Reklama
WIG82 738,01+1,44%
WIG202 434,23+1,65%
EUR / PLN4,32+0,00%
USD / PLN4,00+0,18%
CHF / PLN4,42+0,16%
GBP / PLN5,05+0,25%
EUR / USD1,08-0,19%
DAX18 487,99+0,06%
FT-SE7 955,25+0,29%
CAC 408 226,77+0,27%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,54+0,98%
ROPA WTI81,98+0,32%
ZŁOTO2 208,35+0,76%
SREBRO24,58+0,04%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polski złoty w oczekiwaniu na decyzję NBP. Czy nowe informacje mogą okazać się czynnikiem umacniającym PLNa?

Łukasz Zembik | 11:58 19 październik 2021
Polski złoty w oczekiwaniu na decyzję NBP. Czy nowe informacje mogą okazać się czynnikiem umacniającym PLNa? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Znajdujemy się obecnie w środowisku rosnących cen energii, poziomu inflacji oraz materializujących się podwyżek stóp procentowych. Cały czas jednak na horyzoncie widnieją ryzyka rosnących wskaźników infekcji oraz spowolnienia wzrostu gospodarczego. Banki centralne stoją w pewnym rozkroku. Z jednej strony musza uwzględniać czynniki tymczasowe skutecznie je identyfikując, jednak nie mogą przespać momentu, kiedy inflacja wymknie się spod kontroli.

 

Co prawda dopiero za kilka miesięcy dowiemy się, czy wzrost cen to zjawisko tymczasowe czy może jednak będzie z nami na dłużej

Podwyżki stóp procentowych mogą ponownie spowolnić wzrost. Po silnym ożywieniu i odbiciu wskaźników makro, kiedy gospodarka wraca na normalne tory, normalizacja polityki pieniężnej będzie w dłuższej perspektywie hamować wzrost. Poza tym trudno do końca przewidzieć, jak duża będzie kolejne fala pandemii. Oczywiście przez ostatnie półtora roku przedsiębiorstwa i usługodawcy w dużej mierze dostosowali się do nowej sytuacji, co może dawać pewne nadzieje na to, że negatywne skutki kolejnych lockdownów będą zdecydowanie mniejsze. To wszystko sprawia, że ryzyko stagflacji coraz bardziej rośnie a rynek coraz częściej będzie przyglądał się danym gospodarczym w poszukiwaniu oznak zbliżającego się tego zjawiska ekonomicznego.

Pomimo rosnących obaw o spowolnienie w Chinach indeksy azjatyckie odnotowały na ostatniej sesji wzrosty. Również indeksy amerykańskie pomimo słabego startu w dalszej części sesji wykazały się wyjątkową siłą. Nasdaq urósł wczoraj o ok 0,84 proc. Dodatkowo dolar oddaje wypracowaną w ostatnich tygodniach zwyżkę po tym jak na rynek trafił raport ekonomistów Fed, z którego wynika, że inflacja ma w przyszłym roku spaść poniżej 2 proc.

Reklama

 

 

Dziś w naszym regionie dziś na Węgrzech zostanie podjęta decyzja w sprawie stóp procentowych

Oczekiwania co do zmiany kosztu pieniądza przez MNB są na poziomie 15 pb. co oznacza, że główna wartość ma urosnąć do poziomu 1,8 proc. Do tej pory bank centralny Węgier podnosił stopy w czerwcu, lipcu oraz sierpniu o 30 pb. We wrześniu tempo podwyżek zostało zmniejszone o połowę, co spotkało się z rozczarowaniem. W tym momencie rynek podchodzi sceptycznie do tego, czy bank powróci do wcześniejszego tempa. Inflacja na Węgrzech prawdopodobnie ponownie wzrośnie w IV kwartale do poziomu 6 proc. MNB tłumaczy to czynnikami specjalnymi. We wrześniu CPI wyniosło 5,5 proc. a wskaźnik bazowy 4 proc. Cały czas realne stopy procentowe są na ujemnym poziomie. Jeśli rynek pozostanie sceptyczny wobec decyzji banku centralnego, to cały cykl podwyżek może nie mieć silnego aprecjacyjnego wpływu na forinta w ostatecznym rozrachunku. Bank centralny musiałby powrócić do silniejszych ruchów. Widać, że rozczarowująca wrześniowa decyzja osłabiła walutę węgierską w relacji do euro. Kurs EUR/HUF znalazł się ponownie w okolicach szczytu z lipca tego roku.

 

Złoty czeka na decyzje NBP

Reklama

Przypomnijmy, że odczyty inflacyjne, które poznaliśmy ostatnio (CPI 5,9 proc., inflacja bazowa 4,2 proc.) znacznie przekraczają górną granice tolerancji banku centralnego. Realne stopy znajdują się zdecydowanie poniżej zera. Nic nie wskazuje na to, aby szczyt inflacji był za nami. Dlatego dla PLN kluczowe będzie to jak zachowa się RPP na najbliższych posiedzeniach. Przy inflacji bliskiej 6 proc. pozostawienie głównej stopy procentowej na poziomie 0,5 proc. jest niewystarczające aby przekonać rynek do tego, że instytucja podejmuje zdecydowane działania przeciwko ryzykom inflacyjnym. Zauważmy, że jeszcze przed pandemią inflacja w krajach Europy Wschodniej wyraźnie rosła. W Polsce już wiosną 2020 roku dynamika wzrostu cen przekroczyła 3,5 proc. Przewidujemy, że w listopadowym raporcie inflacyjnym ścieżka inflacji zostanie wyraźnie podniesiona a jastrzębia frakcja ponownie będzie miała siłę przebicia. Wzrost kosztu pieniądza o kolejne 50 pb. do końca roku jest zatem prawdopodobny. Będzie to czynnik umacniający złotego.

 

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Łukasz Zembik

Łukasz Zembik

Kierownik Departamentu Analiz w TMS Brokers. Absolwent kierunku Finanse i Rachunkowość na Wydziale Zarzadzania na Uniwersytecie Warszawskim. Rynkami zajmuje się od 2010 r. – uzyskał Certyfikat Dealera Rynków Finansowych WIB/ACI Polska. W TMS Brokers odpowiada za programy edukacyjne, stworzył m.in. cykl Live Trading. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN 


Tematy

polski złoty kurs euro do złotego kurs złotego do dolara złoty polski polski złoty kurs kurs rubla do złotego kurs złotego do rubla kurs złotego do hrywny kurs złotego wykres kurs złotego do euro kurs złotego prognoza kurs złotego do korony czeskiej kurs liry tureckiej do złotego kurs złotego do liry tureckiej kurs juana do złotego polski złoty banknoty kurs hrywny do złotego kurs korony czeskiej do złotego kurs złotego do forinta kurs rubla białoruskiego do złotego kurs kuny do złotego kurs euro do złotego wykres średni kurs złotego do euro służący do przeliczenia wartości zamówienia euro do złotego kurs kurs złotego w stosunku do euro kurs złotego do euro wykres średni kurs złotego w stosunku do euro kurs czeskiej korony do złotego kurs złotego na ukrainie kurs szekli do złotego kurs złotego do korony szwedzkiej złoty polski kurs nowy złoty polski polski złoty nowy nowy polski złoty pln polski nowy złoty kurs złotego do funta kurs ukraińskiej hrywny do złotego kurs szekla do złotego kurs złotego do hrywni kurs leja do złotego kurs złotego do kuny kurs złotego online kurs złotego do leja kurs złotego do lewa bułgarskiego kurs duńskiej korony do złotego kurs hrywni do złotego kurs rubla rosyjskiego do złotego kurs złotego nbp kurs lari do złotego kurs złotego prognozy kurs złotego w chorwacji kurs lewa do złotego kurs korony islandzkiej do złotego kurs rubla do złotego nbp kurs złotego w niemczech kurs leja rumuńskiego do złotego kurs chorwackiej kuny do złotego kurs jena do złotego kurs liry do złotego kurs korony duńskiej do złotego kurs hrywny ukraińskiej do złotego kurs marki niemieckiej do złotego kurs lewa bułgarskiego do złotego kurs dolara względem złotego kurs złotego w czechachkurs hrywny do złotego kantor kurs korony szweckiej do złotego kurs dolara do złotego prognozy kurs lei do złotego kurs złotego we lwowie kurs dolara do złotego wykres średni kurs złotego kurs rupii indyjskiej do złotego kurs złotego do rubla białoruskiego kurs złotego do rubla rosyjskiego kurs korony norweskiej do złotego
Reklama

Czytaj dalej