• Odbierz prezent
Polski złoty zyskuje względem kursu euro. Dolar USD traci. Do czterech razy Brexit?

W ostatnich dniach doświadczamy raczej uspokojenia nastrojów co do stanu gospodarki światowej, czego efektem są wzrosty na giełdach i wielu walutach poza dolarem. Najgłośniej ostatnio o porozumieniu między brytyjskim premierem Borisem Johnsonem a Radą Europejską w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które w kwestii gospodarczej zakłada tymczasowe przedłużenie zasad aktualnie obowiązujących. Poza tym na linii chińsko-amerykańskiej także mamy zawieszenie broni, obie strony wstrzymują się od nakładania nowych ceł. A co chyba najważniejsze, silne spadki produkcji przemysłowej na całym świecie wydają się wyhamowywać, a ich wpływ na konsumpcję jest wciąż niewielki.

Efektem tych zjawisk

jest ponowny powrót amerykańskiego indeksu akcji S&P500 na poziom 3000 punktów oraz umocnienie euro do poziomu 1,1130 w stosunku do dolara, co jest kontynuacją październikowego odbicia od poziomu 1,09. Także polski złoty kontynuuje umocnienie, od początku miesiąca wykonał już ruch od 4,40 do 4,28 obecnie w stosunku do euro.

W sobotę parlament w Londynie zdecyduje o przyjęciu wynegocjowanej umowy w UE. Dosyć podobne porozumienia autorstwa poprzedniej premiej Theresy May były już trzykrotnie odrzucane. Problemem jest spora polaryzacja w Izbie Gmin – część posłów uznaje je za zbytni kompromis, a jeszcze więcej wolałoby w ogóle nie wychodzić z Unii Europejskiej i nie poprą żadnej umowy rozłączeniowej. Zdolności Borisa Johnsona w kwestii zdobywania poparcia są jeszcze niższe niż Theresy May – przegrał kilka pierwszych głosowań w parlamencie.

Ewentualne kolejne przesunięcie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii nie zepsuje nastrojów,

do tego już inwestorzy są przyzwyczajeni. Także przyjęcie umowy rozwodowej nie powinno spowodować większego wybuchu radości, bo jak każde rozstanie na początku przyniesie sporo trudności. Najbardziej boją się oni chaotycznego, twardego Brexitu, który prawie na pewno wepchnie w poważną recesję zarówno Wielką Brytanię, jak i strefę euro.

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk