• Odbierz prezent
Polski złoty wstaje z kolan! Odreagowanie na kursie euro (EUR/PLN) oraz dolara (USD/PLN). EUR/USD w górę
fot. freepik.com

Środowa sesja przyniosła korekcyjne umocnienie złotego, gdzie kurs EUR/PLN powtórnie testując psychologiczny poziom 4,60 zakończył jednak handel przy poziomie 4,57, z kolei USD/PLN bliżej 3,88. Sesja zakończyła się słabszym akcentem dolara, gdzie para EUR/USD zakończyła dzień blisko 1,18.

Bieżący tydzień obfituje w publikacje licznych danych makroekonomicznych w polskiej gospodarce,

która odrabia pandemiczne straty i w dalszym ciągu znajduje się na fali wzrostu. Produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna, które wyniosły odpowiednio 18,4% r/r oraz 13% r/r za czerwiec potwierdzają utrzymujący się w gospodarce boom konsumpcyjny oraz presję inflacyjną. Dodatkowo dynamika wzrostu wynagrodzeń wzrosła o 9,8% r/r, a zatrudnienia o 2,8% r/r w czerwcu, jednak to jest za mało aby zmienić obraz postrzegania polskiej waluty na arenie międzynarodowej. Pomimo naszego założenia trwałej poprawy sytuacji gospodarczej na świecie, która powinna sprzyjać przepływowi kapitału do walut rynków wschodzących, w tym do PLN, aktualny wariant Delta wydłuża ten proces. Złoty traci w dalszym ciągu wobec braku zainteresowania inwestorów aktywami ryzykownymi w związku z wzrostem pogarszających się statystyk zachorowalności w krajach UE. Problem również został zauważony przez prezesa NBP A. Glapińskiego, który w ostatnim wywiadzie podtrzymał niechęć normalizacji polityki pieniężnej argumentując rozprzestrzeniającą się kolejną falą koronawirusa. 

Polski złoty wstaje z kolan! Odreagowanie na kursie euro (EUR/PLN) oraz dolara (USD/PLN). EUR/USD w górę - 2

Spadki na EUR/USD spowodowane są nie tylko akumulowaniem kapitału w bezpiecznym dolarze ale również zbliżającym się posiedzeniem EBC

W czwartek bank strefy euro pozostawi stopy procentowe bez zmian ale może zmienić forward guidance odnoszący się do skupu aktywów PEPP. Program pandemicznych zakupów prawdopodobnie zostanie kontynuowany do końca marca 2022 r., z kolei zakupy APP będą kontynuowane do momentu utrzymania akomodacyjnego wpływu polityki pieniężnej, co powinno poddać euro pod presję na korzyść aktywów ryzykownych, w tym indeksów giełdowych.

Polski złoty wstaje z kolan! Odreagowanie na kursie euro (EUR/PLN) oraz dolara (USD/PLN). EUR/USD w górę - 3

Na krajowym rynku stopy procentowej środa przyniosła wzrost krzywych dochodowości obligacji i IRS

Wysoka zmienność notowań ma cały czas związek z globalnymi zmianami nastrojów. Tym razem publikacja mocnych lokalnych danych nt. sprzedaży detalicznej w czerwcu sprzyjać mogła wzrostowi krzywych dochodowości. Biorąc jednak pod uwagę sytuację z ostatnich dniach, bardziej prawdopodobne jest to, że notowania po prostu odreagowały po gwałtownym spadku z początku tygodnia. Polska krzywa IRS nadal jest o 20-25 pb. niżej niż pod koniec piątkowej sesji.

Polski złoty wstaje z kolan! Odreagowanie na kursie euro (EUR/PLN) oraz dolara (USD/PLN). EUR/USD w górę - 4

W najbliższych dniach oczekiwać można utrzymania się wysokiej zmienności notowań determinowanej zmianami nastrojów na świecie

Krótkoterminowo rosnące globalnie statystyki zachorowań na COVID-19 chłodzą optymizm w zakresie ożywienia globalnej gospodarki w kolejnych kwartałach. To tworzy presję na spadek krzywych dochodowości. Mimo, że ta tendencja może się utrzymywać w najbliższych dniach, to po bardzo silnych ruchach z ostatnich dni możliwe są jednocześnie lokalne korekty, tak jak np. w środę.

Polski złoty wstaje z kolan! Odreagowanie na kursie euro (EUR/PLN) oraz dolara (USD/PLN). EUR/USD w górę - 5

Najciekawszym wydarzeniem w czwartek będzie posiedzenie EBC

Prawdopodobna łagodna retoryka zapewne wzmocni europejski rynek długu. Mowa będzie m.in. o zmianie celu inflacyjnego na symetryczny wokół 2% (zamiast lekko poniżej 2%). Warto wspomnieć, że rynek w krótkim i bardzo długim terminie nie oczekuje wzrostu inflacji w strefie euro powyżej 2%. Dyskusja będzie dotyczyć też rozwoju pandemii i ryzyka wzrostu spreadów kredytowych w Europie, również w kontekście wycofania programu PEPP w marcu 2022 r. Dlatego spodziewać się można, że bank centralny zasygnalizuje pośrednio wprowadzenie innego mechanizmu, który będzie niwelował brak popytu ze strony EBC po wycofaniu instrumentu. Bardziej jednoznaczne wypowiedzi w tej materii są prawdopodobne wraz z publikacją wrześniowych projekcji makroekonomicznych.

„Gołębia” retoryka EBC powinna lekko spychać w czwartek rentowności 2-letnich polskich obligacji w kierunku 0,30%, a 10-letnich w okolice 1,50%. Pozytywna dla rynku jest też informacja o ograniczeniu podaży na piątkowej aukcji regularnej dla papierów OK0423, PS1026, WZ1126, WZ1131, DS0432 do 4,0-6,5 mld PLN (wcześniej była mowa o 4-8 mld PLN).

Polski złoty wstaje z kolan! Odreagowanie na kursie euro (EUR/PLN) oraz dolara (USD/PLN). EUR/USD w górę - 1


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk