• Odbierz prezent
Polski złoty zadziwi na rynku walutowym? W którym kierunku podąży kurs dolara, euro, franka i funta?

Początek tygodnia to doskonały moment by spojrzeć na rynek walutowy Forex z nieco szerszej perspektywy. Jak mogą zachowywać się dolar amerykański (USD/PLN), euro (EUR/PLN), frank szwajcarski (CHF/PLN) oraz funt brytyjski (GBP/PLN) w średnim terminie?

Kurs dolara amerykańskiego do polskiego złotego (USD/PLN)

Kurs dolara amerykańskiego do polskiego złotego (USD/PLN) po złamaniu wsparcia na poziomie 4,14 zł doszedł do kolejnej zapory popytowej znajdującej się w obrębie 4,1050 – 4,1105. O wadze tego poziomu świadczy reakcja rynkowa. Kurs dolara (USD/PLN) odbił perfekcyjnie. Następna strefa wsparć znajduje się w rejonie 4,06 – 4,08, natomiast obóz rynkowych byków na USD/PLN powinien wykazywać sporą determinację do obrony okolic 4,11. Trwałe przełamanie byłoby rewelacyjną wiadomością dla polskiego złotego, jednak jest to mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę główny trend wzrostowy na parze dolara do złotego (USD/PLN).

 USDPLN

Wykres 1: kurs dolara amerykańskiego do polskiego złotego (USD/PLN) (3 miesiąc)

Kurs euro do polskiego złotego (EUR/PLN)

Bardzo dobrze wygląda obecnie sytuacja polskiego złotego względem euro (EUR/PLN). Notowania znalazły się obecnie na poziomie strefy kluczowych wsparć. Gdyby kurs euro (EUR/PLN) trwale przełamał psychologiczną barierę 4,50 zł, wtedy moglibyśmy mówić o przełomie nawet w średnim terminie.

 EURPLN

Wykres 2: kurs euro do polskiego złotego (EUR/PLN) (3 miesiąc)

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHF/PLN)

Dość niebezpiecznie zaczyna prezentować się sytuacja rynkowych byków na parze walutowej polskiego złotego do szwajcarskiego franka. Kurs franka (CHF/PLN) walczy na poziomie ostatniego wsparcia zlokalizowanego na poziomie 4,25 zł. Jest to kluczowa bariera popytowa, której złamanie może doprowadzić do przyspieszenie deprecjacji franka względem złotego. W przypadku realizacji takiego scenariusz, realna stałaby się średnioterminowa zmiana trendu, a kurs franka CHF/PLN mógłby spaść nawet w rejon 4,05 zł.

CHFPLN 

Wykres 3: kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHF/PLN) (3 miesiące)

Kurs funta brytyjskiego do polskiego złotego (GBP/PLN)

To co może się wydarzyć na pozostałych parach walutowych, na polskim złotym w stosunku do funta brytyjskiego już się odbiło. Kurs funta brytyjskiego (GBP/PLN) przełamał wsparcie na poziomie 5,11- 5,12 i kontynuuje nowy trend spadkowy. Kurs funta (GBP/PLN) może mieć target zlokalizowany nawet w rejonie 4,80 zł. Ciężko powiedzieć, czy realna jest aż tak duża deprecjacją wartości funta brytyjskiego względem polskiego złotego, jednak po przełamaniu wsparcia droga została otwarta.

GBPPLN 

Wykres 4: kurs funta brytyjskiego do polskiego złotego (GBP/PLN) (3 miesiące)

Warto również zapoznać się ze wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata, które mają wpływ na rynek walutowy:

Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna

Polska - sprzedaż detaliczna

Kanada - sprzedaż detaliczna

Niemcy - PKB

Wskaźnik Ifo z Niemiec i PPI z Hiszpanii

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk