• Odbierz prezent
kurs euro kurs dolara kurs funta kurs franka kurs złotego

Piątek obfitował w liczne dane ze Strefy Euro i USA. Poznaliśmy też dane z polskiej gospodarki dotyczące inflacji. Jak kształtują się kursy walut wieczorową porą? Ile złotych zapłacimy za euro, dolara, franka i funta na rynku walutowym Forex?

 

Kurs funta do złotego (GBP/PLN)

W piątek funt zyskuje względem polskiego złotego. Najmniej za funta płacono 4,8601 zł w godzinach porannych, a najwięcej 4,9076 zł przed godziną 19. Po godzinie 19 kurs funta do złotego (GBP/PLN) wynosi 4,9020 zł, co stanowi wzrost o 0,57%.

 Wykres kursu funta do złotego GBP/PLN

Wykres kursu funta do polskiego złotego GBP/PLN

 

Kurs dolara względem polskiej waluty (USD/PLN)

W godzinach wieczornych dolar też zyskuje względem polskiej waluty. Po godzinie 19 kurs dolara do złotego (USD/PLN) wynosi 3,7407 zł, co stanowi wzrost o 0,48%. Najmniej za dolara płacono 3,6990 zł w godzinach porannych, a najwięcej 3,7511 zł po godzinie 18.

Wykres kursu dolara do złotego USD/PLN

Wykres kursu dolara do polskiego złotego USD/PLN 

 

Kurs euro względem złotówki (EUR/PLN)

W godzinach wieczornych kurs euro do złotego (EUR/PLN) oscyluje w okolicach wczorajszego poziomu odniesienia. W tym momencie kurs EUR/PLN wynosi 4,4122 zł. Najwięcej za jedno euro płacono 4,4163 zł w godzinach nocnych, a najmniej 4,3994 zł około godziny 13.

 Wykres kursu euro do złotego EUR/PLN

Wykres kursu euro do polskiego złotego EUR/PLN

 

Kurs franka do złotego (CHF/PLN)

Po godzinie 19 kurs franka do złotego (CHF/PLN) też oscyluje w okolicach wczorajszego poziomu odniesienia. W tym momencie frank kosztuje 4,0949 zł. Najmniej za franka płacono 4,0811 zł po godzinie 16, a najwięcej 4,1058 zł po godzinie 18.

 Wykres kursu franka do złotego CHF/PLN

Wykres kursu franka do polskiego złotego CHF/PLN

 

Jeżeli chcesz sprawdzić aktualne kursy walut, skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego

 

Co wpłynęło na kursy walut?

W piątek napłynęły liczne dane dotyczące poszczególnych gospodarek. W godzinach porannych poznaliśmy dane z Francji. PKB w II kwartale spadł o 13,8% k/k, co jest lepszym wynikiem od spodziewanego spadku o 15,3%. Wydatki konsumpcyjne w czerwcu wzrosły o 9% m/m wobec spodziewanego wzrostu o 3,2%. Wskaźnik CPI wzrósł o 0,4% m/m wobec spodziewanego spadku o 0,1%.

W tym samym czasie napłynęły dane z Niemiec. Sprzedaż detaliczna w Niemczech w czerwcu spadła o 1,6% m/m. Analitycy spodziewali się większego spadku – o 3,3%.

Dane z Wielkiej Brytanii dotyczące wskaźników ubóstwa społecznego w lipcu wypadły lepiej od oczekiwań.

PKB Hiszpanii w II kwartale skurczył się o 18,5% k/k, co jest gorszym wynikiem od spodziewanego spadku o 16,6%.

PKB Włoch uległ obniżeniu o 12,4% k/k, co jest nieco lepszym wynikiem od prognozy spadku o 15%. Wskaźnik CPI we Włoszech w lipcu uległ obniżeniu o 0,1% m/m wobec spodziewanego wzrostu o 0,1%.

Do południa napłynęły również dane z polskiej gospodarki. Wskaźnik CPI w lipcu spadł o 0,1% m/m zgodnie z szacunkami. W ujęciu rocznym inflacja wyniosła 3,1% zgodnie z prognozami analityków.

Czytaj także: Inflacja w lipcu znów wyższa od oczekiwań NBP i wciąż powyżej 3%

Inflacja CPI w lipcu okazała się niższa niż miesiąc wcześniej, wciąż jednak znajduje się znacznie powyżej celu inflacyjnego NBP, przekraczając 3%.   W piątek 31 lipca GUS opublikował szybki szacunek dotyczący inflacji konsumenckiej CPI w lipcu. Wyniosła ona 3,1% w perspektywie rocznej i była niżs.. Czytaj
Inflacja w lipcu znów wyższa od oczekiwań NBP i wciąż powyżej 3%

O godzinie 11 poznaliśmy dane z całej Strefy Euro. Wskaźnik CPI w lipcu wzrósł o 0,4% wobec prognozy wzrostu o 0,2%. PKB Strefy Euro skurczył się o 12,1% k/k wobec spodziewanego spadku o 11,2%.

W godzinach popołudniowych napłynęły dane z USA, z których większość wypadła słabiej od oczekiwań. Bazowy indeks cen wydatków konsumpcyjnych w czerwcu wzrósł o 0,9% r/r wobec spodziewanego wzrostu o 1%. W ujęciu miesięcznym bazowy indeks cen wydatków konsumpcyjnych wzrósł o 0,2% zgodnie z oczekiwaniami. Dochód osobisty w czerwcu spadł o 1,1% m/m wobec prognozy spadku o 0,5%. Wydatki osobiste w czerwcu wzrosły o 5,6% wobec spodziewanego wzrostu o 5,5%. Wskaźniki nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan w lipcu wypadły słabiej od oczekiwań.

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk