• Odbierz prezent
Polski złoty traci w okresie świąteczno-noworocznym! Zobacz ile zapłacisz za kupno dolara, euro, funta i franka. Kursy walut

Przed nami jeszcze tylko kilka ostatnich dni grudnia. Święta już prawie dobiegły końca. Sprawdźmy jak na rynku walutowym kształtują się ceny polskiego złotego w stosunku do euro, dolara, funta i franka szwajcarskiego.

Z tego materiału dowiesz się:

  • jakie są kursy średnie NBP na okres świąteczny,
  • ile musisz realnie zapłacić za wymianę euro, funta, franka i dolara w kantorach
  • jak kształtuje się wykres par USD/PLN, EUR/PLN, GBP/PLN oraz CHF/PLN
  • zaprosimy Cię również do jednego z naszych najnowszych filmów.

 

Kursy średnie walut NBP [kurs dolara, euro, funta i franka]

Na sam początek startujemy z tabelą kursów średnich NBP. Poniżej znajdziesz kursy średnie dla czterech wspomnianych wyżej par walutowych. Kursy średnie NPB z aktualnej tabeli będą obowiązywać do najbliższej niedzieli. W przypadku gdy oglądasz ten materiał po niedzieli, aby sprawdzić najnowsze średnie kursy walut NBP zapraszamy do strony Aktualne oraz archwialne kursy średnie NBP.

Para walutowa

Symbol

Kurs walutowy

Data aktualizacji

Kurs dolara

USD/PLN

3.6981 zł

9:31 26 grudnia

Kurs euro

EUR/PLN

4.5084 zł

9:31 26 grudnia

Kurs funta brytyjskiego

GBP/PLN

5.0286 zł

9:31 26 grudnia

Kurs franka

CHF/PLN

4.1604 zł

9:31 26 grudnia

Tabela. Kursy średnie walut NBP dolara, euro, funta i franka na sobotę , pochodzą z tabeli A nr 251/A/NBP/2020

Kurs euro wraca ponad 4,50 złotego na święta!

wykres kursu euro do zlotegoWykres kursu euro do zlotego EUR/PLN

Na powyższym wykresie kursu euro EUR/PLN widzimy, że cena euro oscylowała w ostatnich godzinach przed zamknięciemy rynku między 4,48 zł - 4,52 zł. Finalnie kurs EUR/PLN zamknął się na poziomie 4,506 zł. A to oznacza, że widełki wymiany euro w kantorach stacjonarnych powinny zawierać się między 4,465 zł (dla kupna), a 4,535 zł (dla sprzedaży). Z powyższego wykresu widzimy również, że cena EUR/PLN wystrzeliła w górę 18 grudnia i już ponad tydzień utrzymuje się na tak wysokim poziomie.

Dolar amerykański nie daje za wygraną. Coraz bliżej 3,70 zł

wykres kursu dolara USD/PLNWykres kursu dolara amerykańskiego USD/PLN

Również w okolicy 18 grudnia dolara amerykański wystrzelił w górę, z poziomu 3,61 zł na prawie 3,73 zł. Poziom 3,73 zł nie został na długo utrzymany i ostatecznie kurs dolara zsunał się do poziomu 3,69 zł. A to oznacza, że w okresie świątecznym w dobrych kantorach stacjonarnych bądź internetowych:

  • kursu skupu dolara nie powinien być niższy niż 3,66 zł
  • kurs sprzedaży dolara przez kantor nie powinie przekroczyć 3,725 zł.

Na wykresie dolara USD/PLN mozna doszukać się formacji trójkąta symetrycznego, którego wybicie w górę może skutkować dalszą aprecjacją USD w stosunku do polskiego złotego.

Funt brytyjski rośnie przed Brexitem [wykres kursu funta szterlinga]

wykres kursu funta GBP/PLNWykres kursu funta do złotego GBP/PLN

Razem z euro i dolarem na wartości zyskuje również funt brytyjski. W okresie świątecznym kurs średni tej walut w polskich złotych to 5,01 złotego. A to może oznaczać, że w dobrych kantorach wymiany walut możesz oczekiwać:

  • kursu skupu funta szterlinga po cenie nie niższej niż 4,98 złotego
  • kursu sprzedaży funta brytyjskiego po cenie nie większej niż 5,04 złotego

Mimo coraz bliższego Brexitu kurs funta brytyjskiego nie okazuje słabości, a śmiało mogę powiedzieć że trzyma się nawet bardzo dobrze. Od 22 grudnia cały czas pnie się w górę. W ostatnich godzinach działania rynku mogliśmy obserwować oscylacje między 4,98 zł, a 5,03 zł.

Kurs franka największym przegranym okresu świątecznego

wykres kursu franka do złotegoWykres kursu franka szwajcarskiego CHF/PLN

Kurs franka szwajcarskiego mimo wybicia się ceny CHF 18 grudnia zachowuje się najsłabiej w stosunku do pozostałych głównych par walutowych. Po wspomnianym wybiciu cena CHF/PLN wzrosła nawet do 4,18 złotego. Jednak trwało to dosłownie kilka minut i kurs franka zaczął spadać formuując dołek na 4,135 zł. Od tego czasu cena waluty szwajcarskiej oscylowała między 4,135 - 4,16zł, zatrzymując się ostatecznie na poziomie 4,142 zł. Jeżeli potrzebujesz wymienić w najbliższym czasie franka na polskiego złotego lub odwrotnie mam dla Ciebie mają wskazówkę:

  • kursu skupu franka szwajcarskiego w dobrym kantorze stacjonarnym nie powinien być niższy niż 4,11 zł
  • kurs sprzedaży franka szwajcarskiego w dobrym kantorze stacjonarnym nie pownien być wyższy niż 4,165 zł.

Patrycja Solarska

Pasjonatka analizy technicznej, którą łączy w swojej pracy zawodowej z analizą fundamentalną. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (Finanse i Rachunkowość, specjalizacja: Rynki Finansowe). Zainteresowana oddziaływaniem polityki światowej na ruchy cenowe pojawiające się na rynku forex

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk