w tym roku premiery przynajmniej trzech nowych tytułów, a także chce wydać część dotychczasowych produkcji również w wersjach na konsole PlayStation i Xbox.

Czytaj także: PlayWay prezentuje wyniki za III kwartał 2019 r. Zysk spółki wzrósł o 280%

29 listopada spółka z branży gier PlayWay przedstawiła wyniki finansowe za III kwartał. Okazały się one dużo lepsze niż przed rokiem. Znacznie przewyższyły także oczekiwania analityków.   29 listopada po zakończeniu sesji na GPW spółka z braży gier PlayWay opublikowała wyniki finansowe za III kwar.. Czytaj
PlayWay prezentuje wyniki za III kwartał 2019 r. Zysk spółki wzrósł o 280%

 

Na wirtualnym łowieniu ryb da się zarobić

Blisko historycznych szczytów wtorkową sesję zakończyła kolejna spółka gamingowa, której kapitalizacja systematycznie zbliża się do 2 mld złotych. Mowa o Ten Square Games, która obecnie notowana jest po 263,5000 PLN za akcję, zaś historyczne maksima z końca stycznia wyniosły 273,0000 PLN. 29 stycznia jak grom z jasnego nieba pojawiła się informacja o chęci sprzedaży przez dwóch współzałożycieli i jednocześnie najwiekszych akcjonariuszy spółki ponad 13% swoich udziałów w ramach budowania przyspieszonej księgi popytu (ABB). Jak nietrudno się domyślić, informacja ta spotkała się z negatywnym odbiorem pozostałych akcjonariuszy, co doprowadziło do dynamicznych spadków do poziomu 230 złotych za akcję. Spadki producenta najpopularniejszego mobilnego symulatora łowienia ryb zostały jednak szybko odreagowane i obecnie notowania Ten Square Games w zasadzie wróciły do poziomów sprzed ogłoszenia transakcji ABB (która odbyła się 29 stycznia).

Czytaj także: Założyciele Ten Square Games chcą pozbyć się sporej części swoich akcji. Czym jest przyśpieszona księga popytu i czy powinna niepokoić inwestorów?

We wtorek po zakończeniu sesji giełdowej jedna z czołowych polskich spółek gamingowych, jaką jest Ten Square Games poinformowała o tym, że dwóch jej czołowych akcjonariuszy planuje sprzedaż swoich udziałów w ramach przyśpieszonej budowy księgi popytu. Chcą oni upłynnić do 13% kapitału zakładowego sp.. Czytaj
Założyciele Ten Square Games chcą pozbyć się sporej części swoich akcji. Czym jest przyśpieszona księga popytu i czy powinna niepokoić inwestorów?

 

Boom na akcjach BoomBit

Na wtorkowej sesji mocno, bo ponad 30%, zyskuje jedyny „prawdziwy” zeszłoroczny debiut - spółka BoomBit. Co jest powodem tak dynamicznych wzrostów? BoomBit po zakończeniu wczorajszej sesji opublikował komunikat, w którym poinformował o szacunkowych przychodach ze sprzedaży w styczniu. Wyniosły one 8,5 mln złotych, co jest wynikiem lepszym o 55% w porównaniu do grudnia zeszłego roku i jednocześnie najlepszym miesiącem w ośmioletniej historii spółki. Nakłady na działalność marketingową, nakierowaną na pozyskanie nowych użytkowników, wyniosły zaś 3,6 mln złotych, w porównaniu do 1,62 mln złotych miesiąc wcześniej (wzrost wydatków o 124% m/m). W pierwszej połowie tego roku BoomBit planuje wypuszczenie nowej gry Cooking Festival, a także większe aktualizacje trzech obecnych tytułów (w tym flagowego Tanks a Lot!) oraz premiery dwóch gier na przenośne konsole Nintendo Switch. Spółka zaktualizowała również swoje cele strategiczne, które obejmują wypuszczanie rocznie od 3 do 6 gier w formule Game as a Service (dostęp w formie comiesięcznej opłaty subskrypcyjnej). Ciągłe powiększanie portfolio jest szczególnie istotne w przypadku spółek gamingowych wydających gry głównie w formule Free to Play oraz GaaS i zarabiających na mikropłatnościach oraz reklamach, do grona których należy m.in. właśnie BoomBit.

Styczniowy wynik bardzo spodobał się akcjonariuszom BoomBit, którzy najwidoczniej uznali, że trend spadkowy na akcjach spółki został już zanegowany. Wciąż nie jest jednak tak kolorowo, zwłaszcza z perspektywy osób, które zakupiły akcje spółki w pierwszych dniach jej notowań, zachęcone medialnym szumem wokół największego gamingowego debiutu. Obecnie BoomBit jest notowany powyżej 15 PLN za akcję, po wtorkowym 30% wystrzale cenowym. Warto jednak przypomnieć, że spółka zakończyła pierwszy dzień swoich notowań giełdowych z kursem 21,8000 PLN, na kolejnej sesji wybijając historyczne szczyty w wysokości 27,3000 PLN. Po publikacji słabych wyników finansowych za drugi i trzeci kwartał zeszłego roku, notowania BoomBit od końca września konsekwentnie spadały, osiągając wartość poniżej 6 PLN za akcję na początku grudnia. Spółka zamknęła zeszły rok z niemal 70% stratą (od ceny akcji z debiutu). Od połowy grudnia na akcjach BoomBit dostrzegalna jest dominacja popytu, która może być interpretowana jako odwrócenie trendu i powrót optymizmu wśród akcjonariuszy.

Notowania: CD Projekt SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:CDR/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk