• Odbierz prezent
Polski złoty wreszcie zaczął korzystać z dobrych nastrojów - kurs EUR/PLN przebija poziom 4,50

W tym tygodniu nieco na bok odszedł temat pandemii koronawirusa, gdyż trzeci tydzień z rzędu globalna liczba zachorowań na COVID-19 malała, a to z kolei, wraz z postępem szczepień, spowodowało wyraźną dominację dobrych nastrojów na giełdach i kolejne historyczne rekordy indeksów przy Wall Street. To jednak nie koresponduje ze zwyczajowym w takich sytuacjach wzrostem eurodolara. Wręcz przeciwnie – kurs EUR/USD przełamał wsparcie na 1,20 i jeśli ten sygnał sprzedaży euro utrzyma się na zakończenie dnia to wówczas technicznie będzie przestrzeń do spadku nawet do 1,17.

Natomiast od strony fundamentalnej nie widać jednoznacznych powodów do takiego ruchu,

jednak, mimo zapewnień członków FOMC o tym, że to nie czas na dyskusje o ograniczaniu QE, rosnące rentowności obligacji amerykańskich wskazują na to, że rynek może się pod zaostrzanie tonu Fed pozycjonować. Dodatkowo spojrzenie na dane makro – bardzo dobry raport ADP i niezłe indeksy ISM (w kontraście do strefy euro, gdzie PMI nie zaskoczyły negatywnie, ale są na o wiele niższych poziomach niż ich amerykańskie odpowiedniki) także wskazuje na źródło siły dolara. Jeśli siła rynku pracy w USA zostanie potwierdzona dzisiejszymi oficjalnymi miesięcznymi danymi z Departamentu Pracy, dolar może kontynuować umocnienie. W tle mieliśmy też problemy z włoskim rządem, ale wydaje się, że kandydatura M. Draghiego na premiera chwilowo adresuje obawy rynku o potencjalny kryzys polityczny w tym kraju.

Na dobrych nastrojach wreszcie skorzystał złoty

Kurs EUR/PLN przebił wsparcie na 4,50, jednak jego potencjał został nieco wyhamowany przez RPP. Stopy pozostały bez zmian, jednak w komunikacie nie wykluczono kolejnych interwencji NBP w celu osłabienia złotego, co miałoby pomagać konkurencyjności polskiego eksportu. NBP interweniować będzie pewnie na niższych poziomach EUR/PLN, jednak dla rynku jest to jakaś przestroga. Obecnie kurs EUR/PLN wykonuje ruch powrotny do poziomu 4,50. Z kolei na USD/PLN mamy poziom 3,75, a para pozostaje w szerszym zakresie wahań 3,70-3,80.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk