• Odbierz prezent
Polski złoty zyskuje do dolara, ale traci względem funta i franka. Kurs euro odrabia straty

Wczoraj poznaliśmy decyzję FED dotyczącą stóp procentowych w USA, a dzisiaj decyzję EBC w sprawie stóp procentowych w Strefie Euro. W czwartek napłynęły też dane ekonomiczne z Polski. Jak kształtują się kursy walut wieczorową porą? Jak informacje z rynków wpłynęły na kursy głównych walut w stosunku do złotego?

 

Kurs euro do polskiego złotego (EUR/PLN)

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) przed południem zaczął osuwać się w dół, po czym od godziny 16 zaczął odrabiać straty. Około godziny 19 znajduje się na poziomie poprzedniego zamknięcia, który wyniósł 4,5452 zł. Za jedno euro dzisiaj najwięcej płacono 4,5504 zł, a najmniej 4,5303 zł.

Wykres kursu euro do złotego EUR/PLN

Wykres kursu euro do polskiego złotego EUR/PLN

 

O godzinie 10 podano dane o inflacji w Polsce. W kwietniu wskaźnik CPI wyniósł 3,4% r/r zgodnie z oczekiwaniami. W ujęciu miesięcznym pozostał bez zmian wobec oczekiwanego spadku o 0,2%.

O godzinie 11 napłynęły dane ze Strefy Euro. Wskaźnik CPI wyniósł 0,4% r/r wobec prognozy 0,1%. W ujęciu miesięcznym wyniósł 0,3% wobec poprzedniego odczytu 0,5%. PKB Strefy Euro spadł o 3,8% k/k. Prognoza zakładała spadek o 3,2%. Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 7,4% wobec prognozy 7,7%.

O godzinie 13.45 ogłoszono decyzję EBC w sprawie stóp procentowych. Pozostały one na niezmienionym poziomie 0%.

 

Kurs dolara względem złotówki (USD/PLN)

Wczoraj jeszcze przed decyzją FED o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie 0,25%, kurs dolara do złotego (USD/PLN) zniżkował, a po ogłoszeniu decyzji kontynuuje nadal ten ruch. Za jednego dolara dzisiaj najwięcej płacono 4,1913 zł, a najmniej 4,1355 zł. W tym momencie kurs USD/PLN wynosi 4,1540 zł.

Wykres kursu dolara do złotego USD/PLN

Wykres kursu dolara do polskiego złotego

 

Kursowi dolara do złotego nie sprzyjały też dzisiejsze dane z amerykańskiej gospodarki, które napłynęły o godzinie 14.30. Najważniejsze z nich dotyczyły rynku pracy. Zadeklarowana liczba wstępnych bezrobotnych była wyższa niż się spodziewano i wyniosła 3,839 mln wobec prognozy 3,5 mln. Złożono 17,992 mln wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, co było lepszym wynikiem od prognozy 19,238 mln wniosków.

 

Kurs funta do złotego (GBP/PLN)

Dzisiejszy dzień przyniósł umocnienie funta względem polskiej waluty. Za jednego funta najmniej dzisiaj płacono 5,2009 zł przed południem, a najwięcej 5,2458 zł w godzinach popołudniowych. W tej chwili kurs GBP/PLN wynosi 5,2256 zł.

Wykres kursy funta do złotego GBP/PLN

Wykres kursu funta do polskiego złotego

 

Jeżeli chcesz sprawdzić, ile aktualnie złotych zapłacisz za wymianę swoich walut, skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego

 

Kurs franka względem polskiej waluty (CHF/PLN)

Kurs franka dzisiaj lekko zyskuje w stosunku do złotego. Jeden frank najmniej kosztował 4,2879 zł, a najwięcej 4,3060 zł. W tym momencie kurs CHF/PLN wynosi 4,2998 zł.

Wykres kursu franka do złotego CHF/PLN

Wykres kursu franka do polskiego złotego

 

Umacnianiu się złotego względem pozostałych walut nie sprzyjał dzisiejszy komunikat NBP zapowiadający nieograniczony skup aktywów.

Czytaj także: QE Infinity w Polsce? NBP zapowiada nieograniczony dodruk pieniądza aż do skutku

W komunikacie opublikowanym 30 kwietnia Narodowy Bank Polski poinformował, że zamierza prowadzić politykę luzowania ilościowego aż do odwołania, bez określenia górnej granicy wartości skupowanych z rynku wtórnego aktywów. Oznacza to, że NBP będzie prowadził dodruk polskiego złotego „aż do skutku”, p.. Czytaj
QE Infinity w Polsce? NBP zapowiada nieograniczony dodruk pieniądza aż do skutku

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk