• Odbierz prezent
Polskie banknoty obiegowe bite w srebrze, banknot z Mikołajem Kopernikiem. Plany numizmatyczne NBP na 2022 rok

Narodowy Bank Polski poinformował o opublikowaniu Planu emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2022 r. Od nowego roku NBP planuje emisję 21 tematów. Kontynuowana będzie popularna seria „Wielcy polscy ekonomiści". Na wiosnę wyemitowane zostaną monety poświęcone Władysławowi Grabskiemu, Leonowi Biegeleisenowi i Janowi Lewińskiemu. Jesienią do obiegu trafią wartości z wizerunkami Władysława Zawadzkiego i Michała Kaleckiego.

Na maj planowana jest emisja srebrnych monet kolekcjonerskich w zestawach – „Polskie banknoty obiegowe". To drugi komplet monet poświęcony współczesnym polskim pieniądzom wybitym w kruszcu szlachetnym. Pierwszy został przygotowany w 2019 r. – zawierał złote i srebrne monety kolekcjonerskie „100 lat złotego".

W listopadzie planowana jest emisja banknotu o nominale 20 zł z wizerunkiem Mikołaja Kopernika – wybitnego polskiego astronoma i ekonomisty, autora traktatu Monetae cudendae ratio (O sposobie bicia monety).

Zapraszamy do zapoznania się z Planem emisji na 2022 r.

https://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/pliki/emisja_banknotow_i_monet_2022.pdf

***

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.


Narodowy Bank Polski

Polski bank centralny z siedzibą główną w Warszawie. NBP jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Wymienione akty prawne gwarantują niezależność NBP od innych organów państwa. NBP pełni trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk