• Odbierz prezent
Polski złoty poddaje się! Czy kurs franka wreszcie zacznie spadać? Dolar i euro znów w górę

Wzrost awersji do ryzyka, spadki PMI dla przemysłu i potężne spadki dla usług w krajach Unii Europejskiej, odpływający od gospodarek wschodzących kapitał oraz lawinowy wzrost bezrobocia w największej gospodarce świata. To dzisiejsze realia.

Indeks PMI dla przemysłu w Polsce spadł z poziomu 48,2 do 42,4, czyli znacznie bardziej niż przewidywały to prognozy. Spadająca liczba zamówień lub w ogóle ich brak i opóźnienia w dostawach to naturalne następstwa rządowych zakazów poszczególnych krajów, które stosunkowo mocno odczuwa polski przemysł.

Wyniki PMI dla usług w krajach europejskich wygląda źle – jak w Wielkiej Brytanii (34,5) i w Niemczech (31,7), albo katastrofalnie – jak we Włoszech (17,4).

W USA po wnioski o zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się rekordowe 6,6 miliona obywateli – a to tylko wynik z ostatniego tygodnia. W ubiegłym tygodniu zasiłków było ponad 3,2 miliona. Wygląda na to, że niebawem liczba bezrobotnych określana procentowo będzie porównywalna do tej odnotowanej w trakcie kryzysu przełomu lat 20. i 30. XX wieku.

Kurs ropy WPI pod koniec tygodnia lekko poprawił nastroje i nadzieje na porozumienie o redukcji wydobycia.

Kurs dolara dominuje

Kondycja euro względem dolara wyraźnie słabsza niż na początku tygodnia. PMI dla przemysłu w Strefie Euro spadło wedle ostatniego odczytu mocniej niż PMI w USA, co nie wpływa korzystnie na europejską walutę i dziś średni kurs EUR/USD, który wynosi 1,07.

Kurs euro do dolara EUR/USD

Stabilizacja jest pilnie potrzebna. Walutowe podsumowanie tygodnia. Komentarz 30.03-3.04.2020 - 1źródło: Bankier.pl

Kurs euro nadal na szczytach

Konsekwentnie od początku tygodnia euro umacnia swoją pozycję i nie widać warunków do oddalenia się od poziomu 4,60 zł za jedno euro. Niewielki spadek kursu europejskiej waluty widoczny był we czwartek, ale końcówka tygodnia znów stabilizuje kurs w parze EUR/PLN na poziomie 4,57.

Kurs euro do polskiego złotego EUR/PLN

Stabilizacja jest pilnie potrzebna. Walutowe podsumowanie tygodnia. Komentarz 30.03-3.04.2020 - 2źródło: Bankier.pl

Dolar znów drożeje

Ubiegły tydzień zakończył się dla złotówki nienajgorzej, jeśli wziąć pod uwagę marcowe szczyty. Nie zmienia to jednak ogólnego trendu, który jest dla złotówki bardzo surowy. Dziś średni kurs w parze USD/PLN wyniósł 4,23.

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Stabilizacja jest pilnie potrzebna. Walutowe podsumowanie tygodnia. Komentarz 30.03-3.04.2020 - 3źródło: Bankier.pl

Kurs franka przestanie uciekać?

PMI dla przemysłu w Szwajcarii „zjeżdża” o 5,8 pkt (z 49,5 do 43,7), co jest oczywiście sporym spadkiem, ale do poziomu z lat 2008-2009 (32,9) jeszcze daleko. Najniższe wartości franka w trakcie wspominanego kryzysu były znacznie niższe niż obecnie, co potwierdzają dane barometru ekonomicznego KOF (spadek z 101,8 do 92,9 wobec prognozowanego 81,6). Mimo to pod koniec tygodnia frank w końcu przestał drożeć, chociaż przy jego obecnym kursie względem polskiej waluty, trudno postrzegać to w kategoriach przełomu. Dziś średni kurs CHF/PLN kształtuje się na poziomie 4,33.

Kurs franka szwajcarskiego do złotego CHF/PLN

Stabilizacja jest pilnie potrzebna. Walutowe podsumowanie tygodnia. Komentarz 30.03-3.04.2020 - 4źródło: Bankier.pl

Złotówka się poddaje

W porównaniu z połową marca, obecnie funt jest o ponad 5 procent droższy, co jednak nadal jest dalekie od maksimów w lat 2015-2016. Dane z tego tygodnia są mało optymistyczne i tydzień kończy się kursem na poziomie 5,20.

Kurs funta wobec złotego GBP/PLN

Stabilizacja jest pilnie potrzebna. Walutowe podsumowanie tygodnia. Komentarz 30.03-3.04.2020 - 5źródło: Bankier.pl

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Analitycy walutowi Ekantor.pl

Zespół analityków internetowego kantoru wymiany walut Ekantor.pl zajmuje się śledzeniem zmian zachodzących na rynku Forex oraz analizowaniem bieżących danych makroekonomicznych. Wnioski przedstawiane są w postaci komentarzy walutowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk